reklama

Luž, bývalý ráj podivných existencí a milovníků Slunce

4. 8. 2017
Luž není jen nejvyšší hora Lužických hor, ale již roku 1823 zde vyrostla i první vrcholová chata pohoří a vrchol zažil mnoho divokých veselic. Dnes spolek nadšenců sní alespoň o nové rozhledně.
O zrod turistického ruchu na Luži se zasloužil waltersdorfský kramář Carl Friedrich Matthes. Když si projdete náš seriál, zjistíte, že na Luži se díky němu čepovalo pivo již v dobách, kdy například jizerské spolky ještě ani netahaly kačera. Marek Řeháček ho ve své knize Příběhy lužických rozhleden ale podezírá, že jeho vrcholová živnost souvisela i s provozováním různých kšeftů nekalých. Konkrétně zmiňuje případ lotynkového telegrafu, jehož byl Luž klíčovým bodem. Šlo o to, že čísla lotynky se tahala v Praze, ale sázet šlo i zde, v blízkém Schirgiswalde (MAPA). A proto, že tažená čísla vezl na sever relativně pomalý kurýr, bylo v pohraničí možné sázet ještě pár hodin poté, co Praha již znala tažená čísla. Vykukové nelenili a vymysleli lotynkový telegraf. Členové gangu vartovali za pěkného počasí na místech dalekého výhledu a barevnými praporky si z kopce na kopec předávali tažená čísla. Na podvod se ale rychle přišlo a k odpovědnosti byl pohnán i boudař na Luži.
Vrcholový byznys i přes toto extempore prosperoval, chata byla rozšiřována na německé i české straně, na vrcholu postupně vyrostl i kuželník a taneční parket. Dokonce tu byl i krámek se sklem. Zlaté časy nepřerušil ani požár roku 1846 a chalupa byla brzy obnovena. Roku 1882 byla dokončena zcela nová bouda se čtyřbokou rozhlednou, což byl spíš symbolický bonus, protože vrchol byl tehdy holý a nabízel nejlepší kruhový rozhled v širokém okolí. Hranice procházela přímo budovou. Když byla postavena stáj, začalo být zboží vzhůru dopravováno oslíky. Poštovní schránky zde měla saská i rakouská pošta. Komplex budov nakonec pokryl celý vrchol. 
Celé lužickohorské Las Vegas lehlo popelem 8. ledna 1946, a ač byly snahy, zvláště z německé strany, boudu obnovit, již se tak nestalo a vzhledem k dnešním pravidlům ochrany přírody se tak už nestane. Ve hře je do určité míry nějaká ta rozhledna, kolem které by za nocí tancovaly rozevláté víly ze starých pohlednic zobrazujících Luž jako ženu.

Ze silnice šplhající z Horní Světlé na Myslivny není Luž (MAPA) ničím pozoruhodný přesto, že je se svými 793 m n. mořem nejvyšší horou Lužických hor. Název zní ryze česky, ale spíš jde o přizpůsobené německé Lausche, vyskytující se v písemných zprávách od 17. století. Hora má však ještě pár jiných názvů.
Foto Mad

Na vrcholu Luže není voda. Chaty, které zde bývaly, braly vodu ze dvou studen, vyrazíte-li na vrchol po červené z Mysliven (MAPA), krátce za odbočkou z magistrály k vrcholu narazíte na jednu z nich.
Foto Mad

Luž je typická znělcová hora vulkanického původu pokrytá krásným bukovým lesem, který vás i v létě ochrání před sluncem. Hora byla vyhlášena přírodní rezervací Luž.
Foto Mad

První strmou cestu na vrchol vytyčili ze Strážního sedla (Wache) již roku 1823 a téhož roku po ní vrchol zdolal saský princ. Tato pohodlnější česká cesta na vrchol byla vybudována roku 1851 v rámci příprav na příjezd penzionovaného císaře Ferdinanda Dobrotivého, který měl své letní sídlo v Zákupech.
Foto Mad

Ještě komfortnější Lužická cesta je mnohem mladší, pochází až z roku 1892. Směrem na západ se nám otevírá panoráma Lužických hor v celé své kráse. Na dolním hřebínku Luže vidíme další vyhlídku a na obzoru je čitelný vysílač na Jedlové hoře.
Foto Mad

Česko-německá hranice prochází středem vrcholu. Nutno přiznat, že německá strana je udržována lépe.
Foto Mad

Ze saské chaty zbyly základy, z české téměř nic.
Foto Mad

Stromy nerušený je zejména výhled na sever a na západ. Popisy na růžici jsou perfektní, což se o české infotabuli říci nedá.
Foto Mad

Za stromy přímo pod námi se do dáli klikatí Waltersdorf. Jeho obyvatelé Luži říkají Mittagsberg, protože jim nahrazuje hodiny. Když nad Lužem stojí Slunce, je poledne. Zcela vlevo vidíme Varnsdorf.
Foto Mad

Střed Waltersdorfu.
Foto Mad

Varnsdorf jako na dlani.
Foto Mad

A toto je Žitava a za ní neblaze proslulé hnědouhelné doly.
Foto Mad

Čistý pohled na jih a východ poněkud narušují stromy, takže chcete-li vidět v průvodcích inzerovaný Ještěd, Říp a další vrcholy, musíte si najít vždy vhodný průzor.
Foto Mad

Další díly našeho seriálu VĚŽE SEVERU naleznete ZDE.

Text a foto Mad
hs
19. 3. 2019 13:59 V Jizerských horách Horská služba zasahovala od 1. 12. do 18. 3. 766x, stejně jako loni. V ČR Horská služba měla 7158 zásahů, nejvíce v Krkonoších, celkem 2600.
playoff
19. 3. 2019 13:25 Potřetí za čtyři roky vstoupí hokejisté Liberce do play off jako vítězové základní části extraligy a papírově jsou favoritem. Bílí Tygři budou usilovat o zisk 2. mistrovského titulu v historii klubu.
gott
19. 3. 2019 12:03 Česká mincovna vydává k výročí osmdesátých narozenin Karla Gotta třídílnou minisérii. Představuje zpěváka, malíře a celospolečenský fenomén.
lichka
19. 3. 2019 05:45

Fotbalista David Lischka před pěti týdny absolvoval operaci srdce. Jablonecký obránce, který přerušil kariéru, už začal se zátěží a věří, že se vrátí.

 

reklama
Kalendář
po
út
st
čt
so
ne
1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
březen
2019
reklama
GENUS PLUS TÝDEN (www.genusplus.cz) nebo (www.tydenvlk.cz) – společný zpravodajský a publicistický server. Provozuje GENUS TV a.s., Rumunská 655/9, 460 01 Liberec, IČ: 48291927. Společnost je zapsána v OR vedeném Krajským soudem v Ústí nad Labem, odd. B, vložka 439. Kontakt: net@genusplus.cz. U nevyžádaných příspěvků považujeme jejich zaslání za souhlas k případnému bezplatnému zveřejnění včetně dodané obrazové informace (foto, video apod.).