reklama

Obsah schránky v Riegrově soše v Semilech zničila voda

4. 10. 2018
Zklamání provázelo v Semilech vyzdvižení a otevření časové schránky v soše místního rodáka, českého politika Františka Ladislava Riegra. Měděnou schránku lidé uložili do podstavce sochy před 90 lety. Špatně ji však zabezpečili, takže do ní silně zatékalo. Uložené dokumenty a fotografie se tak proměnily v kompaktní hmotu. Poradit si s ní nyní musí odborníci z Oblastního archivu v Litoměřicích. ČTK to po otevření schránky řekl historik Pojizerského muzea a galerie v Semilech Tomáš Chvátal. V muzeu zůstane samotná schránka, která bude zrestaurována.
Obsah schránky v Riegrově soše v Semilech zničila voda
Ilustrační foto

Semily letos slaví 200. výročí narození Riegra, svého nejvýznamnějšího rodáka. Při té příležitosti nechalo město sochu vyčistit a rozhodlo se také vyzvednout schránku z podstavce. O tom, co podstavec skrývá, se mnoho nevědělo. V semilském archivu ale od ní měli i klíč. "V knize zápisu spolku, který ten pomník postavil, je o tom zmínka a je tam dokonce i co tam má být," řekl ČTK dlouholetý ředitel archivu Ivo Navrátil, který klíček nedávno starostce předal.

Ve schránce údajně byly mince, medaile, fotografie a listiny. Co ale hmota - nalezená nyní po desítkách let ve schránce - skutečně skrývá, se ukáže, až ji dostanou do rukou odborníci. Dnes do ní zatím experti zasahovat nechtěli.

Už dostat obsah schránky ven, byl docela náročný úkol. Dlažba náměstí je totiž výš než v době, kdy pomník postavili. Restaurátor Pavel Roleček tak musel na vyzdvižení pouzdra použít i bourací kladivo. Přesto nebylo možno, schránku ze schodu vytáhnout, a tak ji po poradě rozřízl, aby mohl obsah vyndat. Pak teprve pokračoval v jejím dobývání ze země.

Starostka Semil Lena Mlejnková (Volba pro Semily) přiznala zklamání. "Očekávání bylo veliké. Kdyby tam byly opravdu nějaké dokumenty, tak bychom se dozvěděli, co si tehdy lidé mysleli. Až tam budeme dávat schránku novou, musíme zvážit jakou velikost, a kam ji uložit," řekla ČTK.

Rieger byl spoluzakladatelem Národní strany. Jako jeden z českých předáků a aktivní poslanec Říšského sněmu ve Vídni a Kroměříži během revolučního roku 1848 bojoval za práva Čechů a neúspěšně prosazoval federalizaci monarchie. Jeho socha z roku 1928 dominuje parku v dolní části semilského náměstí, které dnes nese jeho jméno. Socha stojí pár kroků od místa, kde se politik narodil. Autorem šestimetrové bronzové plastiky je sochař Ladislav Šaloun, který Riegra zpodobnil v řečnickém postoji, jak hájí ve vídeňském parlamentu práva českého národa.

čtk
ski
16. 12. 2018 17:03 V Libereckém kraji zahájili lyžařskou sezónu. Lyžovat přijela zhruba tisícovka lidí. V Ústeckém zahájí většina středisek sezonu příští týden.
betlémské světlo
16. 12. 2018 12:00 Skauti přivezou Betlémské světlo potřicáté i do Libereckého kraje a chystají mnoho doprovodných akcí. Více čtěte ZDE.
jablonec
16. 12. 2018 09:04 Projekt energetických úspor ušetřil Jablonci nad Nisou o čtvrtinu víc, než se čekalo. Za prvních 13 měsíců úspory dosáhly 4,63 milionu.
galerie
15. 12. 2018 10:05 Liberecká galerie má dvě nové výstavy. Na jedné jsou díla výtvarných pedagogů z polské Vratislavi a na druhé představuje svoji tvorbu Richard Loskot.
reklama
Kalendář
po
út
st
čt
so
ne
1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31
prosinec
2018
reklama
GENUS PLUS TÝDEN (www.genusplus.cz) nebo (www.tydenvlk.cz) – společný zpravodajský a publicistický server. Provozuje GENUS TV a.s., Rumunská 655/9, 460 01 Liberec, IČ: 48291927. Společnost je zapsána v OR vedeném Krajským soudem v Ústí nad Labem, odd. B, vložka 439. Kontakt: net@genusplus.cz. U nevyžádaných příspěvků považujeme jejich zaslání za souhlas k případnému bezplatnému zveřejnění včetně dodané obrazové informace (foto, video apod.).