reklama

PŘÍBĚHY MADE IN 4: Přemýšlivé rebelky Strouhalová a Mrskošová

11. 1. 2017
Již zítra bude mít premiéru Made in Jablonec 2017 a náš časosběrný cyklus končí příběhem vskutku originálním, šperkařka Martina Strouhalová a módní návrhářka Marcela Mrskošová jdou do boje o bouřlivý potlesk samy za sebe.
PŘÍBĚHY MADE IN 4: Přemýšlivé rebelky Strouhalová a Mrskošová
Foto + video Mad
Martina Strouhalová, šperkařka, designerka, naturální anarchistka, absolventka několika odborných škol a majitelka dvou vysokoškolských diplomů by mohla být artdirektorkou velké bižuterní firmy nebo pedagožkou. Ale ona radši maká sama za sebe například ve sdružení MAKAM MAKAM. Na Made in Jablonec jsme ji mohli vidět již v předchozích dvou letech, kdy zaujala svými nepřehlédnutelnými kreacemi, protože zastává nám velmi blízký názor, že přehlídku si musí užít i divák v poslední řadě, a potom, takovéto přehlídky nejsou o nositelnosti modelů, ale o šou, o trendech a nápadech, které mají být přetaveny do nositelné formy.
Marcela Mrskošová - módní návrhářka, stylistka a majitelka prodejní galerie současné autorské módy reFABRIC, se Made in Jablonec účastní letos poprvé, ale má za sebou mimo jiné navrhování kostýmů pro divadlo (DFXŠ, balet SOLARIX), takže jí je tato problematika velmi blízká a má s ní zkušenosti. 
Obě autorky se seznámily na DDR 2015. Na jaře 2016 se pak dohodly na spolupráci hned na dvou projektech pro Made in Jablonec 2017. Prvním byla zakázka pro firmu AG Plus, druhým pak vlastní autorská kolekce. Protože zakázka pro firmu měla pochopitelně přednost, je příběh jejich autorských modelů ze všech námi sledovaných příběhů asi nejnapínavější, ale dámy si možnosti jít s kůží na trh samy za sebe pochvalují: "Nejsme omezeny diktátem velké firmy nebo školy, uděláme si, na čem se dohodnem. Nejsme omezeny ani žádnou technologií, jedině penězi, protože do toho jdeme samy za sebe a nikdo nám ničím nepřispěje, ale je to pro nás reklama a to je ta deviza."29. srpna 2016
Naše první setkání proběhlo v prodejní galerii reFORMA reFABRIC na samém konci prázdnin, dámy měly v hlavě ideu inspirovat se kroji Lužických Srbů (viz. například náš obrazový report ZDE) a zrovna se nacházely se ve fázi procházení internetu.
Foto Mad

Víc vám prozradí naše první video:
21. listopadu 2016
Koncem listopadu mají všechny ostatní námi sledované týmy tak říkajíc uděláno. Martina s Marcelou mají hotový jen jeden kabát inspirovaný vojenským stejnokrojem (takže v tomto případě má uděláno spíš paní Marcela :-)). Na stole před nimi leží spousta nápadů a oči jim navzdory vysokému datu září nadšením a optimismem.
Foto Mad

Vidíme, že jako výchozí materiál pro oděvy byl zvolený softshell, který Liberečáci milují tak, že z něj udělali uniformu. Dámy pro svoji legrácku dokonale využily jeho umělohmotné barevnosti. Bižuterie pochází z různých zdrojů, především z bohatých zásob Martiny Strouhalové. Například těchto růžových plastových korálků z jiného projektu má doma asi kilometr.
Foto Mad

Na skicách vpravo vidíme, že Marcela Mrskošová se opravdu inspirovala lužickou kulturou.
Foto Mad

Ale nejlepší bude dát slovo videu a oběma výtvarnicím:3. ledna 2017
Je pošmourné úterý, pět hodin odpoledne, to je důležité, protože přehlídka vypukne za rovných devět dní, nula nula minut. Zatímco jiní ještě dojídají vánoční cukroví a pálí zbylé františky, v ateliéru reFORMA reFABRIC zbývá doladit poslední detaily, aby mohlo bouchnout šampaňské.  Foto Mad

Proč došlo k tak bohémskému skluzu a jak hodnotí Martina Strouhalová a Marcela Mrskošová svoji spolupráci, jsme zaznamenali na poslední video:


Abyste nepřišli na zítřejší (12.1.2017) přehlídce o moment překvapení, máme pro vás závěrem jen dva zajímavé detaily. Tyto korále nejsou vlastně korále, ale původně byly růženci a nejsou skleněné, ale plastové.
Foto Mad

Na dámském kabátu pánského střihu je použitá moderní štrasová borta z produkce AG Plus s.r.o., firmy, pro kterou naše návrhářky realizovaly na zakázku druhou přehlídkovou kolekci.
Foto Mad

Takže jak se zdá, vše nakonec jako každý rok dopadlo dobře, modely jsou odevzdány a teď je to na vás, vážené divačky a diváci Made in Jablonec 2017, abyste jim odevzdali hlas svým potleskem!


12. ledna 2017 - Epilog - Takto vypadaly modely na přehlídkovém molu Made i Jablonec 2017

Foto Mad

Foto Mad

A ještě ukázka projektu, který Martina Strouhalová s Marcelou Mrskošovou realizovaly pro firmu AG Plus:
Foto Mad

Foto Mad

Všechny díly dokumentu Příběhy made in Jablonec a další obrazové reportáže o sklu a bižuterii naleznete ZDE.
Reprezentativní fotogalerii jsme umístili na FB GENUS Plus!
Text Mad, rozhovory Darka
hory
18. 11. 2018 11:03 V horských střediscích Libereckého kraje jsou ještě na konec roku volná místa k ubytování, lidé čekají, zda bude sníh. Téměř vyprodané jsou hotely.
kolo
18. 11. 2018 10:47 Ve čtvrtek odcizil zloděj z prodejny stavebnin ve Smržovce kolo za více jak třicet tisíc korun. Pachateli hrozí za krádež trest odnětí svobody až na dva roky.
perličky
18. 11. 2018 09:05 Už více než sto let vyrábějí v Poniklé na Semilsku vánoční ozdoby z dutých skleněných perliček. Firma Rautis je dnes jediným výrobcem na celém světě.
phm
17. 11. 2018 23:15 V Libereckém kraji od minulého týdne zlevnil benzin, cena nafty se nezměnila. Aktuálně je litr nafty za 33,56 Kč, Natural 95 je o 11 haléřů levnější.
reklama
Kalendář
po
út
st
čt
so
ne
1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30
listopad
2018
reklama
GENUS PLUS TÝDEN (www.genusplus.cz) nebo (www.tydenvlk.cz) – společný zpravodajský a publicistický server. Provozuje GENUS TV a.s., Rumunská 655/9, 460 01 Liberec, IČ: 48291927. Společnost je zapsána v OR vedeném Krajským soudem v Ústí nad Labem, odd. B, vložka 439. Kontakt: net@genusplus.cz. U nevyžádaných příspěvků považujeme jejich zaslání za souhlas k případnému bezplatnému zveřejnění včetně dodané obrazové informace (foto, video apod.).