reklama

21. 8. 2018 v Liberci, tank přijel zase, ale následovaly pocty i happening

22. 8. 2018
Letošní připomenutí 50. výročí sovětské okupace je velkolepější akce než v uplynulých letech nejen na úrovni celostátní, ale i regionální. Neslavné kulatiny si důstojně připomíná i město Liberec. Organizaci svěřilo spolku G 300, peníze z velké části poskytl Liberecký kraj.
Liberec byl městem, kde měla okupace nejkrvavější průběh hned po Praze. Devět lidských životů (jména například  ZDE) bylo zmařeno a mnoho dalších lidí, kteří byli v nesprávný okamžik na nesprávném místě, bylo zraněno. Oběti připomíná památník libereckého sochaře Jiřího Gdovína ve zdi radnice, u kterého se od roku 1990 pravidelně konají pietní shromáždění. V rámci oslav 100 let republiky a 50. výročí okupace letos tradiční shromáždění doplnilo několik akcí a výstava fotografií.

Fotografie sovětského tanku bořícího podloubí u liberecké radnice je jednou z těch, které se staly symboly okupace. To se autoři projektu "Jednadvacátého" rozhodli svérázně připomenout. V předvečer výročí okupace přijel k radnici opět tank. Pravda, funkční muzejní exponát Skupiny technické pomoci z Hrádku nad Nisou po svých urazil jen posledních padesát metrů a nic nezbořil, ale i tak pozdvižení vyvolal veliké. Myslím, že i ti, kteří výročí a jubilea míjejí bez povšimnutí, byli strženi atmosférou.

(Nezobrazuje-li se vám video přímo, použijte odkaz: https://youtu.be/YnHW7B_stYU)


Foto Mad

Foto Mad

Foto Mad

Foto Mad

Tank určitě zvýší již tak dost velký zájem o výstavu autentických fotografií Vladimíra Vlka a Václava Toužimského, která na náměstí pobyde až do 29. srpna. Tuto výstavu zrealizovala Škola Kateřinky, která na sebe upozornila zajímavými projekty již několikrát. Pod návrhem je podepsaný její žák Jan Devátý.
Foto Mad

Foto Mad

Foto MadJe úterý 21. srpna, 8:45 ráno. Pietní shromáždění začne za patnáct minut a náměstí je již slušně zalidněné.
Foto Mad

Tank přes noc dostal označení odpovídající fotografii. Tito pánové nejsou ostrahou tanku, ale právě se nechávají vyfotografovat.
Foto Mad

U panelů diskutuje celá plejáda přímých účastníků tragických okamžiků zachycených na fotografiích. Slyším hlasy: "...a tam jsem si šel koupit rohlík, když začala střelba..." nebo "...běžela jsem s kolegou, a jak mu to sako vlálo, vidím, že ho má prostřelené, chybělo pár centimetrů a dostal to do ledvin..." nebo "...já vím přesně, kdy to začalo, oni jeli, jeli a lidi hrozili a ti vojáci byli takoví jednodušší a jeden zvednul kvér a začal střílet nahoru a ti ostatní vojáci zastavili tanky, vyskákali protože nevěděli, proč ten první střílí. A tím to začlo..."
Foto: Mad

Václav Toužimský (vpravo), autor slavné fotky tanku bořícího podloubí a řady dalších vystavených fotografií, diskutuje se svými kamarády Jiřím Hudouskem (zcela vlevo) a Josefem Kutmanem. Překvapivě neprobírají přímo okupaci, ale událost spojenou se slavnou výhrou československého týmu nad Rusy na MS v ledním hokeji (2:0 a 4:3 ) v březnu 1969. V rámci bujarých oslav tehdy snesli rudou hvězdu z věže radnice, která tehdy byla pod lešením, a schovali ji do výtahové šachty. Na původce toho protestu se nepřišlo. Záhadou je, kam zmizela hvězda, dosud se totiž ta pravá nenašla.
Foto Mad

Aktéři slavnostního aktu se scházejí, zde si květiny nese konkrétně krajská reprezentace Jitka Volfová a Martin Půta. Za nimi spěchá Radka Loučková Kotasová.
Foto Mad

Zatímco většina zástupců veřejného života tvoří skupinky a bez ohledu na politickou příslušnost živě diskutuje v levé části (a za levým koncem fotografie), příslušníci Změny si drží odstup zcela vpravo (Jan Korytář a Karolina Hrbková).
Foto Mad

Radniční nekoalici stmelil na okamžik společný nástup a barva pugétů. Z leva do prava stojí primátor Tibor Batthyány (zatím bez kytky) a jeho náměstci Tomáš Kysela, Karolína Hrbková, Ivan Langr a Jan Korytář.
Foto Mad

Minuta ticha za oběti sovětské okupace.
Foto Mad

Foto Mad

Foto Mad

Foto Mad

V první řadě stojí z leva do prava poslankyně PČR Jana Pastuchová, poslanci David Pražák a Petr Beitl, hejtman Libereckého kraje Martin Půta a velitel 31. pluku radiační, chemické a biologické ochrany plk. Karel Navrátil.
Foto Mad

Foto Mad

Kladení květin k památníkům patří k povinnostem politické reprezentace...
Foto Mad

Obětem se ale přišel poklonit doslova dav obyvatel nejen Liberce, což bylo gestem mnohem cennějším a o lecčems vypovídajícím. A vůbec nezáleží na tom, jak velkou kytici kdo koupil nebo natrhal.
Foto Mad

Foto Mad

Foto Mad

Foto z balkonu radnice zachycuje již úplný závěr krásného průvodu.
Foto Mad

Foto Mad

Lenka Šťastná, studentka pražské konzervatoře, zakončila pietní program hymnou České republiky. Dav se zhruba v polovině přidal. V souvislosti s 50. výročím "bratrské pomoci", jak byla invaze vojsk Varšavské smlouvy v době normalizace nazývána, byly zveřejněny i dva zvláště burcující údaje, víc jak třetina Rusů si myslí, že invaze byla oprávněná, a jen každý desátý ruský teenager má ponětí o tom, že k něčemu takovému vůbec došlo. Stále živé jsou i teze, že země bývalého východního bloku jsou vazaly ruského medvěda. Velká účast na pietním shromáždění napovídá, že si to uvědomujeme. Jen zpívat by se mělo začít dřív, aby jednou nebylo pozdě...
Foto Mad

Text, foto, video Mad
lichka
19. 3. 2019 05:45

Fotbalista David Lischka před pěti týdny absolvoval operaci srdce. Jablonecký obránce, který přerušil kariéru, už začal se zátěží a věří, že se vrátí.

 

pohár
19. 3. 2019 05:30 Před více než týdnem vybojovali Bílí Tygři na ledě pražské Sparty Prezidentský pohár. S touto trofejí se až do úterý můžete zvěčnit v tygřím fanshopu umístěném v ochozu liberecké areny.
tráva
18. 3. 2019 14:05 Před jarním pálením suché trávy varují hasiči v Libereckém kraji. Měli už kvůli tomu několik výjezdů, například ve Stráži p. Ralskem, Liberci i Horce.
vodovod
18. 3. 2019 12:05 Dopravu z Liberce na Raspenavu zkomplikují práce na kanalizaci a vodovodu v Oldřichově v Hájích. Provoz tam budou řídit kyvadlově semafory.
reklama
Kalendář
po
út
st
čt
so
ne
1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
březen
2019
reklama
GENUS PLUS TÝDEN (www.genusplus.cz) nebo (www.tydenvlk.cz) – společný zpravodajský a publicistický server. Provozuje GENUS TV a.s., Rumunská 655/9, 460 01 Liberec, IČ: 48291927. Společnost je zapsána v OR vedeném Krajským soudem v Ústí nad Labem, odd. B, vložka 439. Kontakt: net@genusplus.cz. U nevyžádaných příspěvků považujeme jejich zaslání za souhlas k případnému bezplatnému zveřejnění včetně dodané obrazové informace (foto, video apod.).