reklama

Jarní výlet z Křížového vrchu přes Švýcarskou boudu na Dutý kámen

1. 4. 2017
Pro náš tip na jarní výlet jsme si vybrali okolí Cvikova, bohaté na přírodní i umělé atrakce všeho druhu. A jak je u našich výletů zvykem, procházku jarní přírodou si můžete snadno upravit podle svých představ.
Jarní výlet z Křížového vrchu přes Švýcarskou boudu na Dutý kámen
Text a foto Mad
Do okolí Cvikova nevyrážíme poprvé. Již jsme zde prozkoumali okolí Kunratic, a to dokonce ve dvou našich pozvánkách ZDE a ZDE. Do tohoto výletu můžete případně začlenit část trasy z té druhé pozvánky.
Velkou výhodou našeho výletu je možnost absolvovat ho buďto celý jako kolečko, nebo se k dále vytipovaným čtyřem hlavním atrakcím dopravit autem. Jako výchozí bod pro kolečko se nabízí buďto parkoviště před cvikovskou dětskou léčebnou (MAPA), které je bohužel v některé dny a hodiny pro veřejnost zavřené, nebo parkoviště u Dutého kamene (MAPA). Zaparkujete-li například pod Dutým kamemen, nabízí se výpad na Dutý kámen a pak po zelené do Drnovce (máte-li sebou děti, tak pozor, musíte překonat magistrálu Liberec - Děčín!). V Drnovci se dáte po žlutém okruhu na Švýcarskou "boudu", kam nelze netrefit :-), a z rozcestí za boudou pokračujete do Cvikova ke křížové cestě po žlutém okruhu buďto na sever přes Schillerovu vyhlídku (MAPA, popis ZDE), což je varianta elegantní, leč dobrodružná, protože za vyhlídkou se po zhruba půl kilometru odbočuje ke křížové cestě prudce vpravo ze značené trasy na lesní cestu obloukem kolem Trávnické jehly, nebo se ve finále dáte přímo přes pole, nebude-li ještě oseté. Takže musíte spoléhat na svůj instinkt nebo na navigaci. Sázkou na jistotu je západní volba přes lesní divadlo do Cvikova k léčebně a křížové cestě. V tomto případě se pak bohužel vracíte stejnou cestou. Zpět se pak dáte ze Cvikova nejlépe opět po zelené. A teď se podívejme na čtyři námi vytipované zajímavosti, které jsou seřazeny v pořadí, v jakém jsme je absolvovali my, když jsme vyrazili od léčebny.


Areál dětské léčebny ve Cvikově (MAPA)


Historie pozoruhodného areálu Léčebny respiračních nemocí Cvikov, p.o., dětské léčebny  sahá až do roku 1908, kdy zde Spolek pro plicní choroby ve Cvikově založil ústav pro léčení tuberkolózy. Dnešní podoba pochází z let 1929 až 1934. Tehdy proběhla rekonstrukce starých a stavba nových pavilonů, které si dodnes zachovaly zajímavé architektonické prvky. Léčebna měla 200 lůžek a patřila k nejmodernějším ústavům svého druhu ve střední Evropě.
Foto Mad

Foto Mad

Areál je sice oplocený, ale vstup dovnitř je možný. O léčebně a technických památkách, které jsou zde k vidění, připravujeme samostatný článek. V rámci dnešního výletu zmiňme alespoň dvě zajímavosti. První je tato věž vodojemu. Druhá atrakce se nachází hned za ní. Je to arboretum vhodné zvláště pro rodiny s dětmi, protože vás po něm provede dětská naučná stezka.
Foto MadCvikovská křížová cesta (MAPA)


V roce 2011 kompletně zrenovovaná Křížová cesta vedoucí na Křížový, původně Lískový, vrch (443 m n.m.) u Cvikova je vizuálně opravdu impozantní. Když nahlédnete do její historie, zjistíte, že neméně zajímavé jsou i její dějiny. Poutní místo zde začal před necelými třemi sty lety (přesněji 1728) budovat Johann Franz Richter spolu s Florianem Friedrichem. Již další rok se zde odehrály první pašiové hry. I když se později přesunuly do Cvikova na náměstí, byly těžké kříže stále vynášeny sem na křížový vrch.
Zastavení křížové cesty byla budována postupně odshora dolů a původně jich bylo jen osm. Poslední z nich bylo vysvěceno roku 1751. Poustevna byla dokončena dříve. První poustevník se sem nastěhoval již začátkem roku 1740.
Poté, co císař Josef II. zrušil většinu klášterů a s nimi i poustevníky, začal Křížový vrch upadat. Dokonce samy církevní úřady prosazovaly zrušení pašijových her i zbourání kapliček křížové cesty. Pašiové hry byly zrušeny roku 1797 a roku 1805 padlo rozhodnutí, že křížová cesta bude nově zřízena ve cvikovském kostele. Kapličky na Kalvárii měly být ponechány osudu a nesměly se opravovat. Přesto roku 1845 starou dřevěnou kapli nahradila nová kamenná kaple.

V roce 1883 byla kaple Kalváriovým spolkem renovována a v témže roce byla kolem cesty vysázena lipová alej. To již z původních osmi zastavení stála jen čtyři.
Foto Mad

Dnešní tvář dostala křížová cesta koncem 19. století, kdy bylo z dobročinných příspěvků vystavěno 14 nových zasklených kamenných kapliček. Polychromované výjevy ve výklencích zhotovila mnichovská firma Meyer.
Foto Mad

Zastavení si dobře prohlédněte. Některé výjevy mají obdivuhodnou míru autenticity.
Foto Mad

Rododendrony byly vysázeny ve dvacátých letech 20. století. Jak bylo řečeno úvodem, památku, která od 2. světové války ležela ladem, zachránil cvikovský městský úřad, který v roce 2011 zajistil rekonstrukci v rámci projektu PowerBridge a z dotací EU.
Foto Mad

Na vrcholové skále za dnes prázdnou kaplí Božího hrobu je plošina s lavičkami. Kdysi zmiňovaný excelentní výhled na Cvikov zakrývají stromy. Býval zde rovněž kamenný sloup s železným křížem z roku 1830, obklopený sochami Panny Marie, sv. Jana Evangelisty a sv. Maří Magdalény z 1. poloviny 19. století. Panna Marie (na fotce vpravo) má dnes uraženou hlavu a Jana Evangelistu v roce 2000 kdosi ukradl.
Foto Mad

Za Kalvárií narazíte na zbytky Háje hrdinů věnovaného obětem 1. světové války. Pravděpodobně objevíte i stopy po těžbě štěrku, který se zde získával ještě před sto lety. Velmi dobře zpracované informace o této křížové cestě naleznete například ZDE.
Jdete-li výlet jako okruh od léčebny, pokračujete na sever ještě 400 m po modré a pak po neznačené cestě doprava kolem Trávnické jehly na žlutou a ke Schillerově vyhlídce. Hned za Křížovým vrchem se vám otevře panorama severu, o kterém místní tvrdí, že za dobrého počasí vidíte Němcům na Hochwaldu do kuchyně. My to štěstí neměli, protože ten den bylo typické předjarní kouřmo.


Švýcarská bouda nad Drnovcem (MAPA)

Vesnička Drnovec má od roku 2015 z dálky viditelnou novou dominantu. Rozměrný altán, trčící nad prudkým svahem jako orlí hnízdo, na první pohled připomíná dílko rozmařilosti nějakého zbohatlíka. Omyl, jde o vyhlídku vybudovanou na základech kdysi zde stojícího Švýcarského domu, zaniklého po roce 1945, jehož původní vzhled je zachycený na historické pohlednici například ZDE.
Foto Mad

Foto Mad

Shora se vám otevře jižní panoráma. My na daleké výhledy měli smůlu, ale jak vidíte, i tak si lze udělat slušný obrázek o blízkém okolí, například o hřebeni Dutý kámen (tmavý les v popředí), který bude naším dnešním posledním cílem.
Foto MadDutý kámen (MAPA)

Dutý kámen je přes půl kilometru dlouhý hřebínek pozoruhodný sloupkovým rozpadem pískovce, který způsobila přítomnost vyvřelé horniny (podrobnosti naleznete například ZDE).

Počáteční celkem nezajímavý úsek, pozoruhodný snad jen podivnými proláklinami, pozůstatky těžby okrasného pískovce, uzavírá první atrakce. Věřte nevěřte, ale z tohoto Karolínina odpočinku býval kdysi krásný výhled na východ, tedy na Kunratice u Cvikova. Od této skalní lavice dále se již rozhodně nudit nebudete!
Foto Mad

Na Dutém kameni je sloupcová odlučnost pískovce viditelná na několika místech. Foto zachycuje detail asi nejlepšího exempláře, skalního suku o výšce zhruba 2,5 m, který stojí uprostřed hřbetu. Podobné útvary můžete vidět i na německé straně Lužických hor, viz. náš report ZDE.
Foto Mad

Prostranství mezi skalami, vytvořené lámáním pískovcových bloků, využili ke své umělecké seberealizaci dva členové kunratické sekce Horského spolku pro nejsevernější Čechy, řídící učitel Karl Beckert a četnický strážmistr Karl Bundesmann. Do skály vytesali upomínku stého výročí úmrtí německého básníka a bouřliváka Theodora Körnera (1791-1813). V dubnu 2005 byla na skalní stěně s reliéfem slavnostně odhalena malá pamětní deska. Skály v našem kraji zdobí více děl této umělecké dvojice. Například nedalekou Stěnu smrti, kterou popisuje náš výlet do Kunratic ZDE.
Foto Mad

38 schodů strmě stoupajících úzkým světlíkem vás zavede na vrchol Širokého kamene.
Foto Mad

Vyhlídce dominuje osmiboký dutý kámen a lavice. Kámen byl kdysi pokryt astronomickými a geografickými údaji. Mimo jiné zde prý bývaly i sluneční hodiny. Dodnes zůstal celkem čitelný například rok vzniku 1914 a údaje o zeměpisné poloze a odchylce od středoevropského času.
Foto Mad

Stůl je opravdu dutý.
Foto Mad

Zato výhled na Cvikov s dominantním vrcholem Klíče (viz. náš report ZDE) hbitě zarůstají borovice.
Foto Mad

Čtyři parádní cíle, to je na jeden zhruba patnáctikilometrový výlet (podle zvolené trasy) slušná náplň. Je-li vám to málo, další atrakce si můžete přidat z úvodem zmíněných již dříve publikovaných dvou výletů.

Text a foto Mad
cl
18. 12. 2018 16:16 Českolipská teplárenská zdraží v příštím roce teplo v České Lípě o 3,6 pct. Pro průměrnou domácnost to znamená zaplatit navíc zhruba 600 korun za rok.
skipas
18. 12. 2018 16:15 Skipas na celou sezonu na Ještědu v Liberci neplatí pro večerní lyžování. Provozovatel areálu TMR Ještěd tím rozčílil některé lyžaře, výtky odmítá.
jn lb
18. 12. 2018 15:11 Liberec chce od Jablonce dvakrát víc peněz na zajištění provozu tramvajové tratě, která spojuje obě města. Ročně by mělo jít zhruba o 22 milionů Kč.
volfová
18. 12. 2018 15:10 Jitka Volfová (ANO) zvolená starostkou České Lípy, bude dál i v radním Libereckého kraje, ale neuvolněným. Zůstane v pozici statutárního náměstka.
reklama
Kalendář
po
út
st
čt
so
ne
1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31
prosinec
2018
reklama
GENUS PLUS TÝDEN (www.genusplus.cz) nebo (www.tydenvlk.cz) – společný zpravodajský a publicistický server. Provozuje GENUS TV a.s., Rumunská 655/9, 460 01 Liberec, IČ: 48291927. Společnost je zapsána v OR vedeném Krajským soudem v Ústí nad Labem, odd. B, vložka 439. Kontakt: net@genusplus.cz. U nevyžádaných příspěvků považujeme jejich zaslání za souhlas k případnému bezplatnému zveřejnění včetně dodané obrazové informace (foto, video apod.).