reklama

Secesní kostel v Jablonci se vrací do původní krásy

11. 7. 2018
Nikoli obrazy svatých či křížovou cestu, ale nádhernou secesní výzdobu s typickými rostlinnými motivy najdou návštěvníci v kostele Povýšení sv. Kříže v Jablonci nad Nisou. Secesní kostel postavený na počátku 20. století podle návrhu jabloneckého rodáka architekta Josefa Zasche je unikátní stavbou středoevropského významu. Patří Starokatolické církvi, která na jeho obnově pracuje už 20 let. Po dvouleté přestávce je letos o prázdninách kostel každé úterý přístupný v rámci projektu Otevřené jablonecké kostely.
Secesní kostel v Jablonci se vrací do původní krásy
Foto: zdroj: www.mestojablonec.cz

"Jde o cenný architektonický soubor, který tvoří nejen kostel, ale také čtyři sousední vily," řekl dnes ČTK zdejší farář Karel Koláček, pro něhož je obnova kostela srdeční záležitostí. Kostel byl postaven v letech 1900 až 1902 jako zřejmě první samostatná Zascheho práce. Je působivou ukázkou sakrální secesní architektury. Podobné stavby jsou v Česku i celé Evropě výjimečné, secese byla totiž především světským stylem. Pokud se kostely v té době stavěly, uplatňovaly se v jejich architektuře hlavně konzervativní názory dávající přednost historismu. "I tady lidé proti stavbě v této podobě protestovali, Zasche si to ale prosadil," poznamenal farář.

Po druhé světové válce kostel chátral. Do 70. let v něm mělo JZD Pokrok Zlatá Olešnice sklad a klempířskou dílnu. V 80. letech prošel objekt částečnou obnovou a byl znovu vysvěcen, památka ale potřebovala kompletní rekonstrukci. Začala v letech 1998 a 1999 výměnou střechy a opravou vitrážových oken. V dalších letech provedli stavbaři sanaci přízemních částí kostela napadených dřevokaznými houbami a celá stavba byla izolována proti prosakování vody. V roce 2001 byla za přispění státu obnovena i vnější fasáda. Od roku 2010 se opravuje interiér kostela. Církev opravy financuje za přispění ministerstva kultury a města Jablonce.

Kvůli obnově interiérů byl v minulých dvou letech kostel pro návštěvníky uzavřen. Restaurátoři postupně obnovili jemné secesní štuky na opěrách klenby, které byly z velké části poškozené zatékáním. Obnovené štuky má i presbytář, který byl ještě před pár lety bez výzdoby. "Nejzajímavější byl právě presbytář, protože tam se čekalo objevení toho, co jsme měli jen na černobílých fotografiích," řekl Kučera. Pod vrstvami omítky našli restaurátoři původní modrobílou secesní výzdobu, kterou pak obnovili. Do konce týdne už bude hotova i výmalba kostela v jemném okrovém odstínu, interiér se tím po letech vrátí do původní podoby.

Kostel je zajímavý nejen svou architekturou a secesní výzdobou, původní je i oltář, jemuž vévodí strom života a Ježíš na kříži zezadu osvětlený vitrážovým oknem. Po stranách oltář zdobí jen dva zpívající andělé, stejní jako na vstupu do kostela. Zachovala se i část původního osvětlení, byť skleněné lampy ve tvaru tulipánů zmizely a postupně je nahradí repliky. "Nechali jsme je vyrobit podle původních nákresů," řekl farář. Původní jsou ale kostelní lavice, podlahy nebo dveře, které ještě na opravu čekají.

čtk
silnice
19. 2. 2019 08:05 Silnice v Libereckém kraji jsou sjízdné, mohou ale namrzat. Pozor by si měli dát motoristé i na hlavním tahu na Prahu u Hodkovic a Rádelského Mlýna.
knihovna
19. 2. 2019 06:36 Dnes v 17 hodin se koná v liberecké knihovně pravidelná exkurze Znáte naši knihovnu?, spojená s výkladem, jak vyhledávat v elektronickém on-line katalogu.
zloděj
19. 2. 2019 06:28 S pečivem v košíku zamířil 33letý recidivista k pokladně. Že má v batohu další nákup v hodnotě 1200 Kč, vyšlo najevo ve chvíli, kdy ho zadržela ostraha. Teď mu hrozí až 3 roky vězení.
jablonec
18. 2. 2019 18:05 Jablonec nad Nisou chce letos zrekonstruovat 20 městských bytů, z rozpočtu na to dá deset mil.Kč. V obnově fondu chce pokračovat i v dalších letech.
reklama
Kalendář
po
út
st
čt
so
ne
1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28
únor
2019
reklama
GENUS PLUS TÝDEN (www.genusplus.cz) nebo (www.tydenvlk.cz) – společný zpravodajský a publicistický server. Provozuje GENUS TV a.s., Rumunská 655/9, 460 01 Liberec, IČ: 48291927. Společnost je zapsána v OR vedeném Krajským soudem v Ústí nad Labem, odd. B, vložka 439. Kontakt: net@genusplus.cz. U nevyžádaných příspěvků považujeme jejich zaslání za souhlas k případnému bezplatnému zveřejnění včetně dodané obrazové informace (foto, video apod.).