reklama

Frýdlantský zámecký rybník vydal zlaté mince i prosté střípky historie

25. 8. 2018
Letošní hradozámecká sezona byla zatím hubená, ač by jeden čekal, že tropická vedra návštěvníky do chladných zdí památek přitáhnou jako magnet hřebíky. Bilanci možná vylepší takzvaný frýdlantský poklad, přístupný od dnešního večera (25.8.) jako součást nové prohlídkové trasy hradu a zámku Frýdlant.
Když v roce 2016 začala rozsáhlá revitalizace frýdlantského zámeckého rybníka, byl pochopitelně zajištěn i důkladný archeologický průzkum lokality. Očekávání byla různá, na jednu stranu má lokalita vysoký archeologický potenciál, hrad a zámek Frýdlant je doložený již roku 1278 a vrchnostenský mlýn, napájený vodou ze Smědé z náhonu rybníka, je zmíněn již na přelomu 14. a 15. století. Mlýn byl během své historie několikrát přestavován a mouku pro široké okolí mlel půl tisíciletí až do roku 1915. Pak byl přestavěn na továrnu na obuv. V místě bývala i pila, kovárna a zámecká vodárna.
Na stranu druhou rybník zažil bezpočet povodní a prošel mnoha úpravami. Ty dramatické proběhly v šedesátých a devadesátých letech minulého století, takže skeptická byla například kastelánka Jana Pavlíková. Dnes to s úsměvem komentuje: "Já se přiznám, že jsem tomu, že se tu najde nějaký zajímavý archeologický nález, nevěřila. Já se kaju a smekám před všemi zúčastněnými archeology. Vzhledem k tomu, čím si rybník prošel, jsem myslela, že není šance, abychom něco našli." Nakonec se ukázalo, že pravdu měli optimisté, archeology čekaly žně.

Během archeologického průzkumu v letech 2016 až 2017, který vedla archeoložka Renata Tišerová z NPÚ Liberec, bylo zjištěno mnoho cenných informací z historie rybníka, hráze, náhonu a na něj napojených provozů (mlýn, pila, kovárna...). Ze dna pak byly vyzvednuty předměty dokumentující život a rozvoj regionu. (Fotografie z jara 2018 ukazuje již vyčištěný rybník čekající na napuštění.)
Foto Mad

A takto vypadá frýdlantský zámecký rybník v těchto dnech. Jeho vody opět zakryly místo nejsenzačnějšího nálezu, nádoby plné zlatých a stříbrných mincí, která zde byla pravděpodobně uložena na konci nebo těsně po skončení třicetileté války. Tedy abych byl přesný, ono se vlastně neví, kam tajemný majitel ty mince původně schoval, protože do rybníka si je asi neuložil. Proč depot skončil v rybníce, se můžeme jen dohadovat. Nádoba se rozbila a vodní proudy během staletí mince roztahaly na plochu asi 100 m2.
Foto Mad

Foto Mad

Zatímco osoba majitele a historie zlatého depotu zůstanou pravděpodobně navždy utajeny, vaše fantazie může pracovat naplno. Celý poklad se stal součástí nového prohlídkového okruhu, takže za 60 Kč vstupného si ho můžete zblízka prohlédnout. Slavnostní představení nové expozice se konalo ve čtvrtek (23.8.2018) v rytířském sále hradu a zámku Frýdlant. Hosty vítá Lucie Bidlasová, tisková mluvčí ÚPS na Sychrově.
Foto Mad

Úvodní kulturní vložku obstaral skvělý, teprve třináctiletý (!) houslista Daniel Matejča (ZUŠ Jabloňová, Liberec), na klavír ho doprovodil Maxim Biriucov (DFXŠ Liberec). Daniel je mimo jiné absolutním vítězem Národního kola soutěže ZUŠ za rok 2017 a nositelem řady mezinárodních ocenění. Nám připravil neobyčejný zážitek, vůbec se nedivíme, že ke společnému vystupování ho pozval i Pavel Šprocl.
Foto Mad

Ředitel NPÚ Liberec Miloš Krčmář připomněl, že v roce 2013, kdy nastoupila Renata Tišerová, byla jedinou archeoložkou na pracovišti. Od té doby se stav archeologů NPÚ Liberec zvýšil o 100%, dnes zde pracují archeoložky dvě.
Foto Mad

Archeoložka Renata Tišerová kromě stručného souhrnu výsledků průzkumu zámeckého rybníka představila i mimořádně zajímavou, bohatě obrazově vybavenou publikaci, která na toto téma vznikla. Ač jde o odborný text, čte se jako detektivka. Je jen trochu škoda, že souběžně nevznikla populárně naučná verze, která by měla potenciál oslovit ještě širší publikum.
Foto Mad

Součástí prezentace byla i koláž fotek vzniklých bezprostředně po nálezu 36 kusů zlatých a 6 kusů stříbrných mincí.
Foto Mad

Zlatý poklad byl kamsi do areálu rybníka uložen nejdříve v roce 1642. Z té doby totiž pocházejí nejmladší mince. Na druhou stranu není pravděpodobné, že by se tak stalo výrazně později po tomto datu. Nejstarší mince byla vyražena roku 1528. Co se hodnoty pokladu týče, jeho nominální hodnota na konci třicetileté války představovala víc jak 40 dukátů, 7 200 krejcarů nebo 120 zlatých. To byla zhruba roční až dvouletá mzda kvalifikovaného řemeslníka. Vysoký státní úředník si na takové peníze mohl přijít již za měsíc. Pro srovnání, kilogram masa nebo loket látky stál 11 až 12 krejcarů (zdroj: publikace Frýdlantský poklad).
Foto Mad

Poklad je pestrou mezinárodní směsicí. Pikantní je, že jen dvě mince jsou české, polovina všech mincí byla vyražena ve Spojených nizozemských provinciích. Renata Tišerová konstatuje, že to není v kontextu závěru třicetileté války, ve které byl depot uložen, nic neobvyklého
Foto Mad

Jana Pavlíková je novou expozicí nadšená: "Jsem ráda, že se nám pro tuto výstavu podařilo nalézt prostory. Kromě pár kanceláří vše zabírají expozice, Frýdlant ukazuje návštěvníkům na sedm desítek místností a zde byly dva depozitáře, které jsme přesunuli jinam."
Foto Mad

Na výstavním prostoru se bude ještě pracovat. Časem hodlá paní kastelánka tabule dokumentující okamžiky nálezu pokladu nahradit dalšími vitrínami plnými exponátů.
Foto Mad

Zlatý poklad je jen částí expozice, hladina rybníka ukrývala zahozené předměty denní potřeby (různá keramika, sklo) i artefakty pocházející z hospodářských strojů, třmeny, koňské podkovy a tak dále. Analýza potvrdila, že úlomek dřeva pochází z období raného novověku. Z odborného hlediska možná ještě zajímavější jsou v usazeninách nalezené vrstvy obsahující semena kulturních rostlin (len, konopí) a je doprovázejících plevelů, podle čehož lze usuzovat na hospodářský vývoj oblasti.
Foto Mad

Ne všechny nálezy pocházejí z rybníka. Například dobové sklo bylo objeveno při archeologickém průzkumu okolí hradní zdi, když došlo k jejímu zřícení.
Foto Mad

Na slavnostní odhalení pokladu se přijela podívat i Jitka Volfová, statutární náměstkyně hejtmana Libereckého kraje.
Foto Mad

Paní kastelánka Pavlíková, natěšená "výlovem" rybníka, má již vytipovaný další objekt pro archeologický průzkum, zámeckou věž. Ta měla dole původně tři místnosti. Dnes jsou přístupné jen dvě, hladomorna, nejspodnější z nich, byla zasypána. Oprávněně se lze domnívat, že sem mohl být vyhozen velmi zajímavý materiál dokumentující život našich předků. A jak se na nový výzkum těší archeoložka Tišerová? Její odpověď je stručná: "Popravdě řečeno, teď se těším, jak si odpočinu. Ale vážně, ten průzkum, který nás v suterénu hradní věže čeká, bude nepochybně velmi zajímavý, ale musíme na to jít pomalu, opatrně a promyšleně. Začneme nedestruktivním průzkumem geofyzikálními metodami a teprve pak se dáme do kopání. Ta rutina naší práce je pořád stejná, co se významě mění, jsou nové metody a nové technologie, zemní radary, detektory kovů, softwarové zpracování výsledků a tak dále, ale ta práce je stále stejná, pořád je to o lopatě, krumpáči, o motyčce."
Foto Mad

Text a foto Mad
výluka
15. 2. 2019 17:15 V sobotu 16.2. od 07:00 do 17:00 hod. bude výluka na lince č. 11 v úseku Vratislavice – Jablonec. Výstupní a nástupní zastávka v Jablonci n. N. bude. na kolejích v ulici Budovatelů.
grip
15. 2. 2019 15:09 V Libereckém kraji pokračuje chřipková epidemie. Za poslední týden výrazně stoupla nemocnost na Semilsku, v dalších částech kraje mírně poklesla.
varna
15. 2. 2019 13:17 Policie zadržela dva z hlavních dodavatelů pervitinu na Semilsku. Obvinila muže ve věku 27 a 29 let. Při zásahu zajistila tři varny pervitinu.
tul
15. 2. 2019 11:35 Technická univerzita v Liberci nabízí nový bakalářský obor Mechatronika. Na rozdíl od jiných oborů bude součástí i praxe v průmyslových podnicích.
reklama
Kalendář
po
út
st
čt
so
ne
1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28
únor
2019
reklama
GENUS PLUS TÝDEN (www.genusplus.cz) nebo (www.tydenvlk.cz) – společný zpravodajský a publicistický server. Provozuje GENUS TV a.s., Rumunská 655/9, 460 01 Liberec, IČ: 48291927. Společnost je zapsána v OR vedeném Krajským soudem v Ústí nad Labem, odd. B, vložka 439. Kontakt: net@genusplus.cz. U nevyžádaných příspěvků považujeme jejich zaslání za souhlas k případnému bezplatnému zveřejnění včetně dodané obrazové informace (foto, video apod.).