reklama

TEST: Přírodní sáňkařská dráha Černá Studnice - Smržovka

21. 1. 2017
Černá Studnice se stala výchozím bodem sáňkařské dráhy již roku 1911. Jablonečáci si vyšlápli nahoru, kde je čekaly saně, na kterých sjeli zpět do města. Nyní je již druhým rokem ve zkušebním provozu 4 km dlouhá trať končící ve Smržovce. Vyzkoušejte si ji, budete nadšeni!
TEST: Přírodní sáňkařská dráha Černá Studnice - Smržovka
Foto Mad, video Mad + LZ
Historii Černé Studnice jsme se podrobně věnovali v našem projektu VĚŽE SEVERU, takže se pojďme podívat do žhavé, pardon ledové, současnosti. Za vznikem atrakce stojí několik nadšenců. Já zmíním alespoň dva. Bývalý závodník Miloš Morávek je autorem nápadu a starosta Smržovky Marek Hotovec (ODS) má lví podíl na tom, že se věci nejen daly do pohybu, ale že se dnes již čile jezdí. Dráha byla obnovena díky entuziasmu lidí, kteří na myšlence pracovali nezištně, takže ani není možné přesně určit náklady na vybudování trati. Vlastně zatím asi největší investicí města Smržovky (řádově desetitisíce korun) byly letní úpravy trasy, aby jí v zimě mohla projíždět technika. Lesy ČR za pronájem nic neúčtují. Obnovenou sáňkařskou premiéru měla rozhledna již loni. Původně bylo v plánu spojit sjezd s tradičním novoročním výstupem na Černou Studnici, který zpravidla přiláká tři tisícovky návštěvníků. Jenomže nebyl sníh, takže se jelo až 27. února. Přesto přišlo několik set sáňkařů, takže se ani na všechny nedostaly pamětní diplomy.
Na otázku, proč  do toho vlastně šli, Marek Hotovec odpovídá: "Je to synergie více věcí, jen to množství lidí, co nám volá, jestli fungujeme nebo ne, pak ty odezvy na sociálních sítích, to všechno nám ukazuje, že jdeme správným směrem, že jsme vyplnili místo, které lidem chybělo. Vezměte si jen takovou elementární věc, kdysi se sáňkovalo na každém kopci. Dnes se všechno sype, solí, málokde najdete bezpečné místo, kde by nehrozil střet s veřejnou dopravou. Cílíme na to, aby se děti s rodiči vrátily na bezpečné lesní cesty." 
Ve čtvrtek 19.1.2017 jsme si ten návrat vyzkoušeli a náš verdikt zní: Doporučujeme, ale připravte se na to, že když si Černou Studnici sjedete jednou, budete chtít znovu. Sáňkování na kvalitní trati je silně návykové.

Smržovka je městem sportu. Pod Černou Studnicí je i sportovní ledová závodní dráha s impozantní klopenou zatáčkou 400o. Tu ovšem nezkoušejte.
Foto Mad

V její spodní části právě trénoval polský dorost, tak jsme se chvíli dívali, abychom věděli jak na to. Hm, kombinézu ani závodní saně nemáme a na ledu nám to klouže :-)
Foto Mad

Vyrážíme vzhůru na Černou Studnici (na zimní mapě serveru www.mapy.cz je sáňkařská dráha vyznačena zeleně). Informace vám včetně letáčku poskytne i infocentrum ve městě a aktuality najdete též na www.facebook.com/prirodnisankarskadraha, ze kterého jsme převzali tento plánek (zde je dráha vyznačena modře). Nemáte-li vlastní saně, můžete si je půjčit za 150 Kč plus kauce 300 Kč, info www.rozhledna.eu nebo www.lvfilip.cz.
Repro: https://www.facebook.com/prirodnisankarskadraha/

Vypravte se s námi na trať alespoň prostřednictvím videa, ve kterém se kromě záběrů z trati dozvíte, kdy je nejlepší počasí na saně i jak správně připravit saně na jízdu. Průvodci vám budou bývalý československý reprezentant Miloš Morávek a starosta Smržovky Marek Hotovec:


Tým odvážných testovacích jezdců osmé třídy ZŠ Smržovka. Navzdory tomu, že na nás žáci a žákyně museli kvůli focení a natáčení čekat před každým sjezdem, zachovali se naprosto profesionálně, ačkoliv jim určitě musela být zima, vždyť teploměr ráno ukazoval kolem osmi stupňů pod nulou.
Foto Mad

Zájem o přírodní sáňkařskou dráhu Černá Studnice - Smržovka stále roste, jak je vidno nejen z této fotky, ale i z FB dráhy. Aktuálně v sobotu 21.1.2017 se svezlo tisíc lidí! "Špunt" v popředí je sice velmi mladý, ale velmi šikovný závodník Adam Vyšohlíd, člen Dukly Liberec, o kterém ještě určitě hodně často uslyšíme.
Foto Mad

Jestli popularita přírodní sáňkařské dráhy poroste stejným tempem jako dosud, bude třeba vyřešit problém s dopravou na Černou Studnici, což je evidentně zatím nejslabší článek celého projektu. Tato silnička je v zimě bez řetězů často nesjízdná a je většinou široká tak akorát na jedno auto. Zastavíte a už se nerozjedete. Kromě toho se někdo musí obětovat a auto svézt dolů k vleku Filip, kde dráha končí a kde je slušné parkoviště. Organizátoři výjezd až k rozhledně nedoporučují a radí auto nechat ve Smržovce u firmy TOMEŠ (Táborová 888, viz. MAPA). S možností bližšího parkování moc nepočítejte.
Foto Mad

Shodou okolností jsme před rozhlednou potkali lyžařského instruktora Milana Hanuse, který s sebou vozí zimní výbavu, jež si poradí i s větší nadílkou sněhu, než která letos zatím napadla.
Foto Mad

Miloš Morávek, autor nápadu, bývalý závodník a průkopník sáňkování na přírodních drahách. Jeho cílem je dostat tuto disciplínu do programu ZOH. První diplom získal v roce 1964, již jako čtrnáctiletý jel ME juniorů, devět let působil v reprezentaci. Aktivní kariéru ukončil v roce 1981. Závody v jízdě na saních na přírodních tratích propaguje poslední dva roky, kdy ho oslovili jeho přátelé po Evropě. Zapojení České republiky do této iniciativy je důležité pro další rozvoj tohoto sportu. Slavíme dílčí úspěchy, ale před námi jsou bohužel nejen tradiční bašty zimních sportů jako Rakousko a Itálie, ale již i Rusko, Rumunsko a Turecko, kde vznikají speciální dráhy. Abychom si ale rozumněli, přírodní dráha z Černé Studnice je ovšem vysloveně rekreační.
Foto Mad

Jdeme na věc. Marek Hotovec nám názorně předvádí, že aby vám to na přírodní dráze jelo, nepotřebujete zrovna závodní saně. Momentálně intenzivně pracuje na tom, jak zajistit dopravu sáňkařů k rozhledně. Řešení se nabízí: "Perspektivně by pan Jan Kohoutek, majitel vleku Filip, mohl nejen půjčovat saně, ale zajišťoval by i přepravu sáňkařů vzhůru na Černou Studnici, jenomže zatím nevíme, zda by se takový taxík ekonomicky rentoval. Město do tohoto byznysu nechce zasahovat, my děláme spíš tu údržbu tratí."
Foto Mad

Takto si dráhu užívá Adam Vyšohlíd, o kterém byla již řeč výše.
Foto Mad

Školáci si dráhu velmi pochvalovali nejen proto, že nemuseli do školy.
Foto Mad

Sešupy střídají rovné úseky, což vůbec není na škodu, protože před dalším sjezdem se s ostatními stačíte podělit o zážitky a probrat údržbu saní (viz. naše video).
Foto Mad

Jedeme dál!
Foto Mad

Každý si najde svůj styl, i když toto foto není příliš výchovné. Na přírodní dráze byste určitě sjezd po hlavě trénovat neměli, ani když máte sjezdařskou helmu! 
Foto Mad

Přírodní sáňkařská dráha Černá Studnice - Smržovka je ideální zábava pro rodiny s dětmi.
Foto Mad

Jediné místo, kde dráha kříží komunikaci a teoreticky zde můžete narazit na auto. K tomu mám malou výtku, před křižovatkou jsou sice varové značky, ale mohly by být umístěné s větší rezervou a výraznější, protože v zápalu boje je snadno přehlédnete.
Foto Mad

Další příjemná rovinka. Všimněte si, jak je trať perfektně uválená. Náš tip: Budou-li se vám saně poněkud bořit, jeďte ke kraji, kde je sníh víc zhutněný pneumatikami.
Foto Mad

Vlevo se objevují první chalupy Smržovky a my se blížíme k finálnímu sešupu, který je nejrychlejší a technicky nejnáročnější. Zde můžete dosáhnout rychlosti kolem 70 km/hod. Když je dráha umrzlá, lze ji sjet za 15 minut.
Foto Mad

Každý si to užívá po svém.
Foto Mad

Foto Mad

Foto Mad

Panorama Smržovky, které se vám otevře, je nádherné, ale moc se nekochejte, ta pravotočitá zatáčka s opačným sklonem je ve větší rychlosti záludná.
Foto Mad

A malá pozvánka na závěr. Za měsíc, v sobotu 25. února 2017, se v této spodní části pojede první ročník Svijany Cupu. Závod bude otevřený, ale startovní pole bude omezeno jen na sto jezdců. Takže neváhejte! Bude to určitě super akce a my pochopitelně nebudeme chybět!
Foto Mad

Líbil se vám tento tip na výlet? Možná vás budou zajímat i další naše výlety po regionu.

Text Mad, rozhovory bLeCha, logistická podpora LZ
sm
16. 2. 2019 10:24 Muzeum v Semilech láká na výstavu o místních vynálezcích 19. a 20. století. Mezi nejznámější vynálezy patří hektograf, forbeska či Petřinova spirála.
hokej
16. 2. 2019 06:08 44. kolo hokejové extraligy: Liberec - Zlín 2:3. Vedoucí Bílí Tygři prohráli po pěti zápasech bez ztráty, přestože ještě na začátku 55. minuty vedli.
výluka
15. 2. 2019 17:15 V sobotu 16.2. od 07:00 do 17:00 hod. bude výluka na lince č. 11 v úseku Vratislavice – Jablonec. Výstupní a nástupní zastávka v Jablonci n. N. bude. na kolejích v ulici Budovatelů.
grip
15. 2. 2019 15:09 V Libereckém kraji pokračuje chřipková epidemie. Za poslední týden výrazně stoupla nemocnost na Semilsku, v dalších částech kraje mírně poklesla.
reklama
Kalendář
po
út
st
čt
so
ne
1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28
únor
2019
reklama
GENUS PLUS TÝDEN (www.genusplus.cz) nebo (www.tydenvlk.cz) – společný zpravodajský a publicistický server. Provozuje GENUS TV a.s., Rumunská 655/9, 460 01 Liberec, IČ: 48291927. Společnost je zapsána v OR vedeném Krajským soudem v Ústí nad Labem, odd. B, vložka 439. Kontakt: net@genusplus.cz. U nevyžádaných příspěvků považujeme jejich zaslání za souhlas k případnému bezplatnému zveřejnění včetně dodané obrazové informace (foto, video apod.).