reklama

Lomnice n. P. chystá přestavbu bývalé školy na domov pro autisty

1. 7. 2018
Lomnice nad Popelkou v Českém ráji chystá za 26 milionů korun přestavbu bývalé školy na Rváčově na domov pro děti a mládež s poruchou autistického spektra. Takové zařízení v Libereckém kraji dosud není. Uskutečnění projektu je ale závislé na získání evropské dotace, řekl ČTK místostarosta Lomnice Zdeněk Rajm (Nezávislí).
Lomnice n. P. chystá přestavbu bývalé školy na domov pro autisty
Foto: Artur Irma

Žádost podalo město tento týden. Pokud dotaci získá, rekonstrukce by měla začít v roce 2020 a zařízení by mělo být v provozu od roku 2021. Sloužit by mělo pro těžší formy autismu, plánovaná kapacita domova je osm míst. "Jednalo by se o jednolůžkové pokoje," uvedl Rajm.

V minulosti už obdobné využití bývalá škola na Rváčově měla, byl tam stacionář pro postižené děti a mládež. Jeho provoz ale skončil před více než deseti lety po změně financování v sociálních službách. Od té doby je budova prázdná. "My jsme pro ni hledali jiné využití, nabízeli k pronájmu i k prodeji, ale žádné smysluplné využití jsme nenašli," řekl místostarosta.

Na vytvoření domova pro autisty se podle Rajma domluvili zástupci města s Libereckým krajem, půjde o nadregionální službu. V případě získání dotace zaplatí město zbylé náklady na přestavbu budovy, peníze na běžný provoz domova bude zajišťovat kraj. Poskytovatelem služby by měla být podle dohody s krajem Oblastní charita Jičín. "Jsme domluveni, že pokud město s žádosti o dotaci na rekonstrukci uspěje, tak Liberecký kraj organizaci začlení do plánu sociálních služeb na další období, aby byla služba financována," uvedl hejtman Martin Půta (Starostové pro Liberecký kraj). Provoz domova by měl být podle něj hrazený z peněz od státu a kraje.

Autismus patří k nejzávažnějším poruchám mentálního vývoje, jde o vrozenou poruchu některých mozkových funkcí. To je důvod, proč autista dobře nerozumí tomu, co vidí, slyší a prožívá. Různou formou autismu je postižený každý pětistý Čech. V Libereckém kraji se nyní připravuje i rozšíření denního stacionáře pro lidi s těžkým mentálním postižením a autismem. Nachází se v Turnově, od Lomnice je vzdálený zhruba 20 kilometrů. Je jediným zařízením svého druhu v kraji. Stacionář provozuje spolek Slunce všem, jenž na projekt za 6,5 milionu Kč získal evropskou dotaci. Cílem je od roku 2019 rozšířit nabídku odlehčovací služby. Pomoci tak chce rodinám, které se o postižené často léta starají. "Nemožnost jet na dovolenou, jít na koncert či do divadla je pro rodiny pečující o takto postižené každodenní realitou, problémem je to ale hlavně ve chvíli, kdy musí rodič třeba do nemocnice," řekla již dříve vedoucí centra Bohuslava Charousková.

čtk
hokej příprava
16. 7. 2018 12:54 Úvod prázdnin znamenal pro Bílé Tygry poslední dvoutýdenní dovolenou. Dnes tým trenéra Filipa Pešána znovu vyjel na led a odstartoval druhou fázi letní přípravy.
kravaře
16. 7. 2018 12:33 Dopravu na silnici I/15 u Kravař na Českolipsku zkomplikovala výstavba kruhového objezdu. S omezením tam musí řidiči počítat až do poloviny listopadu.
výstaviště
16. 7. 2018 07:04 V areálu bývalého výstaviště v Liberci nadšenci vytvářejí expozici historických tramvají a autobusů. Veřejnosti ji chtějí zpřístupnit do konce léta.
mzdy
16. 7. 2018 06:01 Mzdy v průmyslových podnicích v Libereckém kraji patří k nejvyšším v zemi. V prvním čtvrtletí vyplácely v průměru 32.550 Kč, přesto jim chybí lidé.
reklama
Kalendář
po
út
st
čt
so
ne
1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31
červenec
2018
reklama
GENUS PLUS TÝDEN (www.genusplus.cz) nebo (www.tydenvlk.cz) – společný zpravodajský a publicistický server. Provozuje GENUS TV a.s., Rumunská 655/9, 460 01 Liberec, IČ: 48291927. Společnost je zapsána v OR vedeném Krajským soudem v Ústí nad Labem, odd. B, vložka 439. Kontakt: net@genusplus.cz. U nevyžádaných příspěvků považujeme jejich zaslání za souhlas k případnému bezplatnému zveřejnění včetně dodané obrazové informace (foto, video apod.).