reklama

Nejnovější viditelný úspěch Fakulty textilní TUL je nejviditelnější ve tmě

27. 7. 2017
Při představení druhé generace inteligentní cyklistické bundy to Jana Drašarová, děkanka Fakulty textilní TUL, vystihla vtipně a zcela přesně, když prohlásila: "Tato bunda je momentálně nejviditelnější úspěch naší fakulty, zvláště ve tmě nejviditelnější."
O první generaci inteligentní cyklistické bundy, která aktivně zvyšuje bezpečnost cyklisty v provozu za snížených světelných podmínek, jsme vás před třemi lety informovali v naší obrazové reportáži ZDE. Tato bunda měla nejen pasivní reflexní prvky, ale i aktivní pásky LED diod a byla schopná ukázat cyklistův záměr změny směru jízdy a brždění. Vývoj trval dva roky a výsledkem bylo řešení, které sice chránily dva průmyslové vzory, a bunda si z veletrhů odnesla několik cen, ale komerčně šlo o propadák, všeho všudy se vyrobilo jen sto kusů. Prvním důvodem neúspěchu byla cena, která atakovala hranici deseti tisíc korun, a důvodem druhým byla těžkopádnost řešení. Aktivní prvky totiž cyklista ovládal tlačítky na spínací krabičce umístěné na řidítkách.
Teď je na světě bunda druhé generace, která je konstrukčně jednodušší, má být o polovinu levnější a hlavně je opravdu inteligentní. Nositel totiž nemusí nic mačkat, stačí rukou ukázat změnu směru jízdy, jak předepisuje vyhláška, a šipka na zádech a ledky na příslušném rukávu se samy rozblikají.

Když se podíváte na náš report z roku 2014, zjistíte, že až na finálního výrobce bundy, a to, že jedny studenty nahradili studenti noví, zůstal vývojový tým stejný. Z prava do leva sedí Antonín Havelka, zastupující vedoucí katedry oděvnictví a šéf projektu na Fakultě textilní TUL, vedle něj stojí rektor Technické univerzity v Liberci Zdeněk Kůs, za stolem pak je Jana Drašarová, děkanka Fakulty textilní, kde se vývoj odehrával, Martin Farář, vedoucí samostatného odboru BESIP ministerstva dopravy, a přehlídku uzavírá Jaroslava Kočárková, tisková mluvčí TUL. V popředí visí inteligentní cyklistická bunda druhé generace.
Foto Mad

Zastoupeny byly i firmy, které se podílely na vývoji a budou i potenciálními spoluvýrobci. Pán v popředí zcela vpravo je Milan Baxa z plzeňské firmy APPLYCON, která má s vývojem inteligentního textilu třináctileté zkušenosti, a vedle něj Roman Kotrč z firmy ELITRONIC, sídlící v Proseči nad Nisou.
Foto Mad

Antonín Havelka demonstruje výhody nového řešení. Především odpadla radiová komunikace s ovládací jednotkou na řidítkách, což konstrukci podstatně zjednodušilo. Celá elektronika se nyní nachází v krabičce menší jak krabička od sirek. Co se ale prudce zvýšilo, je inteligence bundy. Díky dvěma čidlům, podobným čidlům polohy a pohybu v mobilech, je schopná vyhodnotit, jestli se drbete na hlavě, jedete po kamenech nebo skutečně oznamujete záměr odbočit. (Foto: bLeCha)
foto bLeCha

Řídící jednotka má akumulátorek s výdrží osm hodin, který se dobíjí přes USB stejně jako mobilní telefon. Jediné, na co nesmíte zapomenout, před praním tuto krabičku z bundy vyndat. Bunda byla bez újmy testována na 50 praní, Milan Baxa dokonce tvrdí, že: "Dá se říci, že dřív odejde textilie než elektronika, bundu doporučujeme prát na 40oC, ne kvůli vodičům a ledkám, ale kvůli prodloužení životnosti reflexních prvků. Vyzkoušeno je i praní na 60oC." (Foto: bLeCha)
foto bLeCha

Fakulta textilní TUL vyrobila názorné video demonstrující, jak dramaticky se za tmy zvýší vaše viditelnost, použijete-li oděv s reflexními prvky, a jak vaši bezpečnost dále posílí inteligentní bunda.
Statistiky jsou bohužel neúprosné. Martin Farář nemusí pro příklady chodit daleko: "V roce 2016 bylo 4000 nehod způsobených s účastí cyklisty, zhruba 40% nezavinili sami cyklisté. Velmi zásadní podíl měly nehody způsobené tím, že cyklista je špatně viditelný účastník provozu obecně. BESIP se letos soustředil ve svých kampaních právě na viditelnost a to v souvislosti s novou legislativou. Tato bunda je rozhodně krokem správným směrem, protože provoz se neustále zahušťuje. Bundu budou prezentovat naše BESIP týmy, máme 14 krajských koordinátorů, s TUL budeme jednat o zapůjčení několika demonstračních kusů, které budeme předvádět na cyklistických akcích, a uvažujeme i o nějaké formě spolupráce přes sociální sítě." (Video vyrobila TUL)


Zatímco je znovu a znovu demonstrována inteligence bundy, probíhá souběžně představení dalších produktů fakulty směřujících k posílení bezpečnosti zejména malých chodců. Brigita Kolčavová, vedocí katedry technologií a struktur Fakulty textilní TUL, právě ukazuje velmi zajímavé aplikace vetkaných struktur zvyšujících viditelnost.
Foto Mad

Tak toto je opravdu skvělý nápad. Dětská bunda kromě reflexního materiálu obsahuje i materiál luminiscenční, který po nabití na denním světle ve tmě svítí 2 hodiny. Řešena je i prodyšnost bundy, která má díky vetkaní reflexních matriálů přímo do struktury vyšší životnost, než kdyby byla potištěná.
Foto Mad

Návrháři z TULky ukazují, že reflexní vzory nemusí být jen funkční, ale i zdobivé. Na černých šatech vykukujících vpravo je použita ozdobná reflexní nit.
Foto Mad

Děti jsou k nošení reflexních prvků motivovány zajímavými vzory.
Foto Mad

Děkanka Drašarová práci svých kolegů shrnuje: "Takovýchto projektů, kdy spojujeme oděvní technolgie se smart technologiemi, běží na naší fakultě mnoho. Do výrobní fáze je již dovedená nanovlákenná membrána do oděvů, pracujeme na měření tělesného komfortu, na textilním elektromagnetickém stínění, které se vám může hodit třeba proti skenování vaší kreditky, a v nejbližší době začne klinické testování krytí ran pokročilými materiály. Pro nás to je důležité především proto, že máme kontakt s přímými výrobci a odběrateli a získáváme zpětnou vazbu, o co je zájem."

Rektor TUL Zdeněk Kůs je na aplikovaný výzkum TUL velmi pyšný: "Je to naše silná parketa. Vývoj této bundy je příkladem aplikovaného výzkumu, který se dá přímo vyrábět. Naše technická univerzita je velmi úspěšná v prodeji licencí. Prodáváme především licence na výrobu strojů, ale toto je licence, kdy prodáváme přímo výrobek. Licenční smlouvy většinou podepisujeme na objem výroby, obvykle to jsou jednotky procent, čtyři, pět procent. V posledních letech univerzita z těchto licencí získává čtyři až deset milionů korun ročně. Srovnávat fakulty není úplně férové, protože technicky zaměřené fakulty jsou s praxí svázány nejvíce, ale mám-li jmenovat alespoň některé, tak nejvíce peněz přinesl vynález spojený s výrobou nanovláken a ani fakulta mechatroniky a fakulta textilní si nevedou špatně. Spolupráce s praxí je důležitá i z hlediska výuky. Domnívám se, že ten, kdo přijde přednášet a může říci, tento stroj jsem konstruoval já a ve výrobě ho můžete vidět tam a tam, působí na studenty mnohem věrohodněji."

Stejně jako před třemi lety u první generace bundy následovala demonstrace v univerzitních garážích.
Foto Mad

Foto Mad

A kdy si budete moci inteligentní bundu druhé generace koupit? Roman Kotrč z Elitronicu to vidí takto: " Zatím jsme jednali s jabloneckou firmou Eleven o sérii 250 kusů, a půjde-li vše podle plánu, tak první bundy budou na trhu na podzim, cena se bude pohybovat mezi čtyřmi a pěti tisíci korunami." (Foto: archiv TUL)
foto: TU Liberec

Text a foto, není-li uvedeno jinak, Mad
hokej
23. 7. 2018 06:53 Už ve středu 25. července pořádají Bílí Tygři pro své fanoušky otevřený trénink, po němž bude následovat krátké setkání s vybranými hráči. Více ZDE.
fotbal, jablonec
23. 7. 2018 06:40 Jablonecký tým odstartuje nový soutěžní ligový ročník 2018/2019 až v pondělní televizní dohrávce na hřišti Baníku Ostrava. Fanoušci se mají letos nač těšit. Více ZDE.
obyvatelstvo
22. 7. 2018 11:05 Počet obyvatel v Liberci roste, ještě rychleji lidí přibývá obcím v okolí. Nejrychleji se rozrůstají Šimonovice. Obec s 1200 obyvateli nemá ani školku.
fotbal
21. 7. 2018 19:05 Fotbalová liga: Liberec - Karviná 1:0 (85. Pázler). Vítězný debut v české nejvyšší soutěži prožil slovenský trenér Liberce Zsolt Hornyák.
reklama
Kalendář
po
út
st
čt
so
ne
1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31
červenec
2018
reklama
GENUS PLUS TÝDEN (www.genusplus.cz) nebo (www.tydenvlk.cz) – společný zpravodajský a publicistický server. Provozuje GENUS TV a.s., Rumunská 655/9, 460 01 Liberec, IČ: 48291927. Společnost je zapsána v OR vedeném Krajským soudem v Ústí nad Labem, odd. B, vložka 439. Kontakt: net@genusplus.cz. U nevyžádaných příspěvků považujeme jejich zaslání za souhlas k případnému bezplatnému zveřejnění včetně dodané obrazové informace (foto, video apod.).