reklama

Policisté zacílili na viditelnost chodců i na alkohol za volantem

6. 12. 2018
Včera po setmění začala na Jablonecku dopravní akce prioritně zaměřená na viditelnost chodců v místech mimo obce, kde není veřejné osvětlení. Dále se v rámci této akce zaměřili na kontroly řidičů, zda neusedli za volant pod vlivem alkoholu. Všichni chodci, se kterými se policisté v uvedených místech setkali, měli na svém oblečení reflexní prvky, což je velmi pozitivní zjištění. Přesto oslovení chodci ještě od policejních hlídek obdržely reflexní pásky, které jejich bezpečnost při chůzi v silničním provozu zvýší.
Policisté zacílili na viditelnost chodců i na alkohol za volantem
Foto: PČR

Policisté navíc v rámci akce zkontrolovali 78 vozidel a jejich řidičů. Jeden z těchto řidičů usedl za volant pod vlivem alkoholu a provedenou dechovou zkouškou u něj policisté v dechu naměřili 0,54 promile. Tento jeho přestupek bude k dalšímu šetření oznámen příslušnému správnímu úřadu. Dále policisté během akce sedmi řidičům za spáchané přestupky udělili blokové pokuty. Jednalo se například o jízdu bez užití bezpečnostních pásů a neodpovídající technický stav vozidla.

V souvislosti s touto dopravně bezpečnostní akcí především zaměřenou na viditelnost chodců tuto skupinu účastníků silničního provozu, že jsou těmi nejzranitelnějšími. Chodci musí být velmi obezřetní, a to především při přecházení vozovek. V místech, kde je na vozovce vyznačen přechod pro chodce musí chodec k přecházení takový přechod využít a přitom dbát zvýšené opatrnosti. Nikdy se chodci nesmí spoléhat na přednost, kterou na přechodech mají. Tato zákonem daná přednost totiž není absolutní a navíc chodci musí počítat i s tím, že řidiči né vždy se plně věnují řízení motorového vozidla a na přecházejícího chodce v takovém případě mohou na přechodech přehlédnout.

Dopravní nehody, při kterých jedním z účastníků je chodec, nejsou ojedinělé a bohužel shodou okolností se včera v Jablonci nad Nisou staly takové dvě. K první z nich došlo v ulici Nová Pražská u křižovatky s ulicí Nákladní. Řidička s vozidlem Škoda Fabia jela ve směru od centra města, kde po výjezdu z levotočivé zatáčky byla údajně oslněna sluncem a na vyznačeném přechodu pro chodce přehlédla tři přecházející chodce z její pravé strany. Všimla si jich bezprostředně před přechodem, a přestože začala intenzivně brzdit, do jednoho z nich narazila. Ten po nárazu spadl na vozovku a utrpěl zranění, se kterým byl převezen do jablonecké nemocnice. Charakter jeho zranění a doba léčení jsou předmětem probíhajícího šetření.

Druhá dopravní nehoda se stala o půl hodiny později v ulici Palackého poblíž křižovatky s ulicí Riegrova. Dvaatřicetiletý muž tam přecházel vozovku mimo vyznačený přechod pro chodce v koloně vozidel stojících na semaforech uvedené křižovatky. Muž vstoupil z poza vozidel stojících v koloně bezprostředně do jízdní dráhy řidiči s vozidlem Peugeot 206, který jel ve stejném směru jízdy ve druhém jízdním pruhu. Řidič peugeotu se snažil střetu s chodcem sice zabránit, ale to se mu bohužel nepodařilo. Při střetu s vozidlem utrpěl chodec zranění, se kterým byl převezen do jablonecké nemocnice. Charakter jeho zranění a doba léčení jsou předmětem probíhajícího šetření. Okolnosti obou dopravních nehod i nadále šetří policisté z Dopravního inspektorátu v Jablonci nad Nisou.

PČR/Dagmar Sochorová
výluka
15. 2. 2019 17:15 V sobotu 16.2. od 07:00 do 17:00 hod. bude výluka na lince č. 11 v úseku Vratislavice – Jablonec. Výstupní a nástupní zastávka v Jablonci n. N. bude. na kolejích v ulici Budovatelů.
grip
15. 2. 2019 15:09 V Libereckém kraji pokračuje chřipková epidemie. Za poslední týden výrazně stoupla nemocnost na Semilsku, v dalších částech kraje mírně poklesla.
varna
15. 2. 2019 13:17 Policie zadržela dva z hlavních dodavatelů pervitinu na Semilsku. Obvinila muže ve věku 27 a 29 let. Při zásahu zajistila tři varny pervitinu.
tul
15. 2. 2019 11:35 Technická univerzita v Liberci nabízí nový bakalářský obor Mechatronika. Na rozdíl od jiných oborů bude součástí i praxe v průmyslových podnicích.
reklama
Kalendář
po
út
st
čt
so
ne
1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28
únor
2019
reklama
GENUS PLUS TÝDEN (www.genusplus.cz) nebo (www.tydenvlk.cz) – společný zpravodajský a publicistický server. Provozuje GENUS TV a.s., Rumunská 655/9, 460 01 Liberec, IČ: 48291927. Společnost je zapsána v OR vedeném Krajským soudem v Ústí nad Labem, odd. B, vložka 439. Kontakt: net@genusplus.cz. U nevyžádaných příspěvků považujeme jejich zaslání za souhlas k případnému bezplatnému zveřejnění včetně dodané obrazové informace (foto, video apod.).