reklama

CENTRAL JABLONEC: Petr Janda a cukrová vata zadarmo

3. 4. 2017
Jablonečáci se dočkali, od pátku mají přímo v centru Central, svůj chrám konzumu. Ze staré Jabloně zbyl jen ten strom v logu. Inicializační rituál proběhl důstojně, ač organizátorům i novostavbě připravil pár horkých chvilek.
CENTRAL JABLONEC: Petr Janda a cukrová vata zadarmo
Foto + video Mad
Stavba "nové Jabloně" trvala jen 700 dní, cesta k pátku 31.3. 2017 byla ale poměrně trnitá a dlouhá celých deset let. Do příprav projektu totiž zasáhla hospodářská recese, nedostatečná kapacita inženýrských sítí i námitky památkářů. Projekt se několikrát výrazně změnil a nakonec je Central asi o čtvrtinu menší, než bylo původně plánováno.
Jako "pozvánka" na otvíračku se v některých médiích objevily úvahy typu "Obyvatelé se bojí vylidnění centra", "Čeká drobné jablonecké obchodníky konec?", "Černý scénář se naplňuje" a další podobné. Z velkých hráčů se sem přestěhovala například jablonecká pobočka Komerční banky a DM drogerie, což podle mě centrum nevylidní. Naopak, do Jablonce přichází několik velkých obchodních řetězců, kvůli kterým Jablonečáci zatím museli jezdit do Liberce, takže slovy primátora Petra Beitla (viz. videorozhovor níže) by se měli bát spíš obchodníci liberečtí. Naproti tomu Liberečáci sem asi moc důvodů jezdit mít nebudou. Mezi jablonecké Centralem skutečně ohrožené obchody patří například knihkupectví Serius, kterému vyrostla konkurence v podobě řetězce Kanzelsberger. V Liberci se ale jak Fryč, tak Podještědské knihkupectví udrželi přesto, že MY nabízí knihkupectví hned dvě, takže myslím, že až tak žhavé to nebude ani zde. Než se podíváme na slavnostní otvíračku obrazem, ještě jedna poznámka. V souvislosti s velkými obchodními centry je často v různých obměnách uváděna věta: "Zákazníci dávají před věrností přednost nákupu na jednom místě, ceně a širší nabídce výběru". Myslím, že je nejvyšší čas tyto pro některé obchodníky nebezpečné vlastnosti spotřebitelů přestat chápat negativně a s výčitkou a začít je brát jako daný fakt. Další info o Centralu jsme již publikovali ZDE.

Central Jablonec n. Nisou 17. března 2017, 13 hodin 38 minut, do otevření zbývají dva týdny.
Foto Mad

Central Jablonec n. Nisou 31. března 2017, 14 hodin 57 minut. Do slavnostního otevření pro veřejnost zbývá něco přes hodinu a půl.
Foto Mad

Central Jablonec n. Nisou 31. března 2017, 16 hodin 15 minut. Do slavnostního otevření pro veřejnost zbývá zhruba 20 minut.
Foto Mad
Vraťme se o tři hodiny zpět. Central byl totiž slavnostně otevřený hned dvakrát. Poprvé komornějším způsobem pro VIP hosty, kterých bylo pozváno tolik, že nové obchodní centrum zaplnili stejně jako běžní zákazníci liberecká ócéčka ve všední den dopoledne. Hostesky byly oděné v barvách Centralu a budovu zdobily jabloně ověšené jablky.
Je pár minut před druhou hodinou odpolední. Pásku přestřihává jablonecký primátor Petr Beitl a generální ředitel skupiny Crestyl Omar Koleilat. Pan primátor byl o šmiknutí nůžkami rychlejší.
Foto Mad

Omar Koleilat, generální ředitel skupiny Crestyl. Na nás během těch pár minut, které nám věnoval, zapůsobil jako člověk ctící řád. Ač je vrcholným představitelem ve společnosti Crestyl, trval na přítomnosti tiskového mluvčího během rozhovoru, protože to mají zakotvené v pravidlech komunikace Crestylu pro všechny bez rozdílu postavení.
Foto Mad

Doprovodný program zahájení pro pozvané byl decentní. O úvod se postarali bubeníci Groove Army. Jak jinak taky v Libereckém kraji, plusem je, že to nebyli všudypřítomní Aries :-)
Foto Mad

Následovalo vystoupení akrobatky a performerky Lucie Kurnické, která se specializuje na výškové produkce na šálách. Její výkon budil respekt zejména tím, že artistka pracovala bez jištění. Na fotce je vidět jedna z architektonicky silných stránek budovy. Galerie osvětluje světlo pronikající dovnitř skleněnou střechou.
Foto Mad

Zatímco se odvážná dívka nechala bez mrknutí oka vynášet navijákem až pod strop, personálu velkoprodejny Albert tuhla krev v žilách.
Foto Mad

Slavnostní pohoštění z běžného průměru vybočovalo přírodními džusy (zejména kombinace špenát-rebarbora byla velmi zajímavá) a suši kuchyní, ale k inspirativní vtipnosti cateringu, jaký nabízí liberecká KNL (viz. náš report ZDE), to mělo daleko.
Foto Mad

Primátor města Petr Beitl si dal rovněž suši, ale na rozdíl od ostatních VIP hostů si je zaplatil a v klidu vychutnal v restauraci Sakura’s.
Foto Mad

S manželkou se pak vyfotografoval pro Instagram a na oplátku hned dostal foto.
Foto Mad

Nutno říci, že využitím této služby si čas do vypuknutí chaosu v 16:30 krátili i zaměstnanci firem v Centralu prodávajících. Povedenou fotku jsme si odnesli i my. Že na ní vypadáme jako ... no, však víte, je jen naše chyba. Na Instagramu jsou bohužel fotky až ze zahájení pro veřejnost.
Foto Mad

Z prodejní plochy, která má přes 13 000 m2, se Crestylu zatím podařilo pronajmout téměř 90% (celkem 62 subjeků z možných 70). To je velký úspěch, o kterém si například liberecká Plaza může stále nechat jen zdát. Nevyužité prostory v době slavnostního otevření zabydleli účinkující. Kupříkladu Intrikáři – Cirkus trochu jinak.
Foto Mad

V takové provizorní šatně jsme zastihli Petra Jandu, který se připravoval na odpolední vystoupení. Přiznal se nám nejen k tomu, že nemá žádné pouto k našemu kraji, ale že dokonce neví, jak si Liberec vede ve finále hokejové extraligy. Ostatně vše najdete v našem videorozhovoru.


Celkově se dá říci, že v Centralu naleznete převážně obchody velkých nadnárodních řetězců a nenabízí vlastně nic, co bychom nenašli v jiných podobných centrech v kraji, přesněji řečeno v Liberci. Asi jedinou výjimkou je expozice FK Baumit Jablonec. Vzhledem k tomu, že většina fotbalem postižených Liberečáků fandí Slovanu, tak otevření Centralu frekvenci na přetížené objížďce Liberec - Jablonec určitě nijak dramaticky nezvýší. (Foto bylo pořízeno až po otevření pro veřejnost.)
Foto Mad

Obrovským plusem Centralu je prosklené restaurační patro, nabízející krásný pohled do zeleně historické vilové čtvrti. (Foto bylo pořízeno až po otevření pro veřejnost.)
Foto Mad

Central zabral i prostor bývalého parkoviště. Podle generálního ředitele Omara Koleilata je nové podzemní parkoviště pro 214 aut s parkováním na několik hodin zdarma pro jablonecké centrum výhrou. Háček je v tom, že prvotní rozvaha plánovala kapacitu o třetinu vyšší. Jak to bude fungovat, ukáže čas, ale obávám se, že v době špiček (nákupy před svátky) obchoďák čeká parkovací kolaps.
Foto Mad

Perlička na závěr prohlídky. Kdyby existovala soutěž v designu a kvalitě toalet, záchody Centralu by určitě stály na bedně. Doufejme, že si vysoko nastavenou laťku udrží i v běžném provozu!
Foto Mad

Je něco po čtrnácté hodině, davy za prosklenými dveřmi houstnou.
Foto Mad
Do slavnostního otevření (16:30) zbývá asi 20 minut. Na náměstí před Centralem by na zem nepropadl špendlík. Ze zahájení pro veřejnost jsme již publikovali rozsáhlou fotogalerii na FB. Prohlédněte si ji, třeba naleznete i svoji fotku!
Foto Mad

Foto Mad

Petr Janda a jeho OLYMPIC dávají se stiskem buldočím jednu legendární pecku za druhou jako za mlada, i když teď jinak vypadají...
Foto Mad

Zaměstnanci obchodů Centralu tuší, že se schyluje k pěkné mele.
Foto Mad

Foto Mad

Foto Mad

Foto Mad

Petr Janda dohrál a za nadšeného aplausu personálu obchodů mizí v útrobách Centralu, aby se připravil na autogramiádu. Jen tak mimochodem, dopoledne si Janda ve VIP salonku nedal ani exotické suši, ani křehoučký roast beef, ani skvělého lososa, ale klasický český guláš s pivem. Petr Janda je prostě rocker tělem i duší.
Foto Mad

Tak, a teď jde již opravdu do tuhého, 3...2...1...
Foto Mad

...Central je otevřen! Součástí videa zachycujícího tento historický okamžik je i rozhovor s Omarem Koleilatem, generálním ředitelem skupiny Crestyl, a s primátorem Jablonce nad Nisou Petrem Beitlem (ODS).


Foto Mad

První nápor odnesly eskalátory.
Foto Mad

Motory nevydržely útok masy návštěvníků, přehřály se a vyhodily pojistky schodů směrem vzhůru a později i dolů. Tato situace se pak opakovala několikrát u obou párů schodišť.
Foto Mad

Odpoledne bylo plné paradoxů. Zatímco na podpis Olympiků se čekalo v dlouhé frontě, David Svoboda, moderní pětibojař, olympijský vítěz z londýnských her 2012 a mistr Evropy pro rok 2010, podepisoval a podepisoval do zásoby připravené kartičky, o které v danou chvíli prakticky nebyl zájem.
Foto Mad

Stálo to několikahodinové čekání pod jarním sluncem a následující tlačenice za to? Pravda, pár věcí bylo úplně zadarmo, například jablka symbolizující Jablonec i bývalý obchoďák Jabloň nebo balónky rozdávané hned více firmami.
Foto Mad

Zdarma byla i cukrová vata před Albertem, tedy nepočítáte-li nutnost vystát si frontu vinoucí se jako had celým dolním patrem. A zdarma byly pochopitelně rozdávány všelijaké poukazy na nejrůznější slevy. Pakliže vám doma chyběla například velká inteligentní televize, mohl být pátek 31.3. vaším velkým dnem. Jestli jste ale nic konkrétního nepotřebovali, a přesto jste úžasným slevám prvního dne neodolali, pravděpodobně jste si domů s pocitem vítězství přinesli něco, bez čeho byste se určitě obešli...
Foto Mad

Nejen slevami, ale i sektem za nákup živ je člověk.
Foto Mad

Balónky a cukrová vata, znovuobjevené retro.
Foto Mad

Přes výše popsané konzumní šílenství to s námi snad není až tak špatné. Fotogalerie na FB, publikovaná hned v pátek po příchodu z oslavy, měla velmi slabý ohlas, něco málo přes 2 900 shlédnutí plus 4 lajky. Sobotní tip na výlet vidělo téměř 9 000 zájemců, příspěvek označilo "to se mi líbí" nebo "super" přes 40 lidí a 52 lidí pozvánku do přírody nasdílelo (stav 3.4. 2017 dopoledne). Takže věřím, že pro většinu Jablonečáků se Central stane místem pohodlného nákupu, nikoliv součástí trávení volného času.

Text Mad, rozhovory Darka
mráz
24. 1. 2019 08:05 Silné mrazy v Libereckém kraji pokračují, na Jizerce a na Smědavě v Jizerských horách klesly teploty k minus 20 st.C. Silničáři radí velkou opatrnost.
hokej děti
24. 1. 2019 06:40 V sobotu 26. ledna od 10:00 budou mít všechny děti bez rozdílu dovednosti bruslení jedinečnou možnost vyzkoušet si zdarma, jaké to je být hokejistou. Více ZDE.
obi
24. 1. 2019 06:35 23letému mladíkovi z Jablonce, který v prodejně OBI ukradl lepící pásku v hodnotě 21 Kč, hrozí za opakovaný trestný čin krádeže až tři roky za mřížemi.
policie
23. 1. 2019 14:05 Cizinecká policie v Libereckém kraji má nový vůz s termovizí a kamerou. Určen je pro sledování německé hranice, pomůže ale i při hledání pohřešovaných.
reklama
Kalendář
po
út
st
čt
so
ne
1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31
leden
2019
reklama
GENUS PLUS TÝDEN (www.genusplus.cz) nebo (www.tydenvlk.cz) – společný zpravodajský a publicistický server. Provozuje GENUS TV a.s., Rumunská 655/9, 460 01 Liberec, IČ: 48291927. Společnost je zapsána v OR vedeném Krajským soudem v Ústí nad Labem, odd. B, vložka 439. Kontakt: net@genusplus.cz. U nevyžádaných příspěvků považujeme jejich zaslání za souhlas k případnému bezplatnému zveřejnění včetně dodané obrazové informace (foto, video apod.).