reklama

Výchova hráčů pro zámoří? Tygři patří mezi současnou českou špičku!

10. 7. 2018
Po dlouhá léta byl český hokej v zámoří reprezentován především kladenskými či litvínovskými odchovanci. V současnosti se ale tento trend mění. A právě Bílí Tygři patří ve výchově hokejistů mezi špičku.
Výchova hráčů pro zámoří? Tygři patří mezi současnou českou špičku!
Foto: www.hcbilitygri.cz

Potvrzují to data za posledních pět let. Vždyť v tomto období prošla hned šestice Bílých Tygrů draftem NHL. V roce 2014 byl Washingtonem vybrán brankář Vít Vaněček, kterého o rok později následovali útočník Pavel Zacha a další gólman Aleš Stezka. Po předminulé sezoně si New York Rangers vybral Dominika Lakatoše, letos pak na draftu zazněla jména Jana Jeníka a Matěje Pekaře.

Ani jeden z extraligových celků se nemůže chlubit lepší bilancí. Například dříve věhlasný Litvínov vychoval za zmíněné období pro draft pouze jediného hráče, když si v roce 2016 v sedmém kole vybrali St. Louis Blues Filipa Helta. Vítkovice nebo Mladá Boleslav se pak v posledních pěti sezonách nedočkali ani jednoho draftovaného hráče.

Liberci se v tomto ohledu mohou rovnat pouze v Pardubicích nebo v Brně, oba tyto kluby mají na kontě šest draftovaných a dělí se tak spolu s Tygry o pomyslnou první příčku.

Do NHL i bez draftu

Draft však není jedinou cestou, jak se vydat do zámoří. Stačí se ohlédnout za posledními dvěma sezonami. Po ročníku 2016/17 zamířil za oceán obránce Radim Šimek, který podepsal kontrakt se San Jose Sharks. Letos ho po sezoně pro změnu napodobili Filip Pyrochta, Lukáš Jašek a Martin Bakoš.

Hned tři z těchto hráčů vůbec neprošli draftem, Jaška si pak vybral Vancouver v šestém kole draftu 2015 ještě jako hráče Třince. Ve statistice draftovaných hráčů je tak jeho jméno připsáno Ocelářům, přestože na jeho odchodu do zámoří nese velký podíl také Liberec, kde mladý útočník odehrál minulou sezonu.

Příčiny tohoto trendu můžeme hledat především ve vhodné kombinaci skautingu, výchovy hráčů a také v jejich vytížení. Vždyť ze čtyř libereckých hráčů v poli, kteří byli za posledních pět let draftováni týmy NHL, měli v době výběru hned tři zkušenosti z tygřího A-týmu. Výjimkou je pouze Matěj Pekař, který zamířil z Liberce do zámořských mládežnických soutěží už v patnácti letech a extraligu tak pod Ještědem neokusil.

Šanci v nejvyšší české soutěži dostávali v minulých letech i další mladíci, jako například Marek Zachar, Kryštof Hrabík, Ondřej Chrtek, Jan Bednář a řada dalších. Jiní sbírají od juniorského či dokonce dorostenéckého věku zkušenosti s dospělým hokejem na farmě v Benátkách nad Jizerou. A z tohoto trendu nehodlají Bílí Tygři v dalších letech ustupovat.

Ani v příštím draftu NHL by Tygři nemuseli přijít zkrátka, želízkem v ohni by mohl být například Michal Teplý, který letos ještě jako šestnáctiletý patřil mezi ofenzivní opory českého týmu na mistrovství světa do 18 let. A není sám, v mládežnických kategoriích či v kádru Benátek nad Jizerou se liberecká organizace může chlubit řadou dalších talentovaných hráčů.

Nezbývá než věřit, že se Bílým Tygrům bude i nadále dařit úspěšně pracovat s mládeží. Kdo ví, třeba bude jednoho dne současná Tygří cesta vzpomínána v podobném duchu, jako někdejší litvínovská či kladenská škola.

www.hcbilitygri.cz
silnice
10. 12. 2018 08:01 Dopravu v horských oblastech Libereckého kraje komplikuje sněžení a silný vítr. Na horách napadlo kolem pěti cm sněhu, silničáři radí opatrnost.
sloni
9. 12. 2018 16:55 Koupí slona pro štěstí mohou lidé pomoci pacientům s rakovinou v Liberci. Slony věnovali dárci z celé země, charitativní akci pořádá Centrum Amelie.
stop
9. 12. 2018 07:23 Na Frýdlantsku zakázali kvůli polomům vstup do lesů v oblasti Albrechtic, Dětřichova, Kristiánova a Heřmanic. Zákaz bude platit až do 7. března 2019.
nb
9. 12. 2018 07:01 Zastupitelé Nového Boru odmítají nadzemní vedení vysokého napětí, které plánuje ČEZ. Variantu chtějí vyloučit z posuzování vlivu na životní prostředí.
reklama
Kalendář
po
út
st
čt
so
ne
1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31
prosinec
2018
reklama
GENUS PLUS TÝDEN (www.genusplus.cz) nebo (www.tydenvlk.cz) – společný zpravodajský a publicistický server. Provozuje GENUS TV a.s., Rumunská 655/9, 460 01 Liberec, IČ: 48291927. Společnost je zapsána v OR vedeném Krajským soudem v Ústí nad Labem, odd. B, vložka 439. Kontakt: net@genusplus.cz. U nevyžádaných příspěvků považujeme jejich zaslání za souhlas k případnému bezplatnému zveřejnění včetně dodané obrazové informace (foto, video apod.).