reklama

Riedelova hrobka a vila v Desné, atrakce cestou do Harrachova

14. 4. 2017
Desná se proslavila zejména Protrženou přehradou na Bílé Desné. Turisty trochu opomíjené zůstávají další pozoruhodné památky, Riedelova vila a hrobka. Lidé kolem nich projíždějí cestou z Tanvaldu na Harrachov, málokdo si těchto dominant města nevšimne, ale ke své škodě je málokdo navštíví.
Riedelova hrobka a vila v Desné, atrakce cestou do Harrachova
Foto Mad
Rodina Riedelů měla pro Desnou podobný význam jako Liebiegové pro Liberec. Na stránkách firmy Riedel, která má dnes sídlo v rakouském Kufsteinu a filiálky po celém světě, se dočtete, že rodina vyrábí sklo již po jedenáct generací. Není divu, Johann Cristoph Riedel, zakladatel sklářského impéria Riedelů, se narodil roku 1673. K největšímu rozmachu ale rodinnou firmu dovedl za průmyslové revoluce Josef Riedel (1816 - 1894), kterému se přezdívalo sklářský král Jizerských hor, nebo pro jeho sociální cítění též Otec sklářů. Škoda, že po válce byla rodinná tradice z Čech odsunuta.
Stavby, které si prohlédneme, nechali postavit jeho synové. Wilhelm Riedel, syn z prvního manželství s Annou Riedelovou (která byla zároveň sestřenicí Otce sklářů), se zasloužil o hrobku. Stál rovněž v čele „Vodního družstva pro regulaci toků a stavbu přehrad na Černé Desné, Bílé Desné a Kamenici v Dolním Polubném". Tušíte správně, přehrada na Bílé Desné je dnes známá jako Protržená přehrada (podrobnosti o její výstavbě a protržení roku 1916 naleznete například ZDE). Vilu nechal postavit Josef Riedel junior, kterého přivedla na svět Riedelova druhá manželka Johanna Neuwingerová.

Nejprve navštívíme impozantní vilu, ačkoliv byla postavena až po hrobce. Je zde totiž turistické informační centrum, a pakliže si dohodnete návštěvu hrobky (pracovní doba infocentra a kontakt ZDE), seznámíte se pravděpodobně s paní Lenkou Neumannovou, šéfovou infocentra a příležitostnou průvodkyni v jedné osobě. Nejste-li líní, můžete nechat auto na parkovišti před íčkem a k hrobce si udělat asi čtvrthodinovou procházku (MAPA).

Vila se nachází ve směru od Tanvaldu po levé straně těsně před železničním viaduktem (MAPA). Je přístupná, ačkoliv je momentálně před dokončením rekonstrukce. Již tuto sezónu si například budete moci prohlédnout nově uspořádané malé muzeum zaměřené na historii regionu. Honosnou vilu nechal postavit v letech 1893 až 1894 Josef Riedel junior pro svoji ženu Paulu.
Foto Mad

Jde o dílo místního stavitele Stefana Umanna, který se, jak vidíte, nechal inspirovat severoitalskou architekturou. Vnější zdobnost je vlastně to málo, co se z celé koncepce dochovalo. Vila totiž původně stála uprostřed rozsáhlého parku s jezírky a vodotrysky.
Foto Mad

Uvnitř se z původního vybavení dochovalo minimum a změnily se i vnitřní dispozice. Po konfiskaci majetku a vyhnání Riedelů po druhé světové válce totiž vila několikrát změnila funkci. Nejprve tu bydleli vojenští inženýři, pak zde byly vytvořeny dva byty a kabiny pro fotbalisty (!!), následovala učňovská škola s internátem, kterou vystřídala mateřská školka a jesle. Dnes tu je knihovna, infocentrum, víceúčelová reprezentativní místnost a již zmíněná malá muzejní expozice.
Foto Mad
Chcete-li si ušetřit cestu z infocentra, lze zaparkovat ZDE nebo hned přes ulici, jak je ostatně vidět z letecké fotografie nebo z 3D modelu, který názorně ukazuje, že k hrobce se stoupá strmě vzhůru. Přejdeme Černou říčku, na které mimochodem Otec sklářů postavil sociální dům, a dáme se po cestě vzhůru (vjezd zakázán!).
Foto Mad

Záhy se nám odkryje pohled na hrobku Riedelů, tyčící se impozantně na terase ve svahu. Ač se to dnes nezdá, kdysi byla součástí velkého parku rodiny Riedelů.
Foto Mad

Cestou vzhůru máte možnost si udělat foto romantického zákoutí ozubnicové železnice, která nejprve podjíždí kamenný most a pak mizí v tunelu. Nejede-li zrovna vlak, můžete se podívat i zubům na zoubek.
Foto Mad

Hrobka je situovaná tak, že Otec sklářů měl i po smrti přehled o svém impériu. Zubačka vede úvozem vlevo pod mostem.
Foto Mad

Jak již bylo řečeno úvodem, kapli s rozsáhlou kryptou nechal pro svého otce postavit Wilhelm Riedel. Dílo realizoval v letech 1889 až 1890 liberecký stavitel Adolf Bürger, který je mimo jiné například autorem části libereckého liebigovského zámečku nebo bloku domů se slavnou kavárnou Pošta.
Foto Mad

Stavba je v tehdy oblíbeném novogotickém stylu s románskými prvky. Kaple měla i zvon. Ten ale vyzváněl jen do roku 1917, kdy byl zrekvírován pro válečné účely. Nejen okna, ale i kované prvky byly vyrobeny v provozech Riedelů, kteří v té době již zdaleka nepodnikali jen ve sklářské výrobě, ale například i ve výrobě textilní.
Foto Mad

Krypta je z muchovské žuly.
Foto Mad

Kaple je ze zlatého hořického pískovce.
Foto Mad

Naše ochotná průvodkyně Lenka Neumannová, bez které by tento tip na výlet nemohl vzniknout. Děkujeme.
Foto Mad

Ačkoliv od roku 1997 probíhá postupná rekonstrukce, stopy poválečné devastace, kdy kaple a krypta byly celá desetiletí bezprizorní, jsou stále zřetelné.
Foto Mad

V současné době je kaple využívána například během městských slavností, občas zde jsou i koncerty. Dřevěné artefakty pocházejí ze dřevosochařského sympozia.
Foto Mad

Schodiště do krypty.
Foto Mad

Josef Riedel senior (+ 24.4.1894) byl do krypty uložen jako první. Perličkou je, že hrobka ležela na hranici Potočné (dnes Desná II) a Dolního Polubného (dnes Desná III). Farnosti se nemohly dohodnout, kam náleží, takže byla vysvěcena teprve počátkem roku 1894.
Foto Mad

V kryptě bylo sedm rakví a čtyři urny. V šedesátých letech minulého století zaměstnanci bývalých Jabloneckých skláren (dnes Preciosa Ornela) vyzvedli ostatky nebožtíků z vyrabované hrobky, nechali je zpopelnit a důstojně je uložili do rodinného hrobu v Horním Polubném.
Foto Mad

Hrobka je veřejnosti přístupná jen při zvláštních příležitostech, například o podzimních městských slavnostech. Takovým nejbližším datem je 17. červen 2017, kdy se bude konat den otevřených dveří v Preciose. Máte-li o prohlídku vážný zájem, je možné si individuální návštěvu předem domluvit s pracovníky infocentra. Další akcí, kdy bude zajímavé Desnou navštívit, bude již 16. ročník Sympozia Desná, na které se již tradičně sjedou dřevosochaři ze všech koutů republiky. Sympozium proběhne 22. až 28. května 2017. Výtěžek bude věnován na obnovu starokatolického kostela, který je jedním z pěti dochovaných v republice. A tip na úplný závěr, až sestoupíte od hrobky zpět do Desné, vyplatí se navštívit podnikovou prodejnu Preciosy Ornela (MAPA). Má velmi zajímavý sortiment za ceny, které jsou vzhledem ke kvalitě zboží velmi zajímavé. 

Text a foto Mad
hokej
24. 5. 2018 07:08 Slovenský hokejový obránce Patrik Maier bude nadále hrát extraligu za Liberec. Jedenadvacetiletý hráč se dohodl s Bílými Tygry na nové roční smlouvě.
skoky
23. 5. 2018 20:01 Kvůli havarijnímu stavu musel být zastaven provoz harrachovských skokanských můstků sloužících jako tréninkové centrum. Jejich užívání je nebezpečné.
maskovka
23. 5. 2018 19:50 Koupaliště v Maškově zahradě v Turnově se kvůli technické závadě otevře se zpožděním. První návštěvníky mělo podle původních plánů přivítat v pátek.
papírák
23. 5. 2018 19:48 Liberec umožní výstavbu kontroverzního bytového domu v centru. Soukromý investor se v dopise zavázal, že bude respektovat doporučení rady architektů.
reklama
Kalendář
po
út
st
čt
so
ne
1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31
květen
2018
reklama
GENUS PLUS TÝDEN (www.genusplus.cz) nebo (www.tydenvlk.cz) – společný zpravodajský a publicistický server. Provozuje GENUS TV a.s., Rumunská 655/9, 460 01 Liberec, IČ: 48291927. Společnost je zapsána v OR vedeném Krajským soudem v Ústí nad Labem, odd. B, vložka 439. Kontakt: net@genusplus.cz. U nevyžádaných příspěvků považujeme jejich zaslání za souhlas k případnému bezplatnému zveřejnění včetně dodané obrazové informace (foto, video apod.).