reklama

Imaginárium na letním Frozen Festu pokřtilo "vizitku"

20. 6. 2018
Kapela Imaginárium a její frontmanka Anežka Cvejnová nevyčnívá z průměru jen kvalitní muzikou a vtipnými texty plnými citů, poezie i drsné ironie. Pro realizaci svých projektů Anežka využívá crowdfunding a hudbu neprodává na hmotných nosičích, ale jako vizitky s přístupovým kódem.
Liberecký Frozen Fest jsme již před časem s kamerou a fotoaparátem navštívili, viz. ZDE. Letošní ročník tradičně pořádaný na zahradě Lidových sadů kromě jiného sliboval křest prvního EP kapely Imaginárium. Když jsem dostal pozvánku, byl jsem trochu zmatený. Na přelomu roku 20016 a 2017 jsme přece s autorkou pořídili obrazovou reportáž ze křtu cédéčka Anděl na hnoji. Takže mi ty počty nějak nevycházely a první otázka rozhovoru s Anežkou Cvejnovou byla jasná.

Já si myslel, že je toto již druhá placka, Anděl na hnoji prostě Vzlétne.
Anežka Cvejnová: Anděl na hnoji před rokem a půl byl můj projekt, kvůli kterému jsem dala dohromady pár muzikantů. Imaginárium z nich vlastně vzniklo až na tom křtu. Dnes křtíme první desku kapely. Taky je tam již jeden text od Vojty Šilhána, který dělal i většinu aranží.

Oproti předloňskému křtu Anděla na hnoji mi dnešní zvuk kapely přijde být ještě lepší, je to tím otevřeným prostorem nebo něčím jiným?
Anežka Cvejnová: No to bylo dávno, od té doby jsme udělali velký kus práce. Těší mě, že je to slyšet. Jedeme, jak umíme, snažíme se.

Anežka Cvejnová - zpěv, klavír
Foto Mad

Jsi sama na tři chlapy. Nedávno jsem četl rozhovor s nějakou kapelou a tam bylo řečeno, že v kapele nemůže vládnout demokracie, ale tvrdá autorita. Jak to funguje u vás?
Anežka Cvejnová: Snažíme se vzájemně vyjít si vstříc, ale když přijde tvrdý na tvrdý, tak právo veta mám já, jsou to přece moje věci. Ale my se shodujeme dobře, a když ne, tak se tolerujeme.

Daniel Kajzr - kytara
Foto Mad

Takže jsi zatím právo veta nemusela použít.
Anežka Cvejnová: Ale ano, ale nebyly to důležitý věci, třeba půjdem na pivo? A hotovo, půjdem! Musej jít (smích).

No, to já bych šel taky na pivo... Na koncertě jsi říkala něco o vašich soustředěních, jak to vypadá?
Anežka Cvejnová: Soustředíme se v Kryštofáku, teď jsme byli podruhý. Většinou si na to bereme den volna plus víkend a jedem od rána do večera. Prostě makáme. Jinak zkoušíme každý týden tak tři hodiny bez pauzy.

Petr Galata - basa, doprovodný zpěv
Foto Mad

Mladé autorské kapely mívají problém, že když dojde na přídavky, opakují něco, co již hrály, protože nemají dost skladeb. Platí to i o vás?
Anežka Cvejnová: Vůbec, naopak, například abychom se vešli do festivalového itineráře, museli jsme strašně proškrtávat. Museli jsme vyškrtnout i věci, které jsme chtěli moc hrát. Jsem hrdá, kolik věcí máme. A máme také hodně věcí, které nejsou dozkoušené, a věcí, které již hrajeme méně. Hrajeme asi dvacet věcí, což je na to, jak krátce spolu hrajeme, skvělé číslo.

Vojtěch Šilhán - bicí, doprovodný zpěv
Foto Mad

A proč je tedy Vzlétne jen EP se čtyřmi skladbami plus šesti bonusy?
Anežka Cvejnová: Když ono to množství skladeb není řízeno tím, že bychom neměli co natáčet, ale tím, že nemáme peníze na natáčení. Dovolit si natočit CD není vůbec levná záležitost, náběr, mix, mastering... My si říkali, že vydáme alespoň toto, aby se o nás vědělo, hrejme a vydělejme si na pořádné CD. Tedy ne že by toto, co jsme dnes pokřtili, nebylo pořádné. To je pořádné a lepší, než jsme čekali. A stojí to za to!

Imaginárium - křest EP Vzlétne
(Jestli se vám videookno nezobrazuje, použijte https://youtu.be/yUaTJy2Bb0Y )


Takto vypadá EP na počátku jednadvacátého století. Vizitka s unikátním kódem, po jehož zadání na www.imaginariumband.cz se vám EP obsahující čtyři studiové písně plus šest skladeb bonusových otevře.
Foto MadBylo by nespravedlivé nenahlédnout do dění samotného Frozen Festu. Nahlíželi i lidé postávající za plotem, jako by přemýšleli, mají-li peníze do kultury investovat.
Foto Mad

Zarostlý muž v černém triku není nikdo jiný než Michal Kadlec, hlavní organizátor festivalu (foto níže).
Foto Mad

Díval jsem se, že máš takovou převrácenou dramaturgii, tím myslím, že Těla hrála skoro na samotném začátku.
Ano, to byl úmysl, zopakoval jsem předloňský model, kdy jako první hrála Vltava a šlusoval Mňága a Žďorp. Tím se vytváří prostor pro regionální kapely a myslím, že zároveň to je způsob, jak na ně natáhnout diváky.

Jak se tak rozhlížím, letošní ročník asi nebude rekordní, ale oproti loňsku, kdy příroda festivalu nadělila déšť a teplotu odpovídající názvu akce, snad bude úspěšný.
To určitě, cokoliv je lepší než loňský Frozen Fest, který se nakonec kvůli dešti stěhoval dokonce dovnitř. Jsem zvědavý, jak to dopadne letos, protože netypická je jednak ta neděle a pak, loni byl Frozen Fest v září, kdy je obecně už horší počasí. Dnes zatím máme přes sto platících diváků, ale je teprve odpoledne, počítám, že lidi ještě dorazí. Na druhou stranu teď před létem má spousta kapel nabito, je velká konkurence akcí a festivalů, takže je složitější složit kvalitní program.

Kdo tě mrzí, že jsi ho sem letos nedostal?
Jsem rád za ty kapely, co tu jsou, protože se to povedlo dát dobře dohromady a jsou kvalitní. Mrzí mě, že není Bára Hrzánová s Kondurangem, ale ti teď mají pauzu. Pak se mi sem nepovedlo dostat Vasilův rubáš, jenomže mají dnes, tedy v neděli, troják (tři vystoupení). A takových kapel, které toho teď mají strašně moc, je bohužel hodně, jak jsem již říkal.
 
Na rozdíl od loňska bylo vedro. Prodejní stánky, na rozdíl od loňska prakticky nevyužité, posloužily jako oázy stínu.
Foto Mad

Frozen Fest se může pochlubit řadou unikátů. Kromě drsné zimní varianty, která konkuruje kurzům přežití v extrémních podmínkách, je unikátní třeba tím, že před hlavní stage roste strom. Stoletý altán, původně zamýšlený pro promenádní koncerty, je v současné době využíván pro prodej občerstvení. Uspořádání stage, které se osvědčilo již před několika lety, je návazností na zázemí Lidových sadů komfortnější i pro kapely.
Foto Mad

Festival se odehrával i na třech scénách. V posledních letech se ale počet ustálil na scénách dvou. Na stage "Plynárna" právě probíhá slam poetry.
Foto Mad


Bohužel jsem nemohl na Frozen Festu strávit celé odpoledne až do večerního finále, takže závěrem přidávám alespoň pár fotek dalších dvou skvělých bodů odpoledního programu.
Turnovský soubor Nakafráno patří k tomu nejlepšímu, co česká amatérská scéna nabízí. Na Frozen Fest přivezl Božskej řízek. Řízek jsem tedy viděl již potřetí, ale je stále stejně božskej. Navzdory zvěstem, které se ke mně před časem donesly, hraje Nakafráno stále ve stejném složení, z leva do prava: Kateřina Hofhansová, Michaela Kunetková, Alena Tomášová, Gábina Holbová a Romana Zemenová, která mi vysvětluje, proč soubor vystupuje méně: "Protože se soustřeďujeme na tvorbu. V lednu, nejpozději v březnu, bychom rády uvedly premiéru nové věci s pracovním názvem Guláš." Další dobrou zprávou je, že z honorářů souboru podporovaná africká holčička vystudovala, má již dítě a vlastní dílnu. Nakafráno jí ještě přispělo na šicí stroj, takže je soběstačná.
Foto Mad

Foto Mad

Foto Mad

Foto Mad

Přiznávám se, že kapelu TING jsem minulou neděli slyšel naživo poprvé v životě a toho, že jsem si na ni počkal, v žádném případě nelituji. Je poměrně obtížné charakterizovat, co TING hraje. Oni sami říkají, že jde o "pražskou muffinu" upečenou z těsta obsahujícího ska, dancehall, drum 'n bass, swing, rock, balkan a hip-hop. Každopádně to je dravé, duši zdravé a zábavné.
Foto Mad

Foto Mad

Foto Mad

Foto Mad


Text a obraz Mad
hs
19. 3. 2019 13:59 V Jizerských horách Horská služba zasahovala od 1. 12. do 18. 3. 766x, stejně jako loni. V ČR Horská služba měla 7158 zásahů, nejvíce v Krkonoších, celkem 2600.
playoff
19. 3. 2019 13:25 Potřetí za čtyři roky vstoupí hokejisté Liberce do play off jako vítězové základní části extraligy a papírově jsou favoritem. Bílí Tygři budou usilovat o zisk 2. mistrovského titulu v historii klubu.
gott
19. 3. 2019 12:03 Česká mincovna vydává k výročí osmdesátých narozenin Karla Gotta třídílnou minisérii. Představuje zpěváka, malíře a celospolečenský fenomén.
lichka
19. 3. 2019 05:45

Fotbalista David Lischka před pěti týdny absolvoval operaci srdce. Jablonecký obránce, který přerušil kariéru, už začal se zátěží a věří, že se vrátí.

 

reklama
Kalendář
po
út
st
čt
so
ne
1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
březen
2019
reklama
GENUS PLUS TÝDEN (www.genusplus.cz) nebo (www.tydenvlk.cz) – společný zpravodajský a publicistický server. Provozuje GENUS TV a.s., Rumunská 655/9, 460 01 Liberec, IČ: 48291927. Společnost je zapsána v OR vedeném Krajským soudem v Ústí nad Labem, odd. B, vložka 439. Kontakt: net@genusplus.cz. U nevyžádaných příspěvků považujeme jejich zaslání za souhlas k případnému bezplatnému zveřejnění včetně dodané obrazové informace (foto, video apod.).