reklama

Lípa Musica nabízí pokračování projektu Má to smysl!

1. 11. 2017
V pátek 3. listopadu nabídne 16. ročník MHF Lípa Musica pokračování společného projektu se Základní uměleckou školou Česká Lípa, který nese název Má to smysl! Po boku renomovaného umělce se tradičně v rámci festivalu představují ty nejvýraznější talenty ZUŠ na pódiu českolipského Jiráskova divadla. Po úvodních populárněji zaměřených koncertech ve spolupráci s Petrem Maláskem a Danem Bártou se letos žáci ZUŠ budou moci setkat s osobností z oblasti klasické hudby – renomovaným klarinetistou Milanem Řeřichou, který je velmi uznávaný zejména v zahraničí a sám také kořeny v severočeském regionu. Novinkou letošní roku je navíc uspořádání mistrovských kurzů, které Milan Řeřicha žákům ZUŠ nabídne v pátek 3. listopadu dopoledne v budově ZUŠ Česká Lípa. Vstupenky na koncert jsou ještě k dispozici.
Lípa Musica nabízí pokračování projektu Má to smysl!
Ilustrační foto
Poprvé v historii festival Lípa Musica přináší žákům místní ZUŠ možnost zúčastnit se MasterClass v oboru klarinet se špičkovým světovým hráčem a pedagogem Milanem Řeřichou. Toto setkání má dechařskému dorostu v České Lípě zprostředkovat nejen praktické rady v oboru interpretace. Jeho významnou podstatou je také inspirace a motivace k další práci s nástrojem a studiu hudebních souvislostí. Vzájemné setkání vyvrcholí o den později v českolipském Jiráskově divadle společným koncertem s jasným a zřejmým podtitulem: „Má to smysl!“.


„Já učím pravidelně ty skoro profesionály a profesionály, ale někdy se musím, a rád, věnovat i těm menším a začátečníkům, obzvlášť v Číně nebo Americe chtějí mít „lesson with Milan Řeřicha“ :-)) U nich jde hlavně o to, aby je to bavilo, měli radost... škola hrou, jak to říkal J. A. Komenský, a tak koncipuji i učení takhle malých talentů. Důležité je samozřejmě, aby měli již od začátku dobře postavený nátisk a stále dokola jim vysvětlovat, jak správné dýchat a co je bránice. Někdy je to sranda a vznikají často i humorné situace, a to baví i jejich rodiče a diváky. Myslím si taky, že o tom to je, navázat kontakt s diváky a publikem při takových akcích. Vždyť bez hudby by nebyl život…“, říká Milan Řeřicha ke své pedagogické dráze. A co je podle něj nejpodstatnější při podpoře mladých talentů?

„Asi motivace a láska a srdce, bez něj nejde nic! Jak to říká Jarda Jágr, můj vzor (hokej taky hraju, ale jen amatérsky:-))) Když nemilujete naplno to, co děláte, ve sportu a hudbě to platí ještě víc, tak není šance uspět. Jak se říká, štěstí přeje připraveným, a to je svatá pravda, a když nebudeš milovat cvičení a tu každodenní dřinu, tak to radši hned zábal. Talent je 20 procent a zbytek pouze práce, tak to je a jinak to nikdy nebude. Bez práce nejsou a nikdy nebudou koláče!:-))) To říkali už naší pradědové a prababičky a bude to platit stále! A to je dobře!“

Milan Řeřicha poprvé oslnil odborné poroty již v raném mládí, kdy zvítězil v celostátní soutěži hudebních škol. S vyznamenáním vystudoval Konzervatoř v Teplicích i pražskou HAMU. V roce 1997 studoval na Mezinárodní akademii soudobé hudby na Pařížské konzervatoři a ve stejném roce mu bylo uděleno stipendium na Hudební akademii v Basileji. Komplexní hudební studium později zakončil doktorátem na JAMU v Brně a na četných mistrovských kurzech po celém světě. Milan Řeřicha se stal laureátem řady národních i mezinárodních soutěží. Zkušenosti zde nabyté dnes předává Milan Řeřicha s entusiasmem dalším generacím interpretů. Je uměleckým ředitelem prestižní evropské mezinárodní klarinetové soutěže CCA, Czech Clarinet Art a zasedá v porotách dalších významných klarinetových soutěží. Jeho pedagogická činnost obnáší četné mistrovské kurzy po celém světě a především profesorské angažmá na Musikhochschule v Luganu. Milan Řeřicha je vyhledávaným sólistou a spolupracoval s řadou významných orchestrů jako Porto Alegre Symphonic Orchestra OSPA, Solistes Europeens Luxembourg, Mendoza Philharmonic Orchestra, Bucharest Philharmonic Orchestra, Südwestphalen Philharmonie, Oradea Philharmonic Orchestra, Pražská Komorní Filharmonie, Brixia Symphonic Orchestra, Tokyo Chamber Orchestra, Bergův Komorní Orchestr nebo Basel Sinfonie Orchester. Repertoár Milana Řeřichy obsahuje veškerou sólovou i komorní literaturu pro klarinet, která činí více jak 200 skladeb. Některé soudobé skladby mu byly přímo dedikovány. Pravidelně spolupracuje s Českým i Švýcarským rozhlasem, pro které natočil řadu nahrávek.

V programu se po boku Milana Řeřichy představí pět souborů a pět sólistů ZUŠ. Zazní skladby Händela, Zanettiho, Dowlanda, Schuberta, ale i Cher, Corey, Aguilery nebo Beyonce... Třetí pokračování projektu Má to smysl se uksuteční tento pátek v Jiráskově divadle. Vstupenky jsou ještě v prodeji. Více na www.lipamusica.cz

TZ/Lucie Johanovská
zákupy
19. 11. 2017 19:05 O mimořádné prohlídky zámku v Zákupech byl o víkendu velký zájem. Připomněly 300 let od narození Marie Terezie. Přicházely hlavně rodiny s dětmi.
svijany
19. 11. 2017 11:04 Zákon, jenž vykázal kuřáky z restaurací, poznamenal podle Pivovaru Svijany spotřebu piva víc než EET. Do srpna byla spotřeba lepší, v září byl propad.
vstupenky
19. 11. 2017 07:42 Vstupenky na čtvrtfinále CHL budou v prodeji od nedělních 14 hodin za 100 Kč, zajistit si je můžete také před utkáním s Kometou Brno. Více čtěte ZDE.
kalendáře
19. 11. 2017 07:39 Příspěvková organizace Turnovské památky a cestovní ruch opět vydala pět druhů oblíbených kapesních kalendáříků na rok 2018. K dispozici jsou zdarma v IC na náměstí Českého ráje.
reklama
Kalendář
po
út
st
čt
so
ne
1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30
listopad
2017
reklama
GENUS PLUS TÝDEN (www.genusplus.cz) nebo (www.tydenvlk.cz) – společný zpravodajský a publicistický server. Provozuje GENUS TV a.s., Rumunská 655/9, 460 01 Liberec, IČ: 48291927. Společnost je zapsána v OR vedeném Krajským soudem v Ústí nad Labem, odd. B, vložka 439. Kontakt: net@genusplus.cz. U nevyžádaných příspěvků považujeme jejich zaslání za souhlas k případnému bezplatnému zveřejnění včetně dodané obrazové informace (foto, video apod.).