reklama

PŘÍBĚHY MADE IN 3: Bižuterie FaBOS a móda SPŠ textilní v Liberci

6. 1. 2017
Náš třetí tým sice tvoří opět firma a střední škola, ale příběh, který spolu napsaly, je naprosto originální. Jednak proto, že FaBOS vyrábí bižuterii kovovou, a též proto, že v tomto případě měli první slovo šperkaři.
PŘÍBĚHY MADE IN 3: Bižuterie FaBOS a móda SPŠ textilní v Liberci
Foto + video Mad
Spolupráci na našem projektu Příběhy Made in jsme se SPŠ textilní Liberec a firmou FaBOS s.r.o. navázali jako s posledním týmem, takže jsme naskočili do rozjetého vlaku, tedy spíše expresu. První schůzka tohoto tvůrčího týmu se konala již 17. května 2016 a obě strany si navázanou spolupráci nemůžou vynachválit. SPŠ textilní se na Made in Jablonec sice již prezentovala, ale například vloni se o možnosti účasti dozvěděla až v říjnu, a tak dodala hotové modely z archivu, ke kterým byly narychlo vytvořeny šperky. Bohumil Bělský, majitel FaBOSu, si zase pochvaluje, jak rychle škola modely vyrobila: "Dosud jsme šaty lovili na poslední chvíli, což je pro práci na bižuterii velmi stresující."
Letos si všichni spolupráci náležitě vychutnali. Pro žákyně, které se zapojily do soutěže o nejlepší návrh, byla uspořádána exkurze výrobou a byla jim vysvětlena specifika výroby a použití kovové bižuterie. Pak jim byla nabídnuta i účast při řešení šperků, čehož některé návrhářky využily a své modely navrhly jako komplet oděv šperk jako například i oděvářka Barbora Švarcová, která soutěž vyhrála. Na dalším osudu jejího vítězného návrhu je zajímavé, že její původní šaty byly z černého materiálu, pravděpodobně z bavlněného úpletu, ale konkrétní představu neměla, což je obecně neřest návrhářů, kteří něco navrhnou, aniž by přemýšleli, jak se bude model dále zpracovávat. S nápadem zvolit riflovinu, která má diametrálně odlišné vlastnosti, pak přišly designerky FaBOSu. Učitelka Jana Kočí o tom říká: "Byl to velký problém, děvčata musela znovu vymodelovat střihy, což je mimochodem součást výuky, ale hlavně nebylo možné látku v požadované barvě a struktuře sehnat. Nakonec zariskovaly a riflovinu koupily po internetu, což je v případě látek sázka do loterie." Ale to jsem již na úvod prozradil z napínavého příběhu týmu FaBOS - SPŠ textilní až příliš.

Firmu FaBOS s.r.o. vám představí a důvody, proč se každoročně účastní na cirkusu Made in Jablonec, vám vysvětlí majitel firmy Bohumil Bělský a obchodní ředitelka Veronika Bírová.17. říjen 2016

Tým FaBOS plus SPŠ textilní. Z leva do prava sedí Pavel Šťastný, výrobní ředitel firmy FaBOS, zodpovědný za všechny operace, kterými šperky navržené vzorkařkami Martinou Bartůňkovou a Jaroslavou Hlaváčovou, projdou. Následuje delegace SPŠ textilní, učitelka Alena Benešová, autorka návrhu šatů Barbora Švarcová a autorky dalších návrhů Adéla Růžičková s Evou Robovskou, všechny žákyně druhého ročníku oboru Oděvnictví, a zcela vpravo se usmívá učitelka Jana Kočí.
Foto Mad

Vítězný návrh Barbory Švarcové. Škola oslovila žáky druhých ročníků jak oboru Oděvnictví, tak Textilnictví. Všechny práce byly kvalitní, takže porota prožívala těžké chvilky. Prvním sítem neprošly modely, které se vzdalovaly myšlence tématu Party, třeba najdou uplatnění příště. Ve druhém kole pak byla dána přednost návrhům, kde je šperk součástí šatů.
Foto Mad

Barbořiny vítězné skicy se staly základem pro finální řešení. I bez šperků vidíte, že došlo k poměrně radikálním změnám. Jak jsem napsal již úvodem, tmavý splývavý materiál nahradila džínovina, modelům byly prohozené některé komponenty...
Foto Mad

...proč se tak stalo, vám prozradí naše video natočené ve FaBOSu v polovině října.


Na videu jste si jistě všimli, že idea předimenzovaných nápisů v roli šperků dívky velmi překvapila.
Foto Mad

Zatím to vypadá jako ukázka celkem běžné pasířiny. Zatím.
Foto Mad

A pozor, na hlavě budou mít modelky štrasová kočičí ouška!
Foto Mad


28. listopad 2016

Naše druhá návštěva ve FaBOSu se odehrává těsně před odevzdáním modelů a my, na základě toho, co jsme již viděli posledně, máme celkem jasnou představu o tom, co nás může čekat. Omyl. První překvapení je negativní, Barbora Švarcová, autorka koncepce šatů, nepřijela. Náhradou paní učitelky přivážejí tři žákyně, které se ujímají role manekýn. Všechna další překvapení jsou již jen radostná, velkolepá, úžasná, prostě plná superlativů. Takto vypadá impozantní kolekce kovové štrasové bižuterie rozložená na stole. Na první pohled je jasný obrovský posun ve vývoji, slibovaná kočičí ouška nahradily velkoryse dimenzované pokrývky hlavy.
Foto Mad

Další popis je téměř zbytečný, video vám poskytne autentický zážitek.


Pár fotek doplní, co se do videa nevešlo. Prostředí je pracovní, ověšování šperky začíná.
Foto Mad

"Tak, co nám říkáte? Hlavně fotografujte rychle, ty čepice a brýle jsou hrozně těžké!" Inu, celá kolekce váží kolem tří kilogramů. Všiměte si, jak červené kameny rozzáří a podtrhnou prakticky dvojbarevnou kolekci. O problému červené se ostatně mluví i na našem říjnovém videu. Ale tam se probíraly i rukavice. Jaj, na rukavice jsme zapomněli...
Foto Mad

...ne, nezapomněli a opět si všiměte vývoje názorů. Původně zavržená varianta uzavřených rukavic nakonec zvítězila!
Foto Mad

Ještě pár detailů, které i podle obchodní ředitelky mají šanci uspět nejen na přehlídkovém molu, ale i na trhu.
Foto Mad

Foto Mad

Učitelky SPŠ textilní v Liberci Jana Kočí a Alena Benešová se jen těžko loučí s růžovým pejskem. O této ukázce špičkového pasířského řemesla jen s malou nadsázkou platí, že díky své pracnosti má cenu zlata.
Foto Mad

přehlídková kolekce FaBOSu je v první řadě ukázkou symbiózy kreativity se špičkově zvládnutým řemeslem a bude jako poutač pozornosti spíš chloubou výstav a veletrhů, jednotlivé prvky jsou vysoce nositelné. Ostatně, firma FaBOS letos poprvé pro svoji kovovou bižuterii použila oděvní modely, ve kterých by si ženy klidně mohly vyrazit na party, aniž by je provázela vlna výkřiků: "Totálně se zbláznila!" Obchodní ředitelka Veronika Bírová připouští, že ve spolupráci s oděváři možná vznikne touto zkušeností inspirovaná zajímavá kolekce kombinující šaty a kovový šperk a velkolepá firemní vzorkovnice se rozroste o další položku. Ale to již bude jiný příběh. Rádi se necháme překvapit!
Foto Mad


12. ledna 2017 - Epilog - Takto vypadaly modely na přehlídkovém molu Made i Jablonec 2017

Všechny díly dokumentu Příběhy made in Jablonec a další obrazové reportáže o sklu a bižuterii naleznete ZDE.
Reprezentativní fotogalerii z přehlídky jsme umístili na FB GENUS Plus!

Foto Mad

Foto Mad


Text Mad, rozhovory Darka
lichka
19. 3. 2019 05:45

Fotbalista David Lischka před pěti týdny absolvoval operaci srdce. Jablonecký obránce, který přerušil kariéru, už začal se zátěží a věří, že se vrátí.

 

pohár
19. 3. 2019 05:30 Před více než týdnem vybojovali Bílí Tygři na ledě pražské Sparty Prezidentský pohár. S touto trofejí se ještě dnes můžete zvěčnit v tygřím fanshopu umístěném v ochozu liberecké areny.
tráva
18. 3. 2019 14:05 Před jarním pálením suché trávy varují hasiči v Libereckém kraji. Měli už kvůli tomu několik výjezdů, například ve Stráži p. Ralskem, Liberci i Horce.
vodovod
18. 3. 2019 12:05 Dopravu z Liberce na Raspenavu zkomplikují práce na kanalizaci a vodovodu v Oldřichově v Hájích. Provoz tam budou řídit kyvadlově semafory.
reklama
Kalendář
po
út
st
čt
so
ne
1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
březen
2019
reklama
GENUS PLUS TÝDEN (www.genusplus.cz) nebo (www.tydenvlk.cz) – společný zpravodajský a publicistický server. Provozuje GENUS TV a.s., Rumunská 655/9, 460 01 Liberec, IČ: 48291927. Společnost je zapsána v OR vedeném Krajským soudem v Ústí nad Labem, odd. B, vložka 439. Kontakt: net@genusplus.cz. U nevyžádaných příspěvků považujeme jejich zaslání za souhlas k případnému bezplatnému zveřejnění včetně dodané obrazové informace (foto, video apod.).