reklama

Třináctá komnata věže střední školy Na Bojišti v Liberci

25. 10. 2017
Dnešní Střední škola a Mateřská škola Na Bojišti 15, Liberec, příspěvková organizace, má za sebou nejen několikerou změnu názvu, ale rozhodně velmi zajímavou historii. Její věž navíc ukrývá jedno z neabsurdnějších svědectví o éře takzvaného reálného socialismu.
Budova, nebo spíše komplex budov, vyrůstal postupně. Jako první byl v letech 1914 až 1916 postavený nižší trakt s věží do ulice Americká (MAPA) podle návrhu tehdejšího městského architekta Josefa Schuha (projektoval například i liberecký chorobinec (hospic) za stadionem Slovanu, dnes sloužící jako domov mládeže). Budova obecné školy Na Jeřábu sloužila především německému základnímu a učňovskému (pokračovacímu) školství, ale zároveň zde v září 1919 začala výuka na Českém statním reformním reálném gymnáziu (dnešní Gymnázium F.X. Šaldy), první české střední škole v Liberci. V dějinách ústavu šlo o poměrně krátkou epizodu, neboť již v roce 1920 bylo toto české gymnázium přestěhováno, ale pro českou menšinu to byla věc velmi důležitá (blíže například ZDE).
Po patnácti letech provozu kapacita budovy dávno nestačila požadavkům na rozvoj řemesel, a tak byl v letech 1929 až 1931 přistavěn druhý trakt, vyprojektovaný libereckým architektem Maxem Kűhnem, a v roce 1934 přibyla tělocvična. V roce 1935 se Na Bojišti ve 38 třídách učilo 800 učňů celkem čtyřiceti živnostem.

Po válce v rámci změny školského systému nahradila základní odbornou školu škola základní, která se vizonářsky již od šedesátých let minulého století specializovala na výuku matematiky a pak výpočetní techniky. V novém traktu sídlí střední odborné učiliště, které od roku 1976 nabízí i učební obory s maturitou. 
V nejnovější historii školy se stal přelomovým rok 2007, kdy Na Bojiště přišlo 150 žáků zanikajícího soukromého Euroregionálního gymnázia a došlo k rozšíření oborů o gymnázium a pedagogické lyceum. Škola několikrát změnila název a počet učebních oborů i jejich zaměření se léty měnily, což dokládá velmi podrobně zpracovaná historie školy na stránkách Střední školy a Mateřské školy Na Bojišti 15, Liberec, příspěvkové organizace. Zatím naposledy škola změnila název v roce 2014, kdy do svého portfolia přidala mateřskou školu pro děti zaměstnanců KÚLK.

Vlevo je část postavená v letech 1914 až 1916, vpravo část novější, z let 1929 až 1931. Za socialismu a ještě pár let po revoluci obě budovy fungovaly jako samostatné instituce, vlevo byla základní škola, vpravo učiliště.
Foto: Mad

Jen kuriozní název nad otlučenou branou průjezdu a rohová socha připomínají, že ve stejné době jako tělocvična byly za školou postaveny městské veřejné vanové a sprchové lázně. Skleněný štít "Lázně" evidentně pochází již z doby poválečné, protože je v češtině.
Foto: Mad

Dnes školní komplex Na Bojišti navštěvuje kolem šesti set žáků. Ti obsadí třicet devět tříd, přičemž v minulosti se zde učilo až kolem devíti set žáků. Volné místnosti škola pronajímá dalším organizacím, většinou školicím.
Foto: Mad

Dveře počítačové učebny, zabezpečené skoro jako korunovační klenoty, cosi svérázně vypovídají o dnešní době.
Foto: Mad

Schodiště rohové části budovy nesoucí čtverhrannou zelenou věž, symbol čtvrti Jeřáb. Věž je (podle našeho odhadu) zhruba 30 m vysoká a vyhlídkovou plošinu má přibnižně 21 m nad terénem.
Foto: Mad

Věž by se po nezbytných bezpečnostních opravách mohla stát vyhledávanou atrakcí, tomu bohužel brání dvě věci. Vstup na půdu a do věže vede přes několik učeben a ve věži je nainstalováno zařízení mobilního operátora. To, že věž není a pravděpodobně v dohledné době nebude zpřístupněna veřejnosti, je velká škoda nejen kvůli rozhledu, ale hlavně kvůli bizarnímu tajemství, které ukrývá.
Foto: Mad

Nudnou šeď stěny schodů do věže oživuje závaží hodinového stroje.
Foto: Mad

Hodinový stroj nevyniká půvabem a je elektrifikován, jako ostatně stroje řady jiných věží.
Foto: Mad

Vyhlídka nabízí pohled, který je nejzajímavější tím, že Liberec ukazuje z jiného úhlu, než na který jsme zvyklí z propagačních materiálů.
Foto: Mad

Foto: Mad

Foto: Mad

Foto: Mad

Školník je evidentně fandou landartu. Otázkou je, zda pozdrav patří nám, nebo mimozemšťanům.
Foto: Mad

Konečně se dostáváme k jádru věci. Na rohu jsou do stěny věže proražena dvě úzká okénka. Kdyby byla svislá, připomínala by střílny. Siréna je funkční, což si můžete ověřit v poledne každou první středu v měsíci.
Foto: Mad

Foto: Mad

Průzory využívá tajná, dobře odizolovaná místnost, nacházející se uvnitř věže.
Foto: Mad

Jde o pozorovatelnu nechvalně proslulé socialistické Státní tajné bezpečnosti. Je to těžko uvěřitelné, ale estébaci kukaň údajně využívali ke špehování dění na nádraží a kolem tak zvané Žosky (Železniční opravny a strojírny)! Že by monitorovali zpoždění vlaků nebo pohyb disidentů?
Foto: Mad

Dnes by si soudruzi museli výhled na protistátní živly poflakující se po nádraží pořádně proklestit, ale ještě v osmdesátých letech bylo prý vidět kolejiště. Toto supertajné stanoviště každopádně v první řadě sloužilo jako superzašívárna.  
Foto: Mad

Z věže si odnášíme smíšené pocity. Na jednu stranu jsme nadšeni, jaké úžasné zajímavosti může skrývat "obyčejná škola", na stranu druhou, doby, kdy nás šmírovali pánové v baloňácích zašití ve věži, jsou sice naštěstí pryč, ale kdo a jakými prostředky nás soustavně šmíruje dnes?

Zvláštní poděkování patří Zuzaně Kolačné, odborné pracovnici školy, která nás budovami provedla.

Text a foto Mad
hs
19. 3. 2019 13:59 V Jizerských horách Horská služba zasahovala od 1. 12. do 18. 3. 766x, stejně jako loni. V ČR Horská služba měla 7158 zásahů, nejvíce v Krkonoších, celkem 2600.
playoff
19. 3. 2019 13:25 Potřetí za čtyři roky vstoupí hokejisté Liberce do play off jako vítězové základní části extraligy a papírově jsou favoritem. Bílí Tygři budou usilovat o zisk 2. mistrovského titulu v historii klubu.
gott
19. 3. 2019 12:03 Česká mincovna vydává k výročí osmdesátých narozenin Karla Gotta třídílnou minisérii. Představuje zpěváka, malíře a celospolečenský fenomén.
lichka
19. 3. 2019 05:45

Fotbalista David Lischka před pěti týdny absolvoval operaci srdce. Jablonecký obránce, který přerušil kariéru, už začal se zátěží a věří, že se vrátí.

 

reklama
Kalendář
po
út
st
čt
so
ne
1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
březen
2019
reklama
GENUS PLUS TÝDEN (www.genusplus.cz) nebo (www.tydenvlk.cz) – společný zpravodajský a publicistický server. Provozuje GENUS TV a.s., Rumunská 655/9, 460 01 Liberec, IČ: 48291927. Společnost je zapsána v OR vedeném Krajským soudem v Ústí nad Labem, odd. B, vložka 439. Kontakt: net@genusplus.cz. U nevyžádaných příspěvků považujeme jejich zaslání za souhlas k případnému bezplatnému zveřejnění včetně dodané obrazové informace (foto, video apod.).