reklama

1. ročník MČR v bezudidlovém jezdectví se koná v Chrastavě

20. 7. 2018
Farma Vysoká v Chrastavě bude 27. - 29. 7. 2018 hostit první ročník mistrovství České republiky v bezudidlovém jezdectví. Jedná se o unikátní projekt, protože doposud nebylo ježdění na závody bez udidla v hubě koně povoleno. „Vytvořili jsme proto novou organizaci Český bezudidlový spolek a nyní tyto závody můžeme pořádat,“ říká tisková mluvčí spolku Anna Kohútová.
1. ročník MČR v bezudidlovém jezdectví se koná v Chrastavě
Foto: od autorky TZ

Závody potrvají tři dny a nabídnou několik disciplín. Přihlásit se na ně může každý, kdo tento styl jízdy vyznává. Stačí se registrovat v Českém bezudidlovém spolku a poslat přihlášku.

Jezdci budou soutěžit v parkurovém skákání a drezuře. Každá disciplína je rozdělena na kategorie podle věku jezdce a vybavení (s bezudidlovou uzdečkou, bez uzdečky). Navíc, kdo získá na konci v součtu všech disciplín nejvíce bodů, získá titul všestranného mistra.

„Závody jsou určené pro všechny, kteří jezdí na koních bez udidla a chtějí si zazávodit v klidném přátelském duchu. Zároveň jsou závody určeny pro širokou diváckou veřejnost, neboť je to podívaná, na kterou jinde nenarazíte. Například skákání parkurů bez uzdečky je velmi zajímavé,“ vysvětluje Kohútová. 

Jediná, zato důležitá odlišnost tohoto specifického sportu, je ve výstroji koně, který zkrátka nemá v hubě udidlo. Výcvik takového zvířete je pak náročnější na čas a trpělivost. „Věříme, že takovýto výcvik je pro ně přirozenější a pohodlnější. Je možné dosáhnout stejných výsledků jako s udidlem, ale zároveň udržet vyšší komfort pro koně a sdílet s ním hlubší vztah založený na důvěře,“ dodává Kohútová.

Pro výherce

První ročník mistrovství nabídne i poutavé ceny, kromě ručně vyráběných trofejí s polodrahokamy, mašlí a dekorovacích dek, čeká na závodníky i finanční odměna a jezdecké vybavení.

První svého druhu na světě?

Jízda bez udidla, nebo dokonce bez uzdečky je u nás i v Evropě velmi oblíbená a tento trend každým rokem stoupá. Doposud neexistovaly organizace, které by tyto nadšence sdružovaly a také pro ně pořádaly závody. Český bezudidlový spolek je jedním z prvních svého druhu na světě. „Jsme v kontaktu s pořadateli Mezinárodního Mistrovství Polska v jízdě bez uzdečky. O dalších větších závodech nebo organizacích zatím nevíme,“ ukončuje Kohútová.

Více informací na www.ceskybezudidlovyspolek.cz.

TZ
tibet
21. 2. 2019 17:05 Jablonec nad Nisou po třech letech znovu vyvěsí vlajku pro Tibet. V Libereckém kraji se zatím ke kampani kromě kraje připojilo 39 měst a obcí.
jablonec
21. 2. 2019 16:05 Jablonec nad Nisou plánuje letos rekordní výdaje 1,26 miliardy Kč, příjmy budou o 270 milionů nižší. Do investic letos půjde více než 370 mil. Kč.
fotbal
21. 2. 2019 14:03 Fotbalisty Liberce posílili krátce před koncem přestupního období šestadvacetiletý brankář Milan Knobloch a o čtyři roky mladší útočník Ju Kang-hjon.
top
21. 2. 2019 11:05 TOP 09 v Libereckém kraji zvolila nové vedení. Krajským předsedou je Martin Chroust, v čele organizace vystřídal válečného veterána Františka Gábora.
reklama
Kalendář
po
út
st
čt
so
ne
1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28
únor
2019
reklama
GENUS PLUS TÝDEN (www.genusplus.cz) nebo (www.tydenvlk.cz) – společný zpravodajský a publicistický server. Provozuje GENUS TV a.s., Rumunská 655/9, 460 01 Liberec, IČ: 48291927. Společnost je zapsána v OR vedeném Krajským soudem v Ústí nad Labem, odd. B, vložka 439. Kontakt: net@genusplus.cz. U nevyžádaných příspěvků považujeme jejich zaslání za souhlas k případnému bezplatnému zveřejnění včetně dodané obrazové informace (foto, video apod.).