reklama

Zloději natipovali byt, omylem vykradli jiný a byli zadrženi

17. 4. 2018
Kriminalisté Územního odboru Liberec předali usnesení o zahájení trestního stíhání dvěma mužům ve věku 29 a 34 let, kteří se měli po domluvě dopustit majetkového deliktu. Na zadržení staršího z nich se podílela Zásahová jednotka z Ústí nad Labem. V policejní cele skončili v těchto dnech dva muži, 29letý z Trutnovska a 34letý Jablonečan. Oba se měli, každý svým způsobem, podílet na vykradení bytu, na který jim měla dát "nevědomky" tip známá jednoho z nich. Po obdržení této informace se pak měli oba muži domluvit na způsobu realizace činu.
Zloději natipovali byt, omylem vykradli jiný a byli zadrženi
Ilustrační foto

Podle zjištění kriminalistů měla mladá žena staršímu z mužů předat informaci o činžovním domě s více bytovými jednotkami, kdy v jedné z nich se mělo údajně nacházet větší množství hodnotných a cenných věcí. Muži, kteří se znali z výkonu trestu odnětí svobody, pak zosnovali plán se všemi detaily a rozdělili si role.

Starší z mužů, 34letý Jablonečan, který byl v minulosti odsouzen za násilnou trestnou činnost, se měl podle všeho domluvit se svým známým, 29letým mužem z Trutnovska, který začátkem letošního února opustil věznici, kde si odpykával trest za majetkové delikty, aby se za předem slíbenou finanční odměnu (polovina z odcizených a následně prodaných věcí) vloupal do natipového bytu.

Svého společníka vybavil všemi potřebnými věcmi, tedy obstaral mu montérky, ochranné brýle a páčidlo, a vzhledem k tomu, že byl dům opatřen z bezpečnostních důvodů ochrannými mřížemi, rovněž bruskou. V předem domluvený den pak starší z mužů „hlídal“ poblíž domu, mladší z dvojice využil zakoupené vybavení a pomocí brusky se do bytu vloupal.  

Předem připravený plán ale dvojici nevyšel. Kromě toho, že skončili v rukou policistů, doplatila na jejich jednání i jiná rodina. 29letý muž totiž omylem zaměnil v inkriminovaném domě bytové jednotky a vloupal se do jiného bytu.

Oba muži si již převzali usnesení o zahájení trestního stíhání z několika trestných činů, starší (34 let) pro přečin krádeže spáchaného ve stadiu pokusu a formou účastenství, kdy měl „zosnovat“ plán vloupání, a dále z přečinu maření výkonu úředního rozhodnutí a vykázání, neboť opakovaně řídil i přesto, že mu Magistrát hlavního města Prahy uložil sankci v podobě zákazu řízení motorových vozidel, a to až do listopadu 2018. Mladšího z mužů policisté viní ze tří trestných činů, a to z přečinu krádeže, porušování domovní svobody a poškození cizí věci.

V případě, že po projednání u soudu shledá soudce muže vinnými z činů, které jsou jim kladeny  za vinu, hrozí jim tresty odnětí svobody od jednoho roku do pěti let.

Oba dva muži se k trestné činnosti doznali a jsou vyšetřováni na svobodě. I přes podaný návrh policejního orgánu, aby obvinění byli stíháni vazebně z důvodů, aby nepůsobili na případné svědky a v trestné činnosti nepokračovali, nebyl žádný z těchto navržených důvodů akceptován.

PČR/Vlasta Suchánková
botanka
22. 1. 2019 16:05 Přínos světově uznávaného profesora Jana Jeníka při vytváření podoby expozic ocenila Botanická zahrada v Liberci. Pojmenovala po něm jeden pavilon.
konrád
22. 1. 2019 13:05 Pivovar Konrad Vratislavice uvařil loni 140.000 hl piva, o 18 pct víc než před rokem. Letos chce překročit 150.000 hl i díky nové lince na plechovky.
turnov
22. 1. 2019 12:01 Turnov v Českém ráji nejspíš nebude připravovat pozemky pro výstavbu rodinných domů v lokalitě Benátky. Důvodem je nepříznivá hydrologická studie.
mrzne
22. 1. 2019 08:05 V Libereckém kraji je další mrazivé ráno, na Jizerce spadly teploty pod minus 26 stupňů Celsia. Hlavní tahy jsou většinou holé a vymrzlé.
reklama
Kalendář
po
út
st
čt
so
ne
1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31
leden
2019
reklama
GENUS PLUS TÝDEN (www.genusplus.cz) nebo (www.tydenvlk.cz) – společný zpravodajský a publicistický server. Provozuje GENUS TV a.s., Rumunská 655/9, 460 01 Liberec, IČ: 48291927. Společnost je zapsána v OR vedeném Krajským soudem v Ústí nad Labem, odd. B, vložka 439. Kontakt: net@genusplus.cz. U nevyžádaných příspěvků považujeme jejich zaslání za souhlas k případnému bezplatnému zveřejnění včetně dodané obrazové informace (foto, video apod.).