reklama

Muzejní noc pod Ještědem bude letos v prvorepublikovém stylu

15. 5. 2018
Letošní muzejní noc přináší prožitky a vzpomínky v duchu první republiky. V pátek 18. května se od 18.00 do 24.00 hodin můžete přenést s tanečníky, hudebníky, prostřednictvím fotografií i díky setkání s prvním prezidentem o sto let zpět. Program v Jablonci nad Nisou přichystalo Jablonecké kulturní a informační centrum a Muzeum skla a bižuterie. Hlavní program v Liberci se tradičně odehraje v prostoru mezi Oblastní galerií a Severočeským muzeem.
Muzejní noc pod Ještědem bude letos v prvorepublikovém stylu
Foto: MSB a JKIC Jablonec n. N.
V Libereckém kraji opět své síly spojily kulturní instituce v Liberci, Vratislavicích a Jablonci nad Nisou, kde můžete navštívit Muzeum skla a bižuterie a Dům Jany a Josefa V. Scheybalových. Jablonecké muzeum nabídne návštěvníkům kromě prohlídek stálých expozic a aktuální výstavy Zdeňka Lhotského programovou sestavu mimořádných a nečekaných zážitků a setkávání.

„Akci zahájí v 18 hodin první prezident Československa T. G. Masaryk. Na letní scéně v Jablonci ho uvítá dětský sbor Iuventus, gaude! Pod záštitou České obce sokolské (Župy ještědské) se prezident poté vydá v historickém voze v rámci Spanilé jízdy na návštěvu dalších míst Muzejní noci,“ říká ohledně zahájení a postavy, která bude nocí provázet, Marie Vocelová z Muzea skla a bižuterie.

iuventus
Dětský sbor Iuventus, gaude!

Dále vystoupí veselá skupina mužoretů s příznačným názvem ARTrosa. Také budete moci obdivovat unikátní stepařské vystoupení Project WINGS - tanečníků, kteří svou techniku vypilovali u slavných stepařů na Brodwayi. V průběhu večera tito mistři naučí přítomné základním krokům klasického stepu.

wings
Wings - Václav Muška, Jan Bursa, Pavel Strouha 

Slunečná hudba let 20.–40. v podání Adély Zejfartové a jejího Sunny Swing Tria bude znít nejen k poslechu, ale i k příjemnému posezení ve vytvořené iluzi prvorepublikové kavárny, o kterou se postarají majitelé kavárny Pokec. „Před hlavním vchodem do muzea budete moci hodit šesták do klobouku pravému flašinetáři.

Pokud si budete chtít odnést kromě osobních pocitů i něco malého pro radost, můžete si koupit štěstíčko. A jelikož si v letošním roce připomínají sto let také čeští letci, nebude v rámci stylového občerstvení chybět ani pivo českých letců. Na cestu domů si pak můžete posvítit lampionem, který si vyrobíte v tvůrčí dílně,“ zmiňuje další program v muzeu Vocelová.

art
ARTrosa 

Jedním z dějišť Muzejní noci v Jablonci bude Dům Jany a Josefa V. Scheybalových. Sem se na Anenské náměstí sjedou mezi 18 a 19 hodinou historické vozy, aby připomněly fenomenální rozvoj automobilového průmyslu. Spanilá jízda odstartuje směrem na Vratislavice a odveze také prezidenta Masaryka. Zatímco tatínkové budou obdivovat nablýskané klenoty, potěší děti loutková pohádka Tři úkoly pro čerta.

Večer se dále ponese v duchu prvorepublikové zábavy. Symbolem nové doby byly progresivní taneční styly a nový pohled na módu, a tak nemůže chybět stylová tančírna. Povedou ji zkušení tanečníci z domácího tanečního klubu D.Swing za doprovodu skvělé kapely s jabloneckou účastí Aurora JaSBand. Kdo nebude chtít protáhnout své tělo na parketu, může jen poslouchat, sledovat taneční kreace a dát si něco dobrého ve stylu první republiky. Taneční pauzy vyplní Bioilusion, improvizované kino, které připomene v retrosnímcích a historických smyčkách slávu Jablonecka v uplynulém století. Po celou dobu akce bude možnost prohlédnout si stávající výstavy Ze staré školy a Jablonec v libereckých sbírkách, kde od 20 hodin proběhne komentovaná prohlídka. Přístupné bude také Turistické infocentrum a děti si zde mohou v dílničce vyrobit stylový lampion.

Dům
Dům Jany a Josefa Scheybalových 

Během plánovaných zastávek autobusu na trase Liberec – Jablonec nad Nisou čeká návštěvníky prohlídka Automuzea ve Vratislavicích nad Nisou. Rodný dům Ferdinanda Porscheho připravil komentované prohlídky věnované životu a dílu Ferdinanda Porscheho.
 
Program v prostoru mezi Oblastní galerií a Severočeským muzeem v Liberci zahájí Hrádecké mažoretky, své modely na módních přehlídkách představí SŠ uměleckořemeslná a oděvní Liberec. Na programu se na hlavním pódiu bude podílet i populární vědecko-zábavní show liberecké iQLANDIE. Hudební doprovod zajistí liberecký dexieland OLD STARS a Jakub Děkan a Band. Muzejní noc zakončí ohnivá show Fireshow Jbc. 
 
Oblastní galerie Lázně připravila výtvarnou dílnu Rozsviťte lampiony a komentované prohlídky expozic Adolf Hoffmeister, Na vlnách umění a Fenomén Charlemont. V průběhu celé akce je možné prohlédnout si stálé expozice a probíhající výstavy. Speciálně bude možné zakoupit a ochutnat domácí bratwurst ze Žitavy dle receptury z 18. století. Galerijní kavárna ART CAFÉ bude otevřena až do 24:00 hodin.
 
Program Severočeského muzea bude z důvodu probíhající rekonstrukce v parku kolem budovy.

iq
Science show z Muzejní noci pod Ještědem 2017

Technické Muzeum
připravilo v 18:30, 20:00 a 21:00 hodin komentované prohlídky.

bus
Dům Scheybalových a historický autobus

Jako v minulých letech se můžete vydat oblíbeným historickým autobusem z Liberce do Jablonce a zpět.
 
Historický autobus- jízdní řád:
Z: Jablonec nad Nisou, Dolní náměstí
Do: Liberec, Severočeské muzeum
17.20, 18.20, 19.20, 20.20, 21.20, 22.20, 23.20
Z: Liberec, Severočeské muzeum
Do: Jablonec nad Nisou, Dolní náměstí
17.20, 18.20, 19.20, 20.20, 21.20, 22.20, 23.20
Zastávka v areálu vratislavického muzea, možnost prohlídky muzea (autobusy zde pouze zastaví a budou pokračovat v jízdě)
Jízdné dobrovolné
 
Podrobný program najdete také na letáčcích, webech organizací a FB. 
www.liberecky-kraj.cz/dre-cs/51046-muzejni-noc-pod-jestedem-2018.html, www.jablonec.com, www.msb-jablonec.cz
bLeCha s využitím TZ MSB a JKIC Jablonec
zóna
19. 9. 2018 16:05 Liberec chce zavést první tzv. bezdoplatkovou zónu, v niž nově příchozí nebudou mít nárok na doplatek na bydlení. Problematický je dům na Františkově.
textilana
19. 9. 2018 13:05 Pozemky po bývalé Textilaně v centru Liberce získala investiční společnost MEI. Chce tam postavit přes 1000 bytů, kanceláře i podnikatelský inkubátor.
silnice
19. 9. 2018 11:02 Rekonstrukce 7,7 kilometru silnice II. třídy z Turnova na hranici Libereckého kraje začne na jaře 2019. Práce za 206 milionů korun potrvají dva roky.
kašpar
19. 9. 2018 06:38 Benefiční akci na podporu lidí, kteří hledají práci, připravuje na listopad liberecký Kašpar. Začal pro ni získávat tašky, které lidé sami ušijí. Více čtěte ZDE.
reklama
Kalendář
po
út
st
čt
so
ne
1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
září
2018
reklama
GENUS PLUS TÝDEN (www.genusplus.cz) nebo (www.tydenvlk.cz) – společný zpravodajský a publicistický server. Provozuje GENUS TV a.s., Rumunská 655/9, 460 01 Liberec, IČ: 48291927. Společnost je zapsána v OR vedeném Krajským soudem v Ústí nad Labem, odd. B, vložka 439. Kontakt: net@genusplus.cz. U nevyžádaných příspěvků považujeme jejich zaslání za souhlas k případnému bezplatnému zveřejnění včetně dodané obrazové informace (foto, video apod.).