reklama

Jak na Ještědské brusli 200 závodníků ze 37 klubů soutěžilo o 38 medailí

2. 2. 2018
O uplynulém víkendu se konal již 40. ročník tohoto závodu, který je součástí série o pohár Českého krasobruslařského svazu. Pořadatelem byl již tradičně BK Variace Liberec. Nejmladším závodníkům, lépe řečeno spíše závodnicím, bylo šest let, nejstarší účastnici pak dvaasedmdesát.
První věc, která laika zvyklého na hokejovou první ligu a extraligu napadne, je otázka, na co jsme se vlastně přišli podívat. Juraj Sviatko, hlavní trenér BK Variace Liberec a ředitel soutěže, vysvětluje: "Mám-li použít vaše srovnání s hokejem, tak pohár ČKS je taková první liga v krasobruslení. Je to šance dát o sobě vědět. Máme žebříček poháru ČKS, pro výhru poháru ČKS a postup výše se berou výsledky ze třech nejlepších umístění. Zajímavé určitě je, že letos je na soutěži této úrovně poprvé použitý nový, spravedlivější ISO systém hodnocení, premiéru má u nás, na Ještědské brusli." (Důvodem pro náhradu starého šestistupňového hodnocení výkonů byl skandál kolem objektivity hodnocení krasobruslařských disciplín na ZOH Salt Lake City v roce 2002.)
Ještědská brusle je výjimečná již delší dobu, trenér Sviatko pokračuje: "Nikde jinde v Čechách není závod této kategorie pořádaný v takové kvalitě jako v Liberci, a to především díky liberecké aréně a možnostem, které nám pro naši činnost poskytuje Home Credit a Sport Park Liberec. Máme perfektní partnerské vztahy, náš klub je neziskovka a jsme jedním ze zde sídlících klubů, partnerů Sportparku, a zde jsme za odlišných podmínek než komerční akce. Na oplátku účinkujeme v rámci jiných zde konaných akcí, například naše děti svým programem vyplňují přestávky utkání Bílých Tygrů. Já osobně jsem dělal choreografii pro zahájení play-off. To je to partnerství."

Ještědská brusle se konala minulou sobotu (27.1.2018). Začínala prezentací těch nejmladších od 6:00 a končila vyhlášením vítězů dospěláckých kategorií ve čtvrt na jedenáct v noci. Podle naší malé ankety si někteří účastníci natavili budík i před před čtvrtou hodinu. Děvčata z České Lípy to sice neměla až tak daleko, přesto vstávala v pět, aby dorazila na půl osmou.
Foto Mad

Leonka Šimůnková, jedna ze závodnic SK Kraso Česká Lípa, to komentuje: "Vstávání mě nebaví, ale kvůli mamce to nedělám, já totiž ráda závodím."
Foto Mad

Organizační tým Ještědské brusle tvoří trenéři BK Variace Liberec Hana Urbánková, Petra Chudobová, již představený šéftrenér Juraj Sviatko a dále členové klubu a rodiče bruslících dětí, kteří se nám do obrazu nevešli. Klub je čtvrtý až pátý největší v republice. Momentálně má 35 aktivních členů, přičemž kurzy bruslení ročně projde na tři stovky lidí, rovněž majitelů klubových průkazů. 
Na tomto místě je dobré zmínit, kdo je Juraj Sviatko, hlavní trenér BK Variace Liberec: "Závodní kariéru mám už za sebou, byl jsem desetkát mistr Slovenska, osmý na světě, sedmý na olympiádě, to mi stačí (smích). Teď z trenérského pohledu myslím, že vím, co těm dětem můžu předat. Dnešní generace je jiná, než byla naše. Snažím se tomu přizpůsobit, ale z části je třeba jim trochu ukázat, co kdysi bejvávalo, aby to nebylo jen tak, zadarmo prostě nic nejde."
A než vkročíme do haly, připravme se na to, že až na pár případů uvidíme samé dívky a mezi doprovodem spíše ženy než muže. Juraj Sviatko odhaduje, že poměr je 95% děvčat ku 5% chlapců. Je to logické, kluci tíhnou více k hokeji než ke krasobruslení, ale jako šéftrenér se na to dívá i z pohledu bývalého špičkového závodníka: "Když jsem bruslil já, byla jiná doba, bylo nás na republice v jedné kategorii dvacet, dnes se závodníků sejde s bídou šest. Na druhou stranu děti obecně méně sportují, s nejmladší členskou základnou mají problém i na hokeji."
Foto Mad

Jak rodinným rozpočtem zahýbe malá krasobruslařka? Kolektivní sporty jsou levnější, ale na druhou stranu krasobruslení nepatří mezi individuálními sporty k nejdražším, třeba tenis je podle trenéra Sviatka dražší. A kdy by se měl proutek začít ohýbat, aby z něj vyrostl mistr světa? Anketou mezi dětmi a jejich rodiči zjišťujeme, že větší část zde závodících začala kolem šestého roku, tedy pozdě. To je opravdu pozdě, pane Sviatko? "Ano, normálně děti začínají ve čtyřech, pěti letech, ale vezměte si, že třeba Jevgenij Pljuščenko začal až v osmi a je osminásobným olympijským vítězem. Je to strašně individuální, záleží to na dispozicích dítěte i na konkrétních podmínkách."

Že věk čtyři až pět let je nejvhodnější, mi potvrzuje i Jana Kolářská, trenérka oddílu TJ Kraso Náchod: "Takoví prckové pochopitelně nepředvádějí, co vidíte tady, ale naučí se ťapat na ledě a získají pro další růst nesmírně důležitou koordinaci." Jana již nezávodí, protože: "Jsem na to už stará, vždyť mi bude třicet!" Přesto se svými svěřenci od října "odjela" již deset závodů. Dnes zde má, nebo lépe řečeno bude mít během dne, na starosti celkem šest dětí, s těmi nejmladšími, kteří závodili první, vstávala v půl páté. A co rodiče jezdící s dětmi na soutěže, nemají tendence děti sami koučovat? "Rodiče jsou ambiciozní a potřebují být tak zvaně u toho, ale trenérům do práce nezasahují, tedy alespoň ne u nás v Náchodě."
Foto Mad

Liberecký šéftrenér otázku rodinných ambicí rozvádí: "V mnoha případech jsou víc jak děti ambicioznější rodiče, což není dobré. Chtějí víc a hned, jenomže krasobruslení je běh na dlouhou trať, tady se o nějakých výsledcích můžeme bavit třeba až po deseti letech. My trénujeme děti, aby byly dobré v juniorech, seniorech a ne hned teď, to má prostě nějaký vývoj. Fyzikální zákony nepředběhnete. Byli-li rodiče sportovci, tak toto většinou pochopí, s těmi ostatními to bývá těžké." Z trochu jiného úhlu vidí problém vedení dětí ke sportu rodiči Sviatkovy kolegyně: "Je to i o tom, jak rodiče děti vychovávají, k čemu je vedou, nebo spíše nevedou. U nás v oddílu to až tak neplatí, ale dětem obecně chybí respekt k autoritám."

Zanechme moralizování a pojďme si užít Ještědskou brusli obrazem!

Sedmiletá Adélka Gondeková bruslí dva roky. Trénuje každý všední den: "Vstávala jsem v 5:25. Nechtělo se mi." Neptám se, jak to ví tak přesně. Její vrstevníci v sobotu vstávají třeba až v poledne, tak mě víc zajímá, proč to dělá, když se jí z postele nechce: "Přece proto, že to chci to dotáhnout na mistrovství světa!"
Foto Mad

Růžová chlupatina prozrazuje, že slečna se jede rozjezdit.
Foto Mad

Ještě ne, ještě ne... jeď!
Foto Mad

Jeď sama za sebe v obrovské hale před porotu a ukaž, co umíš. Zatím jsou řady prázdné, ale jednou tě třeba budou vítat nadšené ovace!
Foto Mad

Jaké to bylo?
Foto Mad

Karolínka Pichová trénuje 6x týdně, začala v šesti a je do bruslení zapálená, jinak by přece nevstávala dvakrát týdně i na trénink v šest ráno! Jejím vzorem je Jevgenija Medveděvová: "Chtěla bych získat nějaké medaile, ale bavilo by mě i vystupování třeba v pohádkách na ledě." Barča Šmídová bruslí od pěti, jejím cílem je mistrovství Evropy. Na dotaz, jak jdou dohromady škola a tréninky v případě, že jí to třeba ve škole zrovna nejde, chvíli evidentně neví, co říci, a pak vyhrkne: "No, mě to totiž ve škole vždycky jde." Janča Šmídová (zcela vpravo) zatím nezávodí, ale už se pilně připravuje.
Foto Mad

Holky ještě určitě nejezdí jako jejich vzory z televizních obrazovek, ale již s nimi mají dvě věci společné, z ledu přijíždějí stejně zadýchané a stejně napjatě sledují televizní kostku s výsledky. Mimochodem, například Ruby Jane Farka (na fotce sedí) si vedla velmi dobře a ve své kategorii nakonec skončila druhá.
Foto Mad

Foto Mad

Foto Mad

Foto Mad

Občas je nervákem i sledování průběžného pořadí, udržím se nahoře, nebo ne?
Foto Mad

Foto Mad

Ještědská brusle je, alespoň v těch mladších kategoriích, ryze rodinná záležitost. Diváci se rekrutují z řad závodnic, rodičů, rodinných příslušníků a pochopitelně trenérů. Možná to je trochu škoda. Mohli by přijít třeba školáci, zjistili by, že jsou zajímavější věci než lásky po internetu a paření her.
Foto Mad

Aneta Mrkvičková (Sport Most z.s., oddíl krasobruslení) právě telefonuje: "Dědo, jsem v mladších nováčcích první!" Bez medailí neodjedou ani její kamarádky, Stela Nováková se chlubí třetím místem rovněž v mladších nováčcích a Eva Blahotová má první místo ve starších nováčcích. Na otázku, v kom mají holky vzor, chvíli mlčí a pak potvrzují nápovědu paní Mrkvičkové, že v Medvěděvové.
Maminka je spokojená: "Letos máme šest prvních, jedno druhé a dvě třetí místa." Stran motivace to vidí takto: "Motivace? Ta musí být oboustranná, to musí fungovat dohromady. My jsme začali ve čtyřech a je fakt, že se tomu věnujeme každý den. Je to činnost pro celou rodinu. Kromě toho ještě chodíme na angličtinu, na příčnou flétnu a na sólový zpěv." Na otázku, zda má nějaký volný čas, Aneta nejprve odpovídá, že žádný. Maminka to upřesňuje, že večer půl hodiny před spaním, a Aneta přidává, že vlastně ještě odpoledne, když píše u babičky domácí úkoly. Zajímavé, já nikdy psaní úkolů za volno nepovažoval, ale také nebylo mým cílem být ve světové patnáctce a pak vystupovat v revue.
Foto Mad

Že by generálka na udílení medailí?
Foto Mad

Pár obrázků z podzemí arény. Fotka první, je třeba vybalit mončičáky, pastelky a další nezbytnosti, které k dětství patří.
Foto Mad

Fotka druhá, aneb fotíme se.
Foto Mad

Fotka třetí, trénink nasucho.
Foto Mad

...to bychom měli zákulisí, asi jste zvědaví i na pár záběrů ze soutěže!
Foto Mad

Foto Mad

Foto Mad

Foto Mad

Foto Mad

Foto Mad

Na Ještědské brusli je mimořádně sympatické, že slavnostní ceremoniál není jen pro ty, které skončily na bedně.
Foto Mad

S rozdáváním cen pomáhá Andrea Kresničerová a její maminka Alena. Andrea byla v poslední době nejúspěšnější bruslařkou klubu, v roce 2015 získala zlatou medaili na mistrovství České republiky v kategorii mladších žaček. Pak její slibnou sportovní dráhu přerušily zdravotní problémy. Andrea se však nevzdává, nedávno začala opět trénovat, tak držíme palce.
Foto Mad

Karolína Smolová, v současné době nejúspěšnější závodnice oddílu, se Ještědské brusle rovněž neúčastnila, připravovala se totiž na Olympiádu dětí a mládeže, kde skončila jak v krátkém programu, tak ve volných jízdách na devátém místě. Karolína bruslí od čtyř let, a kdybyste jí nestáli tváří v tvář, nevěřili byste, že mluvíte s teprve třináctiletou dívkou: "Táta hrál hokej, vzal mě na stadion na školičku, ale k ničemu mě nenutil. Po prvním tréninku jsem tam chtěla sama zůstat. Jasně, že ve chvílích, kdy mi to hodně nešlo, mě napadlo, že bych s tím praštila, ale to trvalo vždycky tak den a mě to fakt baví a co bych dělala jiného. Jde mi o tu kariéru, ráda bych například na mistrovství Evropy, a jestli budu takto dál pokračovat, třeba se mi to podaří. Člověk musí hodně dřít, i když hodně brečí, že to bolí, a ono to opravdu bolí. Musí poslouchat trenéra i sám sebe. Je to dřina, ale ono se to vyplatí, když se pak nějaký závod podaří. Přece každý má radost z toho, že stojí na stupních vítězů. " K tomu není co dodat, jen snad, že ani Karolína nemá moc času na nějaké jiné aktivity a ve škole má teď v pololetí samé jedničky.
Foto Mad

Všichni se těší, že třeba vyhrají, závěrem zbývá zjistit, na co se těší ředitel závodu Juraj Sviatko: "Na co se těším nejvíc? Aby odsud lidé odcházeli s dobrým pocitem, protože celá ta naše snaha byla, aby vše proběhlo na profesionální úrovni. Mám rád věci dokonalé, v pořádku a na úrovni. Když jsem závodil já, byl pro mě nesmírně důležitý pocit, že vše klape, funguje, vše je perfektní, takové závody, na kterých toto platilo, si pamatuji dodnes. A já chci, aby si tyto děti za svoji dřinu od nás odnesly stejný pocit a řekly si, sem se chci vrátit."

Texta foto Mad
lichka
19. 3. 2019 05:45

Fotbalista David Lischka před pěti týdny absolvoval operaci srdce. Jablonecký obránce, který přerušil kariéru, už začal se zátěží a věří, že se vrátí.

 

pohár
19. 3. 2019 05:30 Před více než týdnem vybojovali Bílí Tygři na ledě pražské Sparty Prezidentský pohár. S touto trofejí se až do úterý můžete zvěčnit v tygřím fanshopu umístěném v ochozu liberecké areny.
tráva
18. 3. 2019 14:05 Před jarním pálením suché trávy varují hasiči v Libereckém kraji. Měli už kvůli tomu několik výjezdů, například ve Stráži p. Ralskem, Liberci i Horce.
vodovod
18. 3. 2019 12:05 Dopravu z Liberce na Raspenavu zkomplikují práce na kanalizaci a vodovodu v Oldřichově v Hájích. Provoz tam budou řídit kyvadlově semafory.
reklama
Kalendář
po
út
st
čt
so
ne
1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
březen
2019
reklama
GENUS PLUS TÝDEN (www.genusplus.cz) nebo (www.tydenvlk.cz) – společný zpravodajský a publicistický server. Provozuje GENUS TV a.s., Rumunská 655/9, 460 01 Liberec, IČ: 48291927. Společnost je zapsána v OR vedeném Krajským soudem v Ústí nad Labem, odd. B, vložka 439. Kontakt: net@genusplus.cz. U nevyžádaných příspěvků považujeme jejich zaslání za souhlas k případnému bezplatnému zveřejnění včetně dodané obrazové informace (foto, video apod.).