reklama

Halloween, svátek nočního třeštění s tisíciletou tradicí

27. 10. 2017
Dohledat seriózní informace o kořenech Halloweenu se s rozvojem nejrůznějších novopohanských myšlenkových směrů (nechci psát náboženství) stává pro laika paradoxně stále složitějším. Množství "odborných" studií o životě a víře našich pohanských předků sice stále přibývá, ale oddělit zrno seriózních studií od plev úplných nesmyslů je složité. Některé práce se na pohled tváří odborně a beletrii v nich demaskujeme, až když začneme pátrat po zdrojích.
Halloween je označován za svátek anglosaský, přivezený irskými přistěhovalci do Nového světa a odsud pak ve vyšlechtěné formě vyexportovaný zpět přes Atlantik. Kořeny má mít v keltském svátku Samhain, kdy se náš svět a říše mrtvých na jednu noc prolnou. Tato noc zároveň ohlašuje počátek nového roku a pohanské zimy. K tomu je třeba vysvětlit dvě věci. Za prvé, Keltové zřejmě nepočítali roční období od slunovratů a rovnodenností jako my dnes, ale od dat na poloviční cestě, což po pravdě řečeno více odpovídá realitě. Věcí druhou je, že keltský rok měl tedy osm  svátků, které určovaly život komunity, dva slunovraty, dvě rovnodennosti a čtyři již zmíněná data počátků ročních období. Samhain byl mezi těmito svátky nejvýznamnější. Na místě druhém stál jeho protějšek Beltine, který my slavíme jako čarodějnice.
Pravdou je, že doložených poznatků o zvycích starých Keltů je málo, o Slovanech toho víme možná ještě méně a o božstvech vládnoucích na počátku našeho letopočtu v České kotlině se spíše jen dohadujeme. Řadu věcí odvozujeme od jiných pohanských náboženství, některá fakta čerpáme ze záznamů církevních, poskytujících zprávy o pohanských rituálech, které se křesťanská církev snažila potřít. Tím pádem podrobnější informace o pohanských svátcích a zvycích s nimi spojenými jsou často spíše spekulativního charakteru.
Datum Samhainu bylo pravděpodobně určováno podle astronomických pozorování nebo na základě charakteristických přírodních úkazů (například spad listí určitého stromu), takže šlo ze své podstaty o svátek plovoucí. Naproti tomu halloweenské třeštění vypuká fixně 31. října, věrno vzniku svého názvu z anglického "All Hallows' Evening", tedy předvečera Všech svatých, zařazeného oficiálně do církevního kalendáře až na popud papeže Řehoře III. V našich reáliích mají mnohem pevnější tradici Dušičky, 2. listopad byl v kalendáři i za komunismu označený jako Památka zesnulých. Takže se dá říci, že křesťané roztáhli mystérium pohanské tradice do tří na sebe navazujících dnů.

Halloween je svátek do Česka importovaný po revoluci podobně jako sv. Valentýn. Akce s ním spojené se většinou nekonají přímo 31. října, ale o nejbližším víkendu, a jsou určené spíše dětem. Ve světě tomu ale tak není a Halloween si plnými doušky vychutnávají i dospělí. Bizarní převleky celebrit plní společenské rubriky ještě celý listopad. My jsme ve středu navštívili Strašidelnou ZOO, což je dvoudenní akce pořádaná libereckou zoologickou zahradou letos již pošesté, a obliba této halloweenské noční prohlídky rok od roku stoupá. Barbara Tesařová, tisková mluvčí ZOO Liberec, to dokládá čísly: "Loni Strašidelnou ZOO navštívilo během tří hodin dva tisíce lidí. Pro srovnání to odpovídá denní návštěvnosti v nejexponovanějších letních měsících. Letos jsme návštěvníkům vyšli vstříc a akci jsme prodloužili o jednu hodinu."
Foto Mad

Foto Mad

Nošení masek o Halloweenu má údajně základ v pohanské tradici. Lidé na sebe brali masky duchů, aby je duchové o Samhainu považovali za své a nechali je na pokoji.
Foto Mad

Foto Mad

Foto Mad

Na Strašidelné noci se podílí čtyřicet až padesát lidí. Barbara Tesařová to upřesňuje: "Stav organizátorů a strašidel se snažíme naplnit z našich kapacit, účinkuje tu například naše celé marketingové oddělení, ekonomické oddělení, zaměstnanci Lidových sadů a oslovili jsme i skauty, žáky místních základních škol a děti z našich letních táborů. Všechna naše strašidla prošla školením, že nemají být na děti až tak strašidelná. Přijde-li ovšem nějaký rošťák, umí si ho podat."
Foto Mad

Foto Mad

Tradice dětského vyžadování pamlsků a vzájemného obdarovávání vznikla až v Americe v průběhu 19. století s irskou imigrační vlnou. V liberecké ZOO ale děti různé sladkosti rozdávaly.
Foto Mad

Rozšklebené "Jack O´Lanterns", tváře osvětlené napřed uhlíky, pak svíčkami, byly původně vyřezávány do červené řepy nebo do tuřínu. Oranžové dýně začali používat až Američané. Samotná tato tradice má kořeny v legendě o Jacku Mizerovi, která se traduje v mnoha variantách, majících některé rysy shodné s legendou o Faustovi.
Foto Mad

Jack byl vykutálený ožrala, který podvedl nebo jinak napálil spoustu lidí. O jeho zlých činech se dozvěděl sám ďábel a na Jacka si počkal. Jenomže Jack si vymínil, že se ještě naposledy může opít, jak zákon káže. Ďábel s ním tedy zašel do krčmy. Když došlo na placení, Jack pekelníka požádal, aby za něj zatáhl útratu, a to tak, že se promění ve stříbrnou minci. Ďábel, zřejmě též zpitý pod obraz, na dohodu přistoupil a milý Jack si ho vložil do kapsy, kde ukrýval posvěcený křížek. Aby se ďábel z nesnesitelné pasti dostal, musel Jackovi slíbit desetiletou imunitu. Po deseti letech si ovšem pro vykutáleného Jacka přišel znovu. Jack souhlasil a i tentokrát měl poslední přání, ať mu pekelník přinese z nejbližšího stromu jablko. Ďábel, evidentně nepoučený hospodskou zkušeností, opět souhlasil a opět prohrál. Jakmile byl na stromě, Jack kolem kmene omotal růženec. Aby se ďábel vykoupil, musel tentokrát slíbit, že Jacka do pekla nikdy nepřijme. Mizerný Jack svůj život dožil v hříchu, a když jednoho dne k úlevě všech skonal, šel bušit na nebeskou bránu. Jenomže nebe Jacka pro jeho hříchy nepřijalo. Jack se tedy jal bušit na bránu pekelnou, ale Satan se mu vysmál, protože, na rozdíl od Jacka, co slíbí, to dodrží. Do vydlabaného tuřínu čerti alespoň naložili Jackovi pár uhlíků, by mu svítily na cestu při věčném bloudění tmou bezčasí mezi naším a oním světem.
Foto Mad

Se svátkem je nerozlučně spojený stejnojmenný nezávislý horor Johna Carpentera. Toto kultovní dílo z roku 1978 je označováno za základní kámen slasher filmu, žánru hororu, kdy hlavním protagonistou je psychopat, jehož oběťmi jsou (většinou) postupně povraždění teenageři. S tímto filmem je spojeno několik kuriozit, které jsme si pro vás nechali na závěr. Halloween je nejziskovější film své doby. Celosvětové tržby sice nebyly až tak závratné, překročily "jen" 70 milionů dolarů, ale jelikož rozpočet činil pouhých 325 000 dolarů, tak dílko má poměr cena výkon lepší než 1:215! K natáčení se váže i další perlička, dokládající, jak produkce šetřila. Film byl natočený za tři týdny, herci vystupovali ve svých vlastních šatech a škraboška, pod kterou se skrývá psychopatický zabiják Michael Myers, je upravená karnevalová maska za dva dolary, představující tvář slavného herce Williama Shatnera. 
Foto Mad


Text a foto Mad
volby
22. 10. 2018 10:01 Soud v Liberci se bude nakonec zabývat 15 stížnostmi v souvislosti s komunálními volbami. V pátek odpoledne přišla ještě jedna a týká se Jablonce..
lanovka
22. 10. 2018 07:25 Kabinová lanovka na Ještěd v Liberci nebude kvůli pravidelné revizi po státním svátku 12 dnů v provozu. Odstávka potrvá od 29. října do 9. listopadu.
tramvaj
22. 10. 2018 06:39 Včera kolem 10.45 v Masarykově ulici v Liberci střetla Škoda Codiaq s tramvají. Při srážce utrpěla zranění 77letá spolujezdkyně z auta a ZZS ji převezla sanitou do nemocnice.
fotbal
21. 10. 2018 20:02 Fotbalová liga: Liberec - Slavia 0:1 (3. Stoch). Hosté hráli od 12. minuty přesilovku po vyloučení Jana Mikuly a vedou ligu o dva body před Plzní.
reklama
Kalendář
po
út
st
čt
so
ne
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31
říjen
2018
reklama
GENUS PLUS TÝDEN (www.genusplus.cz) nebo (www.tydenvlk.cz) – společný zpravodajský a publicistický server. Provozuje GENUS TV a.s., Rumunská 655/9, 460 01 Liberec, IČ: 48291927. Společnost je zapsána v OR vedeném Krajským soudem v Ústí nad Labem, odd. B, vložka 439. Kontakt: net@genusplus.cz. U nevyžádaných příspěvků považujeme jejich zaslání za souhlas k případnému bezplatnému zveřejnění včetně dodané obrazové informace (foto, video apod.).