reklama

Desná ukázala, že skoky na lyžích již nejsou jen chlapskou záležitostí

8. 2. 2018
Můstky v Desné v Jizerských horách byly o víkendu svědkem republikových klasifikačních závodů žactva ve skocích na lyžích a v severské kombinaci. Kluci a holky předvedli velmi pěkné výsledky na můstcích i ve stopě.
Tyto závody se konají již od roku 1965, to znamená, že mají oslavu padesátin za sebou. Letos se do klidného malebného údolí Bílé Desné (MAPA) sjela stovka závodníků z deseti oddílů ve věku od devíti do čtrnácti let. Nejdále to měli závodníci z TJ Frenštátu pod Radhoštěm. My jsme navštívili sobotní klání skokanů, které vrcholilo kolem oběda, aby odpoledne mohli sdruženáři vyměnit skočky za běžky. Závody byly již jednou odložené z poloviny ledna a ani během týdne před akcí situace vůbec růžově nevypadala. Díky kolísání teplot byl sníh buďto rozbředlý nebo ztvrdlý na kost. Pořadatelům nakonec počasí přálo, nejdelší skoky měřily kolem čtyřiceti metrů, což je konstrukční bod prostředního desenského můstku. Jako naprosté laiky nás především šokovalo, jaké výkony podávali nejen docela malí kluci, ale i holky, kterých startovalo, tedy z našeho laického pohledu, překvapivě mnoho.

Ostatně, těch překvapení by se dalo napočítat mnohem víc. Hned na parkovišti nás zaujalo, že malí závodníci mají výstroj naprosto srovnatelnou s jejich dospělými kolegy. Matyáš Tajč (vlevo) a Dominik Lukeš, oba ze SKI Klubu Harrachov, mi ochotně předvádějí výbavu. Dominik má dvoumetrové skočky a vysvětluje, že: "Tyto lyže rozhodně nejsou dlouhé, můžou mít až 235 cm, jen nesmí závodníka přerůst o víc jak 80 cm."
Foto Mad

Že by se skákalo i na běžkách? Nikoliv, ač oči všech ostatních jsou upřeny na můstky, servismani nemarní čas, závody v běhu začínají nahoře v Příchovicích již ve dvě odpoledne.
Foto Mad

Na malém můstku (zcela vpravo) s konstrukčním bodem 24 m se skákalo hned ráno, teď závodníci a závodnice ukazují, co umí na K-40 uprostřed.
Foto Mad

Počasí se mění každým okamžikem, ale vítr nefouká a vše běží jako po másle. Patrik Chlum, předseda JKL Desná z.s. a trenér JKL Desná z.s., mi na otázku, jak staré děti nabírají, odpovídá, ve věku pět až šest let. Zajímá mě, po kolika letech tréninku nasucho se malý závodník dostane poprvé na můstek, a dostávám odpověď, která mě utvrzuje v dojmu, že na tuto reportáž jsem se nepřipravil nejlépe: "Klidně už v těch pěti, máme tady můstek s konstrukčním bodem osm metrů, a když děcko přijde a umí trochu lyžovat, tak během týdne, čtrnácti dnů může skákat." Nevzdávám se a otázku zužuji na můstek čtyřicetimetrový: "No, když je člověk šikovný, tak na tu čtyřicítku se dostane po dvou letech."
Foto Mad

Ostatně, i trenér Patrik Chlum začal v šesti letech. Nejdelší část své kariéry strávil v Dukle Liberec, za kterou skákal dvanáct let a dostal se až na ZOH v Turíně. Nyní již jedenáct let trénuje v Desné a práce ho baví. Být trenérem na plný úvazek ale není žádné terno, takže mu nezbývá nic jiného, než se poohlížet po brigádách.
Skáče další závodník (nebo závodnice?). Všiměte si, že těsně po dopadu lyže pod sebe vrhají stín napovídající, že klužou na vzduchovém polštáři těsně nad sněhem.
Foto Mad

Nikoliv, není pravda, že by tento závodník právě dramaticky překonal kritický bod můstku, to jen dojezdová rychlost je tak vysoká, že to malé borce prostě občas zvedne.
Foto Mad

Když se podíváte pozorně, zjistíte, že K-60 vlevo by potřeboval opravit. Patrik Chlum to komentuje: "Já, když si dnes chci požádat o rekonstrukci můstku, musím dát 40% ze svého, což je nemyslitelné. Do života klubu se naštěstí aktivně zapojují i někteří rodiče. Údržba a úpravy můstků by při finančních možnostech klubu bez jejich pomoci nebyly možné."
Foto Mad

Zájem o tento, z pohledu laika nebezpečný sport, je poměrně vysoký, například klub v Desné má třicet dva aktivních závodníků. Přitom jde o sport náročný nejen na odvahu. Skokanská výbava přijde na čtyřicet tisíc a vydrží asi pět sezón. Tu ale platí klub, rodiče na činnost přispívají dvěma tisíci korun u dětí do deseti let a třemi tisíci u těch starších. Trénuje se čtyřikrát týdně. Děti jezdí skákat nejen po celé republice, ale i do zahraničí, například do Německa a do Slovinska, takže oddíl využívá dva mikrobusy. Jezdí se hlavně v létě, to děcka absolvují až sedm výjezdů.
Foto Mad

Foto Mad

Vyrážím vzhůru na čtyřicítku. Schody jsou jen ve spodní části, následuje špatně udržovaná, lépe řečeno jen vyšlapaná pěšina, která navíc klouže. Do kopce to ještě jde, ale radši nemyslím na to, jak se dostanu dolů. Děti musí mít fakt dobrou fyzičku, za trénink si skočí a tuto cestu s lyžemi na zádech absolvují šestkát až osmkrát. Patrik Chlum mě ujišťuje, že v létě funguje vlek. Jednoduché to tady v Desné nemají ani rozhodčí, celý závod prostojí na schodech.
Foto Mad

Nahoře panuje dobrá nálada. Pánové a slečny se zvládají nejen soustředit na výkon, ale občas padne i nějaký ten vtip.
Foto Mad

Startér Klaus Preisler je starý harcovník závodů, dá se říci, že v sousedním Harrachově patří k inventáři můstků.
Foto Mad

Ptám se, kdo mi půjčí lyže, abych nemusel dolů pěšky, a trnu, aby se nenašel nějaký dobrodinec a já nemusel začít koktat, že to byl vtip. Své lyže z ruky naštěstí nikdo dát nehodlá.
Foto Mad

Takto z výšky to vypadá, že závodník padá do prázdna.
Foto Mad

Ve frontě závodníků momentálně převažují dívky. Patrik Chlum vysvětluje: "Holky dnes tvoří téměř polovinu členské základny českých klubů věnujících se skokům na lyžích. Velmi slibně se rozvíjí dívčí severská kombinace, která bude napřesrok na programu Mistrovství světa juniorů."
Ženy mají svůj Světový pohár ve skocích na lyžích od sezóny 2011/2012, soutěží zde kolem osmdesáti závodnic. Na olympiádu pronikly skokanky poprvé v Soči. Hranice mezi ženskými a mužskými sporty prostě mizí.
Foto Mad

Pohled do výsledkových listin říká, že holky na desenské čtyřicítce skákaly o zhruba tři metry méně než kluci, ale slečny se na pány tvrdě dotahují. Například v nedělním závodě zvítězili v kategorii žactva 13 - 14 let Jiří Konvalinka (Ski Klub Harrachov) a Veronika Jenčová z domácího JKL Desná. Jirka skočil 42 m a Veronika (právě startuje) za ním zaostala jen o 1,5 m!
Foto Mad

Foto Mad

Foto Mad

Sobotní skoky skončily. Zítra kluky a holky čeká další závod, takže někteří za víkend získají hned dvě medaile a dvoje body do kvalifikace. Startovní čísla visící pod stropem klubovny nejsou systematicky sbíraná od hvězd, ale tak, jak je přinesl čas. Asi to nebyl záměr, ale krásně symbolizují, že důležité je především něco dělat, účastnit se, vítězství je třešničkou na dortu, pochopitelně veledůležitou. Ostatně, o to jde i trenérovi Chlumovi, který ten dort peče za podmínek, o kterých nelze tvrdit, že jsou optimální. Přitom jeho recept na zlepšení je čítankově prostý: "Je nezbytné zřídit ministerstvo sportu nebo nějakou agenturu, která se bude sportu více věnovat, zajistí transparentnější financování a programy, které budou mít hlavu a patu." S tím nelze než souhlasit, zasloužily by si to odvážné děti nejen v Desné.
Foto Mad

A perlička na závěr, úprava K-40 jako sférické 360o video, ve kterém se můžete pohybovat myší.


Text a foto Mad, rozhovory Darka
lichka
19. 3. 2019 05:45

Fotbalista David Lischka před pěti týdny absolvoval operaci srdce. Jablonecký obránce, který přerušil kariéru, už začal se zátěží a věří, že se vrátí.

 

pohár
19. 3. 2019 05:30 Před více než týdnem vybojovali Bílí Tygři na ledě pražské Sparty Prezidentský pohár. S touto trofejí se ještě dnes můžete zvěčnit v tygřím fanshopu umístěném v ochozu liberecké areny.
tráva
18. 3. 2019 14:05 Před jarním pálením suché trávy varují hasiči v Libereckém kraji. Měli už kvůli tomu několik výjezdů, například ve Stráži p. Ralskem, Liberci i Horce.
vodovod
18. 3. 2019 12:05 Dopravu z Liberce na Raspenavu zkomplikují práce na kanalizaci a vodovodu v Oldřichově v Hájích. Provoz tam budou řídit kyvadlově semafory.
reklama
Kalendář
po
út
st
čt
so
ne
1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
březen
2019
reklama
GENUS PLUS TÝDEN (www.genusplus.cz) nebo (www.tydenvlk.cz) – společný zpravodajský a publicistický server. Provozuje GENUS TV a.s., Rumunská 655/9, 460 01 Liberec, IČ: 48291927. Společnost je zapsána v OR vedeném Krajským soudem v Ústí nad Labem, odd. B, vložka 439. Kontakt: net@genusplus.cz. U nevyžádaných příspěvků považujeme jejich zaslání za souhlas k případnému bezplatnému zveřejnění včetně dodané obrazové informace (foto, video apod.).