reklama

V Liberci hořel sklad hořlavých kapalin v Severochemě

29. 5. 2017
AKTUALIZOVÁNO, FOTOGALERIE UVNITŘ: V plamechech je část areálu podniku Severochema v Liberci. Hasiči vyhlásili vysoký, třetí stupeň poplachu. Požár zasáhl sklad hořlavých kapalin, řekla dnes ČTK krajská mluvčí hasičů Zdenka Štrauchová. Zatím z areálu odvezla záchranná služba jednoho lehce popáleného člověka, který se nadýchal zplodin.
V Liberci hořel sklad hořlavých kapalin v Severochemě
Foto: Artur Irma a Mad

Hasiči se o požáru dozvěděli ve 12:23, na místě zasahuje 12 jednotek. "V tuto chvíli probíhají hasební práce. Pro lepší účinek používáme pěnidlo," dodala Štrauchová.

Liberecké družstvo pro chemickou výrobu Severochema bylo založeno v roce 1953. Nosným programem je chemická výroba.

Škody po požáru Severochemy v Liberci půjdou do milionů, přesnější odhady budou až v úterý.

Aktualizace I:
Dnes ve 12:09 hodin byl hasičům ohlášen požár v průmyslovém objektu v ulici Vilová v Liberci. Zasažena byla součást výrobní technologie stáčírny hořlavých kapalin a v době příjezdu hasičů byl objekt zcela zasažen plameny a valil se z něho hustý dům. V úvodní části zásahu se ozývaly také exploze, šlo o sudy s hořlavými kapalinami. Hasiči ihned zahájili hasební práce, soustředili se také na obranu sousedících objektů a velkých nádrží. Hlavní část budovy a nádrže se jim podařilo uchránit. Ve 14:14 hodin dostali hasiči plameny pod kontrolu a zbývalo dohasit pouze několik ohnisek. U události se sešlo 26 jednotek s více než třiceti kusy mobilní požární techniky. Zásah probíhal v dýchací technice. Jelikož hasiči potřebovali dostatek vzduchu, byl na místo povolán chemický a protiplynový kontejner, ve kterém je zařízení na plnění tlakových lahví.

Během zásahu bylo důležité zajištění nepřetržité dodávky vody. Hasiči ji na místo dováželi z několika zdrojů, využívali výtokový stojan v ulici Vilová, hydrant v ulici Wintrova, hydrant na požární stanici Liberec a voda byla brána také z řeky Nisy.

Hned v počátku byli prostřednictvím rozhlasu informováni obyvatelé části Františkov, aby kvůli kouři nechodili ven a neotvírali okna. Na místo byli povoláni i specialisté z chemické laboratoře HZS ČR Kamenice z důvodu monitorování ovzduší, v místech měření nebyly překročeny hygienické limity toxických látek. Příčina a škoda jsou předmětem šetření.

Aktualizace II:
Krátce po dvanácté hodině přijali na tísňovou linku 158 oznámení o požáru v libereckém družstvu pro chemickou výrobu na Františkově v ulici Vilová policisté. Operační důstojník na místo vyslal okamžitě několik policejních hlídek.

Na místě již prováděli likvidaci požáru hasiči Hasičského záchranného sboru Libereckého kraje a také dobrovolní hasiči. K požáru došlo uvnitř areálu podniku. Policisté zajišťovali dopravu, prováděli uzávěru tří ulic - Vilová, Nová a Jáchymovská a dále řídilli dopravu tak, aby hisiči měli zajištěnou maximální obslužnost.

Na místě jsme měli více jak dvě desítky policistů. Ti museli evakuovat továrnu a její blízké okolí, kdy v samotné továrně se v tu dobu nacházelo na čtyři desítky osob. Evakuaci jsme provedli z důvodu zajištění bezpečnosti osob, neboť v podniku byly uskladněny hořlavé kapaliny, kde hrozilo nebezpečí exploze. Dále jsme provedli evakuaci dvou domů v okolí, kde muselo dům opustit na desítku osob. Jeden zaměstnanec podniku utrpěl zranění, se kterým jej do liberecké nemocnice převezlo vozidlo Zdravotnické záchranné služby.

"Na místě zasahovalo okolo 120 hasičů, 26 hasičských jednotek a byl vyhlášen zvláštní stupeň požárního poplachu. Na místo jsme povolali speciální chemickou laboratoř ze Středočeského kraje, která provádí měření látek v ovzduší. Měřením jsme neidentifikovali žádné jedy v ovzduší. Obyvatelé přilehlých čtvrtí jsme informovali prostřednictvím médií o tom, aby nevětrali a ponechali uzavřená okna. V tuto chvíli stále probíhá likvidace požáru a nelze odhadnout, kdy dojde k úplné likvidaci"  sdělil ředitel Hasičského záchranného sboru Libereckého kraje plk. Ing. Luděk Prudil.

Případem se nyní bude zabývat Služba kriminální policie a vyšetřování Liberec, kdy budou zahájeny úkony trestního řízení k prověření celé události. Výše škody a příčina požáru bude předmětem dalšího šetření.

V nočních hodinách budou policisté poté, až jim hasiči předají místo požářiště, objekt podniku strežit.

čtk a HZS/Zdenka Štrauchová a PČR
Diskuse ke článku
O vaše názory a komentáře opravdu stojíme. Proto máte ke každému materiálu uveřejněnému na tomto portále možnost diskutovat. Aby se z diskusního fóra ale nestala "stoka" obvyklá u některých jiných webů, stanovil provozovatel www.genusplus.cz Pravidla diskuse. Seznamte se s nimi, prosím, v záhlaví portálu v rubrice Pravidla diskuse. Děkujeme.
29. 5. 2017 18:37
Okolojdoucí
Plameny děsí okolí? Tak to je novácky přehnané. Požár byl ukázkově rychle a profesionálně zkrocený.
29. 5. 2017 18:41
ja
Bydlim na frantaku a vydeseny jsem teda byl kdyz vim co se tam vyrabi a z ceho.
29. 5. 2017 19:47
Okolojdoucí
Na Franťáku, jo? Tak to jste určitě stál s davy dole na Švermový a se zájmem sledoval ten cirkus. Mně ty lidi nepřišly ani trochu vyděšený.
hokej
24. 5. 2018 07:08 Slovenský hokejový obránce Patrik Maier bude nadále hrát extraligu za Liberec. Jedenadvacetiletý hráč se dohodl s Bílými Tygry na nové roční smlouvě.
skoky
23. 5. 2018 20:01 Kvůli havarijnímu stavu musel být zastaven provoz harrachovských skokanských můstků sloužících jako tréninkové centrum. Jejich užívání je nebezpečné.
maskovka
23. 5. 2018 19:50 Koupaliště v Maškově zahradě v Turnově se kvůli technické závadě otevře se zpožděním. První návštěvníky mělo podle původních plánů přivítat v pátek.
papírák
23. 5. 2018 19:48 Liberec umožní výstavbu kontroverzního bytového domu v centru. Soukromý investor se v dopise zavázal, že bude respektovat doporučení rady architektů.
reklama
Kalendář
po
út
st
čt
so
ne
1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31
květen
2018
reklama
GENUS PLUS TÝDEN (www.genusplus.cz) nebo (www.tydenvlk.cz) – společný zpravodajský a publicistický server. Provozuje GENUS TV a.s., Rumunská 655/9, 460 01 Liberec, IČ: 48291927. Společnost je zapsána v OR vedeném Krajským soudem v Ústí nad Labem, odd. B, vložka 439. Kontakt: net@genusplus.cz. U nevyžádaných příspěvků považujeme jejich zaslání za souhlas k případnému bezplatnému zveřejnění včetně dodané obrazové informace (foto, video apod.).