reklama

V Příšovicích u Turnova otevřeli chráněnou dílnu pro 30 lidí

11. 1. 2019
Chráněnou dílnu s ruční výrobou zhruba pro 30 lidí otevřela společnost Invela v bývalé sklárně v Příšovicích u Turnova. Budou zde pracovat převážně lidé s mentálním nebo jiným typem těžkého postižení, řekla ČTK za Invelu Iva Šilhavá. Podle ní nahradila nová chráněná dílna provozovny, které dosud měli v Hodkovicích nad Mohelkou a v Mladé Boleslavi.
V Příšovicích u Turnova otevřeli chráněnou dílnu pro 30 lidí
Foto: Artur Irma

"V Mladé Boleslavi byla jen provizorní a nedařilo se nám najít jiné. V Hodkovicích, kde byla chráněná dílna přímo v rámci ústavu, byly prostory velmi malé a hlavně byly v patře," uvedla Šilhavá. Nová dílna je bezbariérová, patří k ní sklad i parkoviště. Sloučením do jednoho místa bude navíc podle Šilhavé možné lépe uzpůsobit práci pro zaměstnance s mentálním či jiným typem těžkého postižení. "Protože každý člověk je v něčem jiný, každý umí něco jiného a lépe rozložíte zakázku mezi ně," uvedla.

Podle ní se stále setkávají s předsudky, zda lidé s mentálním či jiným těžkým postižením dovedou pracovat. Invela chráněné dílny s ruční výrobou začala provozovat před třemi lety. Zaměstnanci jsou podle Šilhavé na sebe hrdí. "Pro naprostou většinu z nich jde o první opravdové zaměstnání a tím se všude rádi chlubí. Mnohým se tak zlepšil i jejich osobní život - alespoň pro část dne opustí zdi ústavu či domova, aby zažili krásný pocit uspokojení, že něco sami dovedou," řekla.

V chráněné dílně zvládají klienti různé kompletační práce. "Třeba naskládat do krabiček různé komponenty, sbalit pár rukavic do úhledného balíčku, roztřídit korále podle barev či velikostí, vlepit do polotovaru knihy přílohy," uvedla. Schopni jsou podle ní také například nastříhat asfaltové pásky na požadovanou velikost, vytvořit očko pro uchycení na pružinách, ohýbat dráty do požadovaných tvarů, roztřídit výrobky podle kvality provedení. Invela zaměstnává lidi z různých měst, na pracoviště do Příšovic je bude svážet. "Těší se na to, bude to pro ně další zážitek. Jezdit budeme z Liberce, zastávka bude v Hodkovicích a druhý směr bude od Mladé Boleslavi," dodala Šilhavá.

čtk
lichka
19. 3. 2019 05:45

Fotbalista David Lischka před pěti týdny absolvoval operaci srdce. Jablonecký obránce, který přerušil kariéru, už začal se zátěží a věří, že se vrátí.

 

pohár
19. 3. 2019 05:30 Před více než týdnem vybojovali Bílí Tygři na ledě pražské Sparty Prezidentský pohár. S touto trofejí se ještě dnes můžete zvěčnit v tygřím fanshopu umístěném v ochozu liberecké areny.
tráva
18. 3. 2019 14:05 Před jarním pálením suché trávy varují hasiči v Libereckém kraji. Měli už kvůli tomu několik výjezdů, například ve Stráži p. Ralskem, Liberci i Horce.
vodovod
18. 3. 2019 12:05 Dopravu z Liberce na Raspenavu zkomplikují práce na kanalizaci a vodovodu v Oldřichově v Hájích. Provoz tam budou řídit kyvadlově semafory.
reklama
Kalendář
po
út
st
čt
so
ne
1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
březen
2019
reklama
GENUS PLUS TÝDEN (www.genusplus.cz) nebo (www.tydenvlk.cz) – společný zpravodajský a publicistický server. Provozuje GENUS TV a.s., Rumunská 655/9, 460 01 Liberec, IČ: 48291927. Společnost je zapsána v OR vedeném Krajským soudem v Ústí nad Labem, odd. B, vložka 439. Kontakt: net@genusplus.cz. U nevyžádaných příspěvků považujeme jejich zaslání za souhlas k případnému bezplatnému zveřejnění včetně dodané obrazové informace (foto, video apod.).