reklama

Schowankova vila se stala domovem dvou jizerskohorských muzeí

8. 11. 2017
Největším problémem při snaze zastavit chátrání historických objektů bývá nalezení nového smysluplného využití, viz. například až bizarní nápady zdůvodňující nákup libereckého zámku do majetku města. Na rozdíl od stotisícového Liberce měli v Jiřetíně pod Bukovou, čítajícím asi 550 obyvatel, vizi zcela jasnou, a ta dnes nese ovoce.
Příběh Schowankovy vily je svázán s průmyslovou historií obce. První písemná zmínka o Georgenthalu, dnes Jiřetíně pod Bukovou (HISTORICKÁ MAPA), pochází z konce sedmnáctého století, ale věhlas bez přehánění světový místu zajistil Johann Schowanek (1868 - 1934), továrník, který zde vybudoval jednu z největších firem na dřevěné zboží na světě. Svůj první podnik si v Desné pronajal již ve svých dvaceti osmi letech a v Desné by možná i zůstal, kdyby se mu tam podařilo koupit pozemek pro vlastní továrnu. Nakonec potřebný pozemek získal právě v Jiřetíně pod Bukovou a v roce 1908 tu začal vyrábět nejprve dřevěné perle, knoflíky a další dřevěné soustružené díly. V roce 1927 se výrobní portfolio rozšířilo o hračky, vánoční ozdoby a další zboží. V roce 1934 firma zaměstnávala 1 308 dělníků a 37 úředníků.
Po 2. světové válce bylo Schowankovo dřevěné impérium znárodněno, ale továrna pod názvem TOFA fungovala dál a sortiment rozšířila o komponenty pro klavíry. Po roce 1989 proběhla úspěšná privatizace a firma, dnes působící pod názvem DETOA, tak napřesrok oslaví 110. výročí své nepřetržité existence. Patří mezi těch málo firem na světě, které dodnes vyrábějí dřevěné hračky a které jejich výrobu nepřesunuly do Číny.

Schowankova vila (MAPA) byla postavená společně s továrnou, tedy v letech 1907 až 1908. Je dílem slavného jabloneckého architekta Roberta Hemmricha, ve zdejším kraji mimo jiné autora tří kamenných rozhleden (viz. náš projekt Věže severu). Zvenčí budova žádným oslňujícím dojmem nepůsobí a ani její okolí krásou nepřekypuje. V sousedství je například sběrný dvůr. Rozlehlý park s bazénem pohltil rozvoj fabriky a další výstavba. Původně secesní stavba byla do současné funkcionalistické podoby přestavěna ve třicátých letech minulého století. Obrázek o tom, o jak dramatickou přeměnu šlo, si můžete udělat na stránkách www.vila-schowanek.cz.
Foto Mad

Po znárodnění vila fungovala jako podniková školka, a to až do privatizace továrny po roce 1989. Pak objekt nebyl využíván a chátral. O osud vily se ale začala zajímat obec, která si ho v roce 2006 nejprve pronajala a dva roky na to se Jiřetínu pod Bukovou vilu podařilo koupit s cílem vytvořit zde společenské centrum a expozici svázanou s historií regionu.  
Foto Mad

Navzdory pohnuté stodesetileté historii se v interiéru zachovalo pozoruhodné množství detailů.
Foto Mad

Foto Mad

Vila byla po nutné rekonstrukci slavnostně otevřena v roce 2009. Provoz stojí kolem 350 000 Kč ročně. Přízemí slouží k zábavě a vzdělávání, v patře je postupně budována výstava místní historie a od uplynulého víkendu dvě nové expozice lyžování a jizerskohorských pomníčků.
Foto Mad

Slavnostní otevření nových expozic okořenila skupina Zlatý holky nášupem trampských melodií s jizerskohorskou tématikou. Zlatý holky názorně předvedly, že sál vily zvládne i hudební vystoupení.
Foto Mad

Projevy proběhly poněkud netradičním způsobem. Řečníci se jali hovořit zezadu, od vchodu do sálu, a to ještě z různých koutů.
Foto Mad


Přejděme k oslavencům, tedy ke dvěma pozoruhodným výstavám v prvním patře.
Sál byl prakticky plný zejména členů a sympatizantů spolku Patron, který se úspěšně snaží především o obnovu drobných památek (především pomníčků) Jizerských hor a v prvním patře má svoji expozici. Trochu nás překvapilo, že navzdory snaze několika jedinců výrazně snížit věkový průměr, větší část publika byla věku spíše předdůchodového až důchodového.
Foto Mad

Herbert Endler, jeden ze zakladatelů spolku Patron a člen spolkového výboru, se přesto nedomnívá, že společenství "divných patronů" vyrážejících do Jizerek s opravárenskou výbavou již čtyři desítky let a formálně jako spolek zapsané roku 1997 stárne: "Máme asi sto členů. Je pravda, že je mezi námi hodně těch, kteří se o pomníčky začali zajímat již v osmdesátých letech díky knize Miloslava Nevrlého (první vydání Knihy o Jizerských horách pochází z roku 1976), ale mladé členy získáváme jako příznivce. Na akce podobné té dnešní moc nechodí, ale platí příspěvky a odebírají náš časopis. Velkou skupinu tvoří zájemci o geocaching, takže svoji kešku má dnes snad každý známnější pomníček."
Foto Mad

Drobné památky jsou pamětí krajiny. Nevrlý v prvním vydání své bible Jizerek popsal 127 pomníčků. Katalog spolku Patron dnes obsahuje kolem dvou tisícovek hesel, tedy včetně různých epigrafických nápisů. Podle Herberta Endlera rodinné stříbro tvoří asi 200 pomníčků. Každý adept výletů za jizerskohorskými pomníčky by měl svoje putování zahájit ve Schowankově vile v Jiřetíně pod Bukovou.
Foto Mad


S horami je svázaná i druhá výstava. Za expozicí lyžování stojí pánové Miroslav Pivnička (vpravo), Martin Dumek a Karel Novotný (vlevo). U zrodu sbírky stály slavné závody historických lyží konané každoročně ve Smržovce. Pánové svůj zájem o dobové sportování posléze rozšířili na shromažďování historického sportovního náčiní. Výsledky svého snažení se poprvé pochlubili roku 2009, kdy zde, ve vile, otevřeli první malou expozici. Do povědomí veřejnosti se pak zapsali velkou výstavou v Severočeském muzeu v Liberci, uspořádanou roku 2013 k výročí tragického příběhu Bohumila Hanče a Václava Vrbaty, kteří zahynuli během závodu na hřebenech Krkonoš, viz. náš článek ZDE.
Foto Mad

V Jiřetíně pod Bukovou můžete vidět lyže z období let 1890 až 1945. Výstava čítá asi osmdesát párů lyží, z nichž nejcennější jsou pravděpodobně finské lyže z roku 1890. Přijdete-li sem v době pořádání nějakých závodů po staru, některé exponáty můžou chybět, protože na řadě vystavených lyžích jejich majitelé dodnes jezdí.
Foto Mad

Kromě lyží tu je dalších zhruba tisíc exponátů včetně dnes velmi cenných publikací a příruček.
Foto Mad

Nechybí ani tablo s dobovými fotografiemi. Může být vaším základem pro výuku historického stylu jízdy, kdy se zatáčky braly telemarkem a brzdilo se holí pevně drženou mezi nohama.
Foto Mad

Josef Kucin, starosta Jiřetína pod Bukovou, při příležitosti otevření nových xpozicí prohlásil, že "...když někdy před osmi lety vznikl plán vytvořit muzeum místní historie, zdálo se, že vila nabízí spoustu prostoru, který bude obtížné smysluplně využít. Dnes se naopak ukazuje, že expozice plnící se především díky nadšení spolků a jednotlivců, by mohly obsadit i mnohem větší prostory." Jaroslav Zeman, senátor, starosta sousedních Albrechtic v Jizerských horách a ředitel firmy DETOA v jedné osobě, přidal ještě zajímavější myšlenku: "Před deseti lety o Jiřetíně jako o turistické destinaci nikdo nevěděl, dnes začínáme řešit, jak zvládat narůstající zájem." Co by jiné obce daly za to, řešit podobné problémy. A to v Jiřetíně ještě zdaleka nevystříleli všechen potenciál. Narodil se zde totiž Daniel Swarovski, zakladatel světově proslulé značky Swarovski, a řadu let zde pobýval Rudolf Burkert, rodák z Kořenova, který pro Československo získal první medaili ze zimních olympijských her (bronz ve skocích na lyžích ze ZOH ve Svatém Mořici 1928). V Jiřetíně se již chystají za rok náležitě oslavit devadesáté výročí této události.

Obě expozice si určitě zaslouží, abychom se k nim a k nadšencům, kteří je dali dohromady, vrátili v některé z příštích reportáží. Vy můžete Schowankovu vilu navštívit již nyní. Mimo sezónu je sice zavřená, ale prohlídku je možné domluvit u paní místostarostky Blanky Patrové (kontakt ZDE), která vám bude i průvodkyní. Když již v Jiřetíně pod Bukovou budete, stavte se určitě i v nedalekém Muzeu výroby hraček. Jeho prodejna (MAPA) je výbornou inspirací pro nákup vánočních dárků nejen pro děti.

text a foto Mad
liberec
13. 12. 2018 18:05 Liberec zahájí příští rok s rozpočtovým provizoriem. Pravidla pro něj dnes schválilo zastupitelstvo, rozpočet bude schvalovat nejspíš v únoru 2019.
frýdlant
13. 12. 2018 18:04 Operační sál Nemocnice Frýdlant je už dva týdny zavřený, kvůli otravě krve u devíti operovaných pacientů. Kdy bude možné operovat, není zatím jasné.
jablonec
13. 12. 2018 16:05 Jablonec nad Nisou zahájí rok 2019 s rozpočtovým provizoriem, chod města přijde v lednu na 70 mil.Kč. O rozpočtu budou zastupitelé jednat příští rok.
muzeum
13. 12. 2018 13:05 V krkonošských Pasekách po 21 měsících skončila rozsáhlá rekonstrukce pobočky Krkonošského muzea za 12 milionů korun. Je v něm i víc expozic.
reklama
Kalendář
po
út
st
čt
so
ne
1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31
prosinec
2018
reklama
GENUS PLUS TÝDEN (www.genusplus.cz) nebo (www.tydenvlk.cz) – společný zpravodajský a publicistický server. Provozuje GENUS TV a.s., Rumunská 655/9, 460 01 Liberec, IČ: 48291927. Společnost je zapsána v OR vedeném Krajským soudem v Ústí nad Labem, odd. B, vložka 439. Kontakt: net@genusplus.cz. U nevyžádaných příspěvků považujeme jejich zaslání za souhlas k případnému bezplatnému zveřejnění včetně dodané obrazové informace (foto, video apod.).