reklama

SERIÁL: Příběhy Made in... aneb výpravy do zákulisí zrodu krásy

17. 12. 2016
O Made in Jablonec, prestižní přehlídce módy a bižuterie, toho bylo již napsáno, nafotografováno a natočeno hodně, proto jsme se rozhodli téma inovovat. Čtyři týmy nám umožnily exkluzivně nahlédnout pod pokličku fascinujícího společného tvůrčího procesu vzniku šatů a bižuterních doplňků.
SERIÁL: Příběhy Made in... aneb výpravy do zákulisí zrodu krásy
Foto Mad
Přehlídky Made in Jablonec 2017, která bude mít v jabloneckém Eurocentru premiéru 12. ledna 2017, se letos zúčastní 23 šperkařských a bižuterních firem, 15 módních salónů a návrhářů, 6 odborných škol a jedna škola vysoká. Hádáte správně, je to TUL.
Chtěli jsme, aby jednotlivé příběhy byly pokud možná co nejrůznorodější. Proto jsme vybrali různě velké bižuterní firmy, zajímala nás spolupráce se školami a konečně i to, jak funguje symbióza dvou nezávislých tvůrců nemajících za sebou firemní mašinerii.
Šaty i šperky jsou mnohde střežené podobně jako poslední modely Škodovek a návrháři teprve na premiéře rádi překvapují jeden druhého (lépe řečeno většinou jedna druhou :-)). Takže jsme zpočátku měli obavu, jak firmy a tvůrci naši nabídku přijmou, ale když jsme se zavázali, že nic neprozradíme dříve, než budou modely oficiálně odevzdané do JBX Promotion, která přehlídku pořádá, všichni oslovení na spolupráci ochotně přistoupili.
Vznikly čtyři fascinující a překvapivě rozdílné dokumenty, ze kterých jsme vytvořili sérii. Dnes vám naše týmy představíme.

Seriál zahájí příští pátek tým Školy Kateřinky a firmy SEBERA BIŽUTERIE s.r.o.. Ač je Made in Jablonec 2017 přehlídka především bižuterní, zde patří jméno dodavatele šatů na první místo, protože iniciativa překvapivě vzešla ze strany školy.
Škola Kateřinky se v posledních letech stala pojmem a jakousi společnou ochrannou známkou tří velmi aktivních škol, sídlících na společné adrese. Šaty pro Made in Jablonec navrhovaly konkrétně žákyně třetího ročníku oboru Fashion design, který se v Kateřinkách vyučuje na SŠ uměleckořemeslné a oděvní.

Mladé módní tvůrkyně Kateřina Foltýnová (stojí zcela vlevo) a Klára Tarabová napjatě čekají, jak na jejich model sedne náhrdelník, který zkouší autorka bižuterie Petra Lexová (firma SEBERA BIŽUTERIE).
Foto Mad

SEBERA BIŽUTERIE s.r.o. je jablonecká firma založená již roku 1992, vyrábějící především komponenty a specializující se na mačkané perle. Většinu produkce vyváží. Přehlídek Made in Jablonec se zúčastňuje od začátku a její majitel, Jaromír Sebera, pamatuje i přehlídky Jablonexu, na které Made in Jablonec navázala.
Během naší časosběrné činnosti jsme objevili řadu pro nás nových věcí. Víte například, že o historii jabloneckých přehlídek byla napsaná kniha? Pan Sebera jednu má, jsou v ní pochopitelně i modely nesoucí jeho bižuterii. (Foto reaguje na myš.)
Foto MadDruhým týmem je firma PAS Jablonec a.s., jeden ze dvou největších výrobců skleněných perlí v České republice, patřící zároveň ke celosvětově největším výrobcům růženců ze skleněných perlí. Příběh PASu je výjimečný tím, že firma se letos rozhodla zkusit obejít bez externího módního návrháře a vzorkařky si modely pro své bižuterní kreace na téma "Úlet" navrhly samy!

Z leva do prava Petra Sudková, Simona Pozdílková a Radomíra Herbrichová, tým vzorovacího oddělení firmy PAS Jablonec, který si vyzkoušel i oděvní návrhářství.
Foto Mad

Máte se na co těšit, tato kolekce bude na přehlídce nepochybně provokovat, i když po stránce řemeslného zpracování o žádný úlet rozhodně nejde. Dokument o netradičním postupu firmy PAS vyjde v pátek před Silvestrem, což dokonale PASuje, protože něco tak vtipného, ve své podstatě jemně shazujícího naškrobenost některých módních přehlídek, se hned tak nevidí. Z naší ukázkové fotky to sice není zřejmé, protože nechceme ukazovat pointu, ale nechte se překvapit!
Foto MadPrvní lednový víkend se vám představí tandem FaBOS, s.r.o. plus SPŠ textilní Liberec. FaBOS je na trhu již 24 let, na svých stránkách uvádí, že je největším českým výrobcem šperků a komponentů, dodávajícím i krystaly Swarovski Elements. Svoji produkci exportuje do 45 zemí celého světa.

Na bižuterii pro Made in Jablonec 2017 jeho vzorkařky předvedly, že pasířství je opravdové umění. Ale nepředbíhejme, toto je opět jen malá ochutnávka.
Foto Mad

SPŠ textilní Liberec se chlubí tradicí sahající až do roku 1852, kdy v rámci Liebiegova impéria vznikla v Liberci tkalcovská škola, první škola tohoto druhu ve střední Evropě. Jako průmyslovka se dlouho zaměřovala především na výrobní technologie. Dnes nabízí vzdělání ve dvou maturitních oborech, Textilnictví a Oděvnictví. Oděvní styling a módní poradenství je učební náplní oděvnictví.

A zde máme tým FaBOS plus SPŠ textilní pěkně pohromadě, jak vidíte, je bezkonkurenčně největší. Z leva do prava sedí Pavel Šťastný, výrobní ředitel firmy FaBOS, zodpovědný za všechny operace, kterými šperky navržené vzorkařkami Martinou Bartůňkovou a Jaroslavou Hlaváčovou, prošly. Následuje delegace SPŠ textilní, učitelka Alena Benešová, autorka návrhu šatů Barbora Švarcová a spoluautorky Adéla Růžičková s Evou Robovskou, všechny žákyně druhého ročníku oboru Oděvnictví, a zcela vpravo se usmívá učitelka Jana Kočí.
Foto MadPoslední díl našeho seriálu představí dvě pozoruhodné ženy, které se rozhodly jít se svou kůží na trh samy za sebe. Nevyjde v pátek, ale již ve středu 11.1.2017 jako upoutávka na přehlídku Made in jablonec 2017, která bude mít jabloneckou premiéru den nato.
Designérka a šperkařka Martina Strouhalová (na fotu vpravo) po mnohaleté praxi ve šperkařství a bižuterním průmyslu dnes působí na volné noze například v projektu MAKAM MAKAM. Její doménou je používání netradičních materiálů nebo jejich kombinací s prvky tradičními a bez zajímavosti není ani to, že má celkem čtyři odborné školy, z toho dvě vysoké.
Marcela Mrskošová je absolventka SPŠ textilní Liberec obor Oděvnictví. V současné době působí nejen jako designerka a stylistka, ale je i kurátorkou oděvní galerie reFABRIC. Za sebou má i návrhy kostýmů pro divadlo (balet Solarix, DFXŠ Liberec).
Foto Mad

Vzhledem k tomu, že návrhářky přednostně plnily závazky vůči dalším firmám prezentujícím se na přehlídce, příběh jejich projektu věrně ilustruje odpověď, kterou nám každoročně dává v den přehlídky Pavel Kopáček, předseda Svazu výrobců skla a bižuterie, pořadatele přehlídky. Na otázku, jaké má pocity před letošní (dosaďte si rok) přehlídkou, tradičně odpovídá: "Teď již dobré, všechny modely jsou na věšácích v zákulisí." My víme, že letos minimálně modely námi sledovaných tvůrčích týmů své věšáky již obsadily a rádi se vámi o zážitky z jejich závodu s časem v dalších týdnech podělíme. 

Obrazové reportáže z posledních třech ročníků Made in Jablonec naleznete zde:
Made in Jablonec 2016
Made in Jablonec 2015
Made in Jablonec 2014

Text a foto Mad
hory
18. 11. 2018 11:03 V horských střediscích Libereckého kraje jsou ještě na konec roku volná místa k ubytování, lidé čekají, zda bude sníh. Téměř vyprodané jsou hotely.
kolo
18. 11. 2018 10:47 Ve čtvrtek odcizil zloděj z prodejny stavebnin ve Smržovce kolo za více jak třicet tisíc korun. Pachateli hrozí za krádež trest odnětí svobody až na dva roky.
perličky
18. 11. 2018 09:05 Už více než sto let vyrábějí v Poniklé na Semilsku vánoční ozdoby z dutých skleněných perliček. Firma Rautis je dnes jediným výrobcem na celém světě.
phm
17. 11. 2018 23:15 V Libereckém kraji od minulého týdne zlevnil benzin, cena nafty se nezměnila. Aktuálně je litr nafty za 33,56 Kč, Natural 95 je o 11 haléřů levnější.
reklama
Kalendář
po
út
st
čt
so
ne
1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30
listopad
2018
reklama
GENUS PLUS TÝDEN (www.genusplus.cz) nebo (www.tydenvlk.cz) – společný zpravodajský a publicistický server. Provozuje GENUS TV a.s., Rumunská 655/9, 460 01 Liberec, IČ: 48291927. Společnost je zapsána v OR vedeném Krajským soudem v Ústí nad Labem, odd. B, vložka 439. Kontakt: net@genusplus.cz. U nevyžádaných příspěvků považujeme jejich zaslání za souhlas k případnému bezplatnému zveřejnění včetně dodané obrazové informace (foto, video apod.).