reklama

PŘÍBĚHY MADE IN 2: PAS Jablonec jde svojí cestou

30. 12. 2016
Modely tvůrčího týmu této firmy podle nás patří na Made in Jablonec každoročně k vrcholům večera. Proto jsme měli velkou radost, když kývli na účast v našich Příbězích Made in. A to jsme ještě netušili, že...
PŘÍBĚHY MADE IN 2: PAS Jablonec jde svojí cestou
Foto + video Mad
... no, netušili jsme, že letos se PAS Jablonec a.s. rozhodl pro experiment v dějinách přehlídky naprosto ojedinělý, a to obejít se bez módního návrháře. Návrhu šatů se chopilo samo vzorovací oddělení, tedy designerky bižuterie, čímž tento díl seriálu získal punc výjimečnosti, aniž bychom něco specifického museli sami hledat.
Důvodem rozhodně nebylo, že by se firma s návrháři, se kterými spolupracovala v minulých letech, rozešla ve zlém. Letos si totiž v PASu zvolili téma "Úlet", což přímo vybízelo k tomu si volně zaexperimentovat a šaty navrhnout naprosto minimalisticky jako věšák pro šperkařské kreace. Tedy, zde minimalismus chápejte jako minimalismus střihový, nikoliv materiálový! To je vlastně zásadní výhoda tohoto přístupu, zatímco v běžné praxi je bižuterie většinou doplňkem oděvu, v případě Made in Jablonec by naopak šaty měly být doplňkem bižuterie. Jenomže módní návrhář potřebuje také prodat svůj model a zde může vzniknout problém. Je fakt, že i na přehlídce jsou jasné nejméně dva přístupy. Ti první vycházejí z toho, že přehlídka má být show, kterou si užijí i diváci v poslední řadě, a nějaká nositelnost je až na druhém místě, druzí preferují praktický pohled ženy, která se naopak ptá: "Dovedu si to představit na sobě?" PAS Jablonec patří k zastáncům prvního přístupu. Vedení firmy i vzorkařky přehlídku vidí jako příležitost vyzkoušet si a ostatním ukázat, co je v bižuterii možné, kam až jde nápady dotlačit. Na přehlídku pochopitelně chodí vzorkařky nejen z Jablonce i ze vzdálenějšího okolí a vzájemně si porovnávají práci. Jiří Šilhán, spolumajitel firmy, to vidí přímo takto: "Pro nás to je dobré, protože máme srovnání vůči ostatním firmám, jak jsme na tom, co se týče invence."

Firma PAS Jablonec a.s. patří mezi velké bižuterní firmy. Byla založena hned po Sametové revoluci, ale výrobní budovy slouží svému účelu již od roku 1905. Akciovou společností se firma stala v roce 2000. Je jedním ze dvou největších výrobců skleněných perlí v České republice a jedním z největších výrobců růženců ze skleněných perlí na světě. Skleněné perle vyrábí tradičními postupy s využitím moderních technologií, z nichž některé byly vyvinuty přímo ve firmě.
Firma je rovněž aktivním členem Svazu výrobců skla a bižuterie. Ing. Jiří Procházka, předseda představenstva firmy, je místopředsedou svazu.


21. září 2016

Ukolébáni představou, že návrháři vše dělají na poslední chvíli, jsme první návštěvu naplánovali na druhou polovinu září, tedy necelé dva a půl měsíce před termínem odevzdání. Chyba! Kromě toho, že šperkařky navrhují i šaty, nás hned na úvod čekalo další překvapení. Práce na modelech byla již v plném proudu. Ing Jiří Šilhán nás uklidňuje, kdybychom prý náš dokument vyráběli loni, bylo tomu právě naopak. Videorozhovor začíná obligátními otázkou: Proč do toho každoročně jdete?


Z jednací místnosti vyzdobené modely, které zazářily na Made in Jablonec minulých let, přicházíme na vzorkovnu. Takto vypadají ideové návrhy. Laik, zvláště mužského pohlaví, si těžko představí konečný výsledek. My můžeme prohlásit, že výchozí koncepce se během realizace nijak dramaticky neměnila, jen byla obohacována o další a další nápady.
Foto Mad

A zde pilně pracují autorky:

Radomíra Herbrichová, vedoucí vzorovacího oddělení. Mimochodem, kabelka meloun ve finále vážila přes dva kilogramy.
Foto Mad

Nerad předbíhám, ale dnes již víme, že vzorkařka Simona Pozdílková své barevné terčíky přetavila i do prodejní kolekce.
Foto Mad


Bambulky ze skleněných korálků vzorkařky Petry Sudkové si cestu do katalogu PASu rovněž našly.
Foto Mad

Jak vypadal stav prací v září 2016, zachycuje naše druhé video:16. listopadu 2016

Je chladná listopadová středa, my jsme v PASu podruhé a žasneme nad množstvím vtipných detailů, které dobře rozjetý Úlet udělaly úletem ještě větším. Máme pro vás třetí video:


Modely ve stádiu pořizování fotodokumentace. Vzhledem k množství firem a počtu modelů (přes sedm desítek) není dost dobře možné, aby si každá návrhářka hlídala, zda je vše správně umístěné, nehledě na to, že kolekce pak během roku putuje po Česku i po světě. Takže je třeba vyrobit nekreativně jednoznačnou a přesnou dokumentaci.
Foto Mad

Na naši otázku, co bylo nejtěžší sehnat, se dozvídáme, že dostatečně malá, elegantní a přitom funkční kolečka pro želvičku v pozadí (viz. zkušební jízda na videu výše). Fotky v popředí se stanou součástí popisů modelů pro přehlídku.
Foto Mad

Závěrem bych se ještě rád vrátil k tomu divákovi, který se na přehlídku jde v první řadě bavit, a k ženě, která přemýšlí, čím ozdobit svoji šíji a uši na ples. V prvním dílu našeho seriálu jsme sledovali tým, ve kterém šperkařka tvořila doplňky k velmi nositelným šatům. Přitom vznikly velmi nápadité a netuctové kreace. Tentokrát jsme nahlédli do tvůrčí kuchyně týmu, jehož kreace byste na ulici rozhodně nehledali. Možná se budete divit, tak úplně to neplatí, modely jako celek jsou sice typickou přehlídkovou hříčkou, ale jak bylo naznačeno výše, některé jednotlivé nápady již PAS Jablonec přetavil do své poslední kolekce a aktuálně je koupíte například v jabloneckém Palace Plus. Takže Made in Jablonec dokazuje, že sejdou-li se invenční návrháři, lze sladit obojí.


12. ledna 2017 - Epilog - Takto vypadaly modely na přehlídkovém molu Made i Jablonec 2017

Všechny díly dokumentu Příběhy made in Jablonec a další obrazové reportáže o sklu a bižuterii naleznete ZDE.
Reprezentativní fotogalerii z přehlídky jsme umístili na FB GENUS Plus!

Foto Mad

Foto Mad

Foto Mad


Text Mad, rozhovory Darka
lichka
19. 3. 2019 05:45

Fotbalista David Lischka před pěti týdny absolvoval operaci srdce. Jablonecký obránce, který přerušil kariéru, už začal se zátěží a věří, že se vrátí.

 

pohár
19. 3. 2019 05:30 Před více než týdnem vybojovali Bílí Tygři na ledě pražské Sparty Prezidentský pohár. S touto trofejí se ještě dnes můžete zvěčnit v tygřím fanshopu umístěném v ochozu liberecké areny.
tráva
18. 3. 2019 14:05 Před jarním pálením suché trávy varují hasiči v Libereckém kraji. Měli už kvůli tomu několik výjezdů, například ve Stráži p. Ralskem, Liberci i Horce.
vodovod
18. 3. 2019 12:05 Dopravu z Liberce na Raspenavu zkomplikují práce na kanalizaci a vodovodu v Oldřichově v Hájích. Provoz tam budou řídit kyvadlově semafory.
reklama
Kalendář
po
út
st
čt
so
ne
1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
březen
2019
reklama
GENUS PLUS TÝDEN (www.genusplus.cz) nebo (www.tydenvlk.cz) – společný zpravodajský a publicistický server. Provozuje GENUS TV a.s., Rumunská 655/9, 460 01 Liberec, IČ: 48291927. Společnost je zapsána v OR vedeném Krajským soudem v Ústí nad Labem, odd. B, vložka 439. Kontakt: net@genusplus.cz. U nevyžádaných příspěvků považujeme jejich zaslání za souhlas k případnému bezplatnému zveřejnění včetně dodané obrazové informace (foto, video apod.).