reklama

Věž Bouřková a Čertova, dvě strážkyně hradu Bezdězu

9. 9. 2017
Bezděz patří mezi nejvýznamnější gotické hrady Česka nejen proto, že si zachoval stylovou čistotu, ale i proto, že se výrazně zapsal do dějin a stal se inspirací mnoha umělců. Siluetu Bezdězu, tvořenou dvěma věžemi, pozná z dálky i dítě. Přístupná je jen jedna věž, ta, která přitahuje blesky.
Bezděz (MAPA) byl postaven Přemyslem Otakarem II. v letech 1264 až 1278 jako královský hrad. Ve své době byl prakticky nedobytný, o čemž svědčí i to, že za dob husitských válek sem byly ukryty Zemské desky a církevní i panský majetek. Poprvé byl Bezděz dobyt a vypálen až ve dvacátých letech 17. století. Pak sloužil jako klášter a jeho definitivní zánik vlastně přišel s patenty Josefa II.. Po architektonické stránce je na hradu velmi cenné, že celý hradní obranný komplex vznikl, na rozdíl od jiných podobných staveb, ve velmi krátké době a nebyl pak dále rozšiřován a nějak výrazně upravován. Skvěle zpracovanou celou historii hradu naleznete na oficiálních stránkách Bezdězu, my půjdeme na věž. Pravděpodobně se divíte, kde jsme vzali pro centrální věž Bezdězu název Bouřková, když název má jen předsunutá věž Čertova. Ano, je to náš nápad, mající ale reálný základ. Na rozdíl od věže Čertovy, která k názvu přišla podle pověsti. 

Ve snaze zjistit nějaké drby o velké věži Bezdězu, se kastelána Kamila Seidla ptáme na pověsti a perličky. Pan kastelán nejprve rozpačitě nadhodí: "No, že v létě z věže vynášíme kýble much a řešíme rojení mravenců, to vás asi zajímat nebude." Ale pak přidá něco opravdu zajímavého: "Jde-li bouřka od západu přes nás, tak my jsme nejvyšší bod. Když máme otevřeno, musíme stáhnout návštěvníky z věže dolů, protože věž dostává přímé zásahy poměrně často. To pak jsme bez proudu, protože blesk shodí všechny jističe.
Ale lidi nevyháníme jen z věže. Tady je všechno ze znělce a ten kámen za deště vede elektřinu a blesk se po kameni rozdělí na bratříčky a na nádvoří může vzniknout tak zvané krokové napětí, které může někomu ublížit. Takže žádáme návštěvníky, aby se schovali pod střechy s hromosvody. Loni se nám dokonce stalo, že ačkoliv byla bouřka ještě daleko, statický náboj nahromaděný na věži byl tak velký, že se jedné návštěvnici nahoře udělalo špatně."

Na Bezděz nevede žádná osobní lanovka, přesto si na nezájem nestěžuje. Rekord návštěvnosti za dobu, kdy se vedou statistiky, drží rok 2016, kdy Bezděz navštívilo 68 000 výletníků.
Foto Mad

Silueta, kterou poznáte z dálky.
Foto Mad

Hlavní věž je vysoká 40 m, má průměr 10 m a zdi silné pět metrů. Jde o bergfrit, to znamená, že šlo původně o obrannou věž, která za míru nebyla obývána a při dobytí hradu mohla sloužit jako poslední útočiště. S jejím původním účelem nemá nic společného novověké přístupové schodiště...
Foto Mad

...ani pseudogotická okna v pátém patře, proražená za Valdštejnů někdy v polovině 19. století, kdy hrad majitelé zpřístupnili veřejnosti.
Foto Mad

Interiér se během vaší cesty vzhůru několikrát pronikavě změní.
Foto Mad

Foto Mad

Foto Mad

Těsně pod ochozem vás čeká pseudogotický salónek.
Foto Mad

Poslední metry výstupu naproti tomu působí velmi autenticky.
Foto Mad

Foto Mad

Letos v létě byly udělány sondy kvůli opravám trhlin, mimo jiné i kvůli těmto popraskaným dlaždicím. Na základě posudku bude spočítán rozpočet. Překročí-li částku zhruba sto tisíc korun, budou práce muset počkat na příští rok.
Foto Mad

Z hlavní věže je v první řadě úchvatný pohled do areálu hradu. Přímo pod námi je cisterna na dešťovou vodu, protože hrad neměl studnu. V mírových dobách si ovšem panstvo nechávalo nosit čerstvou pramenitou vodu zdola. Po pravdě řečeno, ono se tehdy za nejbezpečnější pití považovalo stejně spíš víno a pivo.
Foto Mad

Na druhou stranu se nám otevírá pohled nejen na obci Bezděz, ale především na Čertovu věž. Má rovněž charakter obranného bergfritu. Její zdi jsou silné čtyři metry a je vysoká přes třicet metrů, tedy asi o deset metrů nižší než věž, na které stojíme.
Foto Mad

Foto Mad

Za pěkného počasí nabízí Bezděz kruhové, ničím nerušené panorama obzoru. Asi nejvíce vás upoutá Máchovo jezero. Pohled tímto směrem evidentně zaujal i císaře Karla IV. Byl to totiž právě on, kdo nařídil svému purkrabímu, Oldřichovi Tistovi z Libštejna, vytvořit Velký rybník, jak se Mácháč původně jmenoval. Rybník je osmý největší v Česku.
Foto Mad

Pohled přes Malý Bezděz na Okna a rybník Velká Pateřinka. I Malý Bezděz míval opevnění, které bylo zbudované zřejmě počátkem 14. století. Kdybyste se na Malý Bezděz vypravili, údajně byste našli torzo kruhové stavby, obdélné budovy a terasy. Dochované fragmenty mají být dva až tři metry vysoké.
Foto Mad

Poznáte Vrátenskou horu s rozhlednou a vpravo od ní hrad Housku?
Foto Mad

Ano, opravdu to je hrad Houska.
Foto Mad

Kromě věže s fantastickým výhledem Bezděz nabízí zajímavé různě zachované interiéry a především krásnou, raně gotickou kapli ze 13. století, o které jsme se již zmínili například ZDE. Takže Bezděz rozhodně můžeme doporučit i lidem trpícím závratí.

Text a foto Mad
hs
19. 3. 2019 13:59 V Jizerských horách Horská služba zasahovala od 1. 12. do 18. 3. 766x, stejně jako loni. V ČR Horská služba měla 7158 zásahů, nejvíce v Krkonoších, celkem 2600.
playoff
19. 3. 2019 13:25 Potřetí za čtyři roky vstoupí hokejisté Liberce do play off jako vítězové základní části extraligy a papírově jsou favoritem. Bílí Tygři budou usilovat o zisk 2. mistrovského titulu v historii klubu.
gott
19. 3. 2019 12:03 Česká mincovna vydává k výročí osmdesátých narozenin Karla Gotta třídílnou minisérii. Představuje zpěváka, malíře a celospolečenský fenomén.
lichka
19. 3. 2019 05:45

Fotbalista David Lischka před pěti týdny absolvoval operaci srdce. Jablonecký obránce, který přerušil kariéru, už začal se zátěží a věří, že se vrátí.

 

reklama
Kalendář
po
út
st
čt
so
ne
1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
březen
2019
reklama
GENUS PLUS TÝDEN (www.genusplus.cz) nebo (www.tydenvlk.cz) – společný zpravodajský a publicistický server. Provozuje GENUS TV a.s., Rumunská 655/9, 460 01 Liberec, IČ: 48291927. Společnost je zapsána v OR vedeném Krajským soudem v Ústí nad Labem, odd. B, vložka 439. Kontakt: net@genusplus.cz. U nevyžádaných příspěvků považujeme jejich zaslání za souhlas k případnému bezplatnému zveřejnění včetně dodané obrazové informace (foto, video apod.).