reklama

Rozvoj Sokola v Libereckém kraji brzdí nedostatek peněz

25. 6. 2018
Nedostatek peněz brzdí rozvoj Sokola v Libereckém kraji. Vyrovnávat se musí také s konkurencí školních a dalších zájmových kroužků. ČTK to řekla náčelnice župy Ještědské Jarina Žitná, jež byla v minulosti i náčelnice České obce sokolské a Světového svazu sokolstva.
Rozvoj Sokola v Libereckém kraji brzdí nedostatek peněz
archivní foto J. Žitné

"Nic proti nim, čím více pohybu děti mají, tím lépe. Problém je, že po ukončení školní docházky se takové kroužky automaticky rozpadají a děti zůstávají v uvozovkách bezprizorné. V mimoškolní tělesné výchově však mají možnost přestupu z žactva do dorostu a později do členstva přímo v jednotě," uvedla Žitná. "Chybí i intenzivní zájem státu, ministerstva školství, o pravidelně prováděnou mimoškolní tělesnou výchovu, která preferuje péči o všestranný rozvoj osobnosti cvičenců všech věkových kategorií," dodala držitelka ocenění Osobnost Libereckého kraje.

Podle ní sice získávají v rámci grantů peníze na mládež, to ale zdaleka nestačí. "Není to ani na zaplacení tělocvičny. Bylo by to ještě horší, kdyby 99 procent lidí v Sokole nedělalo zadarmo," uvedla. Přímo v Liberci pracují tři sokolské jednoty a pouze jedné byla vrácena část jejího majetku, takže členové cvičí v pronajatých tělocvičnách, které jsou stále dražší. Vlastní sokolovnu má jen asi třetina jednot z Ještědské župy, která zahrnuje území Liberecka, Turnova a České Lípy.

Obdobné to je v i krkonošské župě, kde z 20 jednot jich vlastní sokolovnu 11. "Stav našich sokoloven je docela dobrý. Všichni se snaží v rámci svých možností udržovat je, jak to jde, a získávat peníze od obce nebo z kraje i ministerstva školství," uvedla tajemnice župy Krkonošské - Pecháčkovy Alena Cermanová. Díky dotaci se podařilo například v roce 2015 za čtyři miliony korun zateplit sokolovnu ve Studenci na Semilsku.

Nedostatek peněz některé jednoty řeší převodem sokoloven na obce. "To byl třeba Kruh u Jilemnice," dodala Cermanová. Stejně postupovali sokolové v Železném Brodě na Jablonecku, zdejší jednota je jednou z 19 v Jizerské župě. V jejích možnostech nebylo provést opravy, které si podle projektu vyžádají asi 40 milionů. "Město to dělá po etapách," uvedla starostka župy Miluše Řeháková. Nová je například palubovka a zateplení budovy.

Vlastní sokolovny mají podle ní v Jizerské župě hlavně jednoty na vesnicích. "Tam se o ně ohromně starají, většinou jsou to už ale takové archaické stavby," uvedla. S obnovou budov pomáhají obce a kraj. "Jak to lidi dělají dobrovolně, tak se jim dotace z ministerstva nedaří získat. Nemáme žádného pracovníka, který by žádosti o granty zpracovával," řekla Řeháková.

Sokolu podle Žitné chybí větší propagace. Hodně se o něm ale nyní mluví díky sletu. "Slet ale není cíl naší práce, je to prostředek, jak ukázat veřejnosti, co děláme. Je to svátek spolupráce, radosti ze společně prováděného pohybu a v letošním roce i dar republice k jejímu výročí," uvedla Řeháková. Počet členů se podle ní daří udržovat zhruba na stejné výši. "Je pravda, že spousta starších lidí odchází, ale máme poměrně hodně dětí. Tak polovině členů je do 18 let," dodala. Ještědská župa má přes 2400 členů, z toho asi 700 v Turnově. V Krkonošské je registrováno 1877 Sokolů a v Jizerské jich je asi 2200. "Od poslední statistiky nás přibylo. Nalákaly se děti na sletové skladby," uvedla Řeháková.

Lépe se podle Žitné vede Sokolům v menších městech a vesnicích, kde konkurence dalších oddílů není tak velká a mají větší podporu radnic. Například v krkonošských Pasekách nad Jizerou s 260 obyvateli má Sokol 140 členů. Jednota kromě akcí a závodů pořádá letní tábor. "Zájem je na hranici našich možností," řekla starostka paseckých Sokolů Dita Waldmannová.

čtk
Diskuse ke článku
O vaše názory a komentáře opravdu stojíme. Proto máte ke každému materiálu uveřejněnému na tomto portále možnost diskutovat. Aby se z diskusního fóra ale nestala "stoka" obvyklá u některých jiných webů, stanovil provozovatel www.genusplus.cz. Pravidla diskuse. Seznamte se s nimi, prosím, v záhlaví portálu v rubrice Pravidla diskuse. Děkujeme.
25. 6. 2018 08:19
lol
Nesmrtelná teta. Tarto paní mi velela už při spartakiádě před ticeti lety.
25. 6. 2018 08:43
Pavel
Sokol se o to všechno musí postarat sám, majetku má dost. Chtělo by to ale manažerské vedení, ne starou "sokolovnu" co se dobře vyzná ve spartakiádách.
silnice
19. 2. 2019 08:05 Silnice v Libereckém kraji jsou sjízdné, mohou ale namrzat. Pozor by si měli dát motoristé i na hlavním tahu na Prahu u Hodkovic a Rádelského Mlýna.
knihovna
19. 2. 2019 06:36 Dnes v 17 hodin se koná v liberecké knihovně pravidelná exkurze Znáte naši knihovnu?, spojená s výkladem, jak vyhledávat v elektronickém on-line katalogu.
zloděj
19. 2. 2019 06:28 S pečivem v košíku zamířil 33letý recidivista k pokladně. Že má v batohu další nákup v hodnotě 1200 Kč, vyšlo najevo ve chvíli, kdy ho zadržela ostraha. Teď mu hrozí až 3 roky vězení.
jablonec
18. 2. 2019 18:05 Jablonec nad Nisou chce letos zrekonstruovat 20 městských bytů, z rozpočtu na to dá deset mil.Kč. V obnově fondu chce pokračovat i v dalších letech.
reklama
Kalendář
po
út
st
čt
so
ne
1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28
únor
2019
reklama
GENUS PLUS TÝDEN (www.genusplus.cz) nebo (www.tydenvlk.cz) – společný zpravodajský a publicistický server. Provozuje GENUS TV a.s., Rumunská 655/9, 460 01 Liberec, IČ: 48291927. Společnost je zapsána v OR vedeném Krajským soudem v Ústí nad Labem, odd. B, vložka 439. Kontakt: net@genusplus.cz. U nevyžádaných příspěvků považujeme jejich zaslání za souhlas k případnému bezplatnému zveřejnění včetně dodané obrazové informace (foto, video apod.).