reklama

Ohlédnutí za mistrovstvím světa hbitých psů a jejich páníčků

11. 10. 2017
Mistrovství světa v agility 2017 je minulostí a Liberec může být hrdý. Zatímco psi skákali přes překážky, čeští pořadatelé přeskočili vlastní, před pěti lety vysoko nastavenou laťku. Home Credit Aréna již poněkolikáté ukázala své kvality.
Agility World Championship 2017 Liberec (AWC 2017) jsme se již věnovali například ZDE nebo ZDE. Sport agility je fascinující zcela ojedinělou kooperací pes - člověk. Trénink, závod a pochopitelně především sportovní výsledek psího parkuru je společným dílem obou bytostí a jejich společnou radostí. Pro agility se hodí aktivní psi. Seznam účastníků dává určité vodítko, jaká plemena jsou nejoblíbenější. Nejvíce do Liberce dorazilo Border Collií, závodilo jich 184, což je téměř polovina účastníků. Druhým nejzastoupenějším druhem byl se 149 závodníky Shetland Sheepdog. Mezi druhým a třetím místem zeje obrovská díra, neboť třetích pudlů přijelo jen 35. Následuje dalších 37 ras, z nichž mnohé zastupuje jen jeden reprezentat. Psi nejsou do závodních kategorií rozděleni podle plemen, ale jen podle velikosti, přesto zde existuje rasová diskriminace. Na AWC se mohou se přihlásit jen psi s doloženým původem (tedy s rodokmenem), ačkoliv na celé řadě národních klání soutěží i psi bez rodokmenu. Tak trochu to popírá jeden z cílů agility, a to přivést ke sportu a zároveň k lásce ke zvířatům děti a mladé lidi. Třeba se to ale časem změní, zatím pro vás máme souhrn některých zajímavých okamžiků sportovního zápolení psů aristokratů a jejich plebejských páníčků.

Delegace účastníků AWC 2017 byla na radnici přijata 4.10.2017 v pravé poledne, tedy den před slavnostním zahájením. Nejzajímavějšími výstupy jinak veskrze formálních proslovů bylo jednak konstatování, že mistrovství světa v agility se do liberecké arény vrací již po pěti letech zejména proto, že AWC 2012 bylo nejlépe zorganizované AWC od založení soutěže, což pak bylo opakovaně zdůrazněno i při dalších příležitostech.
Foto Mad

Druhá perlička, delegace MS v agility byla po delegaci vojenské nejpočetnější, jakou na radnici v posledních letech přijali. Jak vidíte, obsazeny byly i narychlo přinesené židle.
Za třetí perličku lze považovat vyznání lásky ke psům z úst primátora Batthyányho, který psa sice nemá, ale rád chodí sledovat výcvik policejních psů. Takovou souhru člověka a psa, jakou představují závody v agility, ale zatím viděl jen v televizi a do arény přijde nejen na zahájení, ale o víkendu s celou rodinou. Mimochodem, víte, že Liberec pravidelně zaštiťuje dvě velká psí klání? O pohár města Liberce a O pohár primátora.
Foto Mad

Český tým si připíjí na úspěch. V nabídce byla Bohemka alko i nealko, takže si připít mohli i řidiči, což není zdaleka samozřejmé. Je s podivem, že organizátoři mnoha jiných oficiálních akcí dodnes neodhalili existenci nealkoholických sektů.
Foto Mad

Lídři národních družstev na exkurzi po aréně.
Foto Mad

Kdyby to s bednou náhodou nevyšlo, selfíčko s vlajkou to jistí.
Foto Mad

Vstupní kontrola psů v lecčems připomíná vstupní prohlídku u doktora. Pes je zběžně vyšetřen, zda je schopný závody absolvovat, jsou kontrolovány jeho doklady a ověřeno čipování. Pravidla například zakazují účast psům s kupírovanýma ušima a březím a kojícím fenám.
Foto Mad

Velké národní týmy, jako například tento rakouský, získaly luxusní šatny.
Foto Mad

Řada dalších se musela směstnat do buněk, které ani neměly vlastní osvětlení.
Foto Mad

V jedenácti hotelích bylo zarezervováno 1 400 míst, ale řada závodníků využila možnost přijet s domovem na kolečkách. Karavanů se kolem liberecké arény sešlo na sto padesát. Celkově se očekávalo kolem čtyř tisíc návštěvníků z domova i ze zahraničí, a to až z Japonska. Tomu v zásadě odpovídala i návštěvnost, která se podle tiskové zprávy pořadatele pohybovala kolem tří tisíc lidí denně. Podle mého čtvrtečního a pátečního pozorování ale jádro tvořili cizinci. Vstupenka na čtvrteční zahájení přišla na 250 Kč, pátek a sobota již stála 450 Kč, v neděle dokonce 550 Kč. Pro srovnání, vstupenka na Bílé tygry stojí v předprodeji zhruba polovinu této částky.
Foto Mad

Tisková konference, z leva do prava sedí dva hlavní rozhodčí a stavitelé tratí, Mirja Lapanja a Petr Pupík, předsedkyně komise FCI Christa Bremer, supervizor AWC Wilfried Claes a výkonný producent AWC 2017 Pavel Jakubec. Za řečnickým pultíkem stojí Michaela Bakrlíková, výkonná ředitelka AWC 2017. O humornou vložku se postaral rozhodčí Pupík. Zřejmě ve snaze ušetřit čas tlumočnici, začal svůj projev rovnou anglicky. Na žádost, aby to zopakoval česky, zareagoval slovy, že již zapomněl, co vlastně říkal. 
Foto Mad

Je středa odpoledne, aréna je připravená na tréninky, které probíhaly od středečního podvečera a celé čtvrteční dopoledne.
Foto Mad

Každé národní družstvo mělo osm minut na to, aby se psi seznámili s překážkami a vyzkoušeli si jejich povrchy i umělou trávu.
Foto Mad

Bohatou fotogalerii z tréninků (38 fotek) naleznete na FB, zde jsou alespoň tři ukázky.
Foto Mad

Foto Mad

Foto Mad


Rozsáhlou obrazovou reportáž ze zahájení mistrovství jsme publikovali ZDE, takže můžeme přejít přímo k postřehům ze závodů.

Útroby arény se změnily v jeden obrovský psí supermarket.
Foto Mad

Stavění tratě, zde pro disciplínu jump, probíhá překvapivě rychle.
Foto Mad

Trať je třeba změřit. Tuto dvě stovky metrů dlouhou šikovný pes zdolá zhruba za půl minuty.
Foto Mad

Po vytyčení tratě přichází fáze, která je divácky bohužel zajímavá jen prvních pět minut. Na plochu jsou po skupinách vpouštěni vůdci psů, aby si mohli trať, kterou předtím viděli jen na papíře, načíst ve skutečnosti. Jejich počínání připomíná částečně jakýsi rituální tanec, částečně tanec včel, kterým jedna druhé sděluje, kde je nejlepší nektar. Nezúčastněný pozorovatel ale nejspíše nabyde dojmu, že do arény vtrhli uprchlí chovanci blázince. 
Foto Mad

Meandry vytvořené pro týmy čekající na start jsou podobné odbavovacím uličkám na letištích, jen jsou trochu bytelnější a potištěné reklamami.
Foto Mad

Jde do tuhého, časomíra běží, pes běží, pán běží, porota rozdává trestné body. Nahromadí-li se trestných bodů více, je tým pes - člověk diskvalifikován a sál zaplaví známá melodie: "Není nutno, není nutno, aby bylo přímo veselo, hlavně nesmí býti smutno, natož aby se brečelo..."
Foto Mad

Agility je opravdu úžasná podívaná, jak na psy, tak na jejich páníčky. Divím se jen jedné věci, u diváků jsem prakticky nezaznamenal kukátka ani dalekohledy, ačkoliv by byly na místě. Někteří vůdci psů předvádějí strhující divadlo, jehož detaily vzdálenějšímu divákovi pochopitelně unikají.
Foto Mad

Závod je pro člověka možná ještě náročnější než pro psa, protože pes je rychlejší, ale člověk ho přitom vede a musí se dokonale orientovat ve složité trati. Tak každý okamžik, kdy si lidská část týmu může zkrátit cestu, je k nezaplacení.
Foto Mad

Foto Mad

Foto Mad

Foto Mad

Agility jako fotografická disciplína v oboru sportovní fotografie patří určitě mezi ty obtížnější. Má svá specifika a vyžaduje dobré technické vybavení. Tady se mobily ještě nějaký ten pátek určitě neprosadí. Vedle mě pracuje nějaký cizinec. S pozvednutím obočí mrkne na moji výbavu, není divu, na krku mu visí v přepočtu rodinný automobil střední třídy. Kulometnou palbou snímá celé sekvence psího parkuru. Tak mě napadá, jak ty tisíce záběrů hodlá zpracovat.
Foto Mad

Během doby, kdy jsem byl v pátek přítomen vlastní soutěži, probíhalo druhé kolo klání týmů, ve kterém náš tým bohužel zcela pohořel a jen díky výsledkům z prvního kola skončil na 28. místě. Kdo se radoval, byli Poláci.
Foto Mad

Polský tým vítězí...
Foto Mad

...a jeho fanklub (k nelibosti pořadatelů) poráží bariéry a vtrhává na hrací plochu.
Foto Mad

Každá reportáž ze závodů má končit fotkou vítězů. Na této se radují již avizovaní Poláci, druzí Němci a třetí Estonci. Češi ale vůbec nezůstali zkrátka a potvrdili, že nejen organizačně, ale i sportovně patříme ke světové špičce. Naši závodníci vybojovali 1 zlatou a 1 stříbrnou medaili v jednotlivcích a 1 stříbrnou ve družstvech a v hodnocení národů skončili na druhém místě za Němci (2x zlato jednotlivci, 1 stříbro družstva).
Foto Mad


Text a foto Mad
teplo
24. 9. 2018 12:48 Včera zahájila Teplárna Liberec letošní topnou sezónu. V loňském roce producent tepla a TUV zahájil topnou sezónu už 4. září, tedy o 19 dní dříve.

 

dárky
24. 9. 2018 12:01 Liberec na odměny učitelů základních škol přidá dva miliony korun. Na jednoho učitele v průměru vychází 4000 korun, rozhodnutí je na řediteli školy.
cl
24. 9. 2018 11:54 Liberecký kraj připravuje na Českolipsku dvě rekonstrukce silnic druhé třídy, jež si vyžádají skoro 415 mil. Kč. Opravovat se bude přes 17 km vozovek.
kvk
24. 9. 2018 10:01 Den evrospkých jazyků se koná ve středu 26.9. od 8.00 v krajské knihovně. Čekají vás přednášky, kvízy, speak-dating s rodilými mluvčími, zkoušky tlumočení a kurzy mluvených i znakových jazyků.

 

reklama
Kalendář
po
út
st
čt
so
ne
1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
září
2018
reklama
GENUS PLUS TÝDEN (www.genusplus.cz) nebo (www.tydenvlk.cz) – společný zpravodajský a publicistický server. Provozuje GENUS TV a.s., Rumunská 655/9, 460 01 Liberec, IČ: 48291927. Společnost je zapsána v OR vedeném Krajským soudem v Ústí nad Labem, odd. B, vložka 439. Kontakt: net@genusplus.cz. U nevyžádaných příspěvků považujeme jejich zaslání za souhlas k případnému bezplatnému zveřejnění včetně dodané obrazové informace (foto, video apod.).