reklama

Ježíšek, Marie a Josef mají namířeno do chrámu konzumu

17. 11. 2018
V průzkumech veřejného mínění v Česku jasně vítězí Ježíšek nad Santou, přesto obchodníci Santu tvrdošíjně preferují. Snad proto, že ho lze na rozdíl od Ježíška sehnat v libovolné velikosti. Teď se blýská na lepší časy, jedno liberecké OC si objednalo dřevěnou Svatou rodinku.
Je překvapující, že zadavatel akci nijak masivně nepropaguje. Když na parkoviště obchodního centra přijedete, máte nejprve dojem, že zde probíhá předváděcí akce zahradní techniky. Zvuk motorových pil se z bílého stanu nese široko daleko. Teprve přijdete-li blíže, zjistíte, že tři řezbáři, dávající nový smysl třem masivním kusům bukového dřeva, nepředvádějí v praxi skvělé užitné vlastnosti výrobků některé známé značky, ale pracují na klasickém sousoší Svaté rodiny.
Až budou dvě figury a jesličky s Jezulátkem hotové, měly by oživit tradiční vánoční strom zdobící vstupní halu nákupního centra. Podle našich informací je možné, že v případě, že se nápad ujme, bude sousoší každoročně doplňováno o nové figury, takže třeba časem vznikne celý betlém. Átrium je na to rozlehlé dost.

Chlapi začali v pátek v devět ráno, jak bylo avizováno, ale asi do jedenácti si připravovali materiál, takže to, co uvidíte na následujících fotografiích, bylo hotové již za první hodinu práce!
Foto Mad

Diváků sice mnoho nepřicházelo, ale ti, které přilákal zvuk pil, byli hodně zvědaví a řezbáři na dotazy rádi odpovídali.
Foto Mad

Ani jeden člen tvůrčí trojice není původní profesí řezbář, ovšem ukázky předchozích prací dokládají, že pánové jsou profíci každým coulem.
Foto Mad

Třeba Petr Barták je bývalý golfový trenér a řezbařině se na plný úvazek věnuje čtyři roky. Ovšem k pracem tohoto typu tíhl odjakživa. Je například několikanásobný mistr republiky v lodním modelářství.
Foto Mad

Představu o výsledku si můžete udělat podle modelu v asi třetinové velikosti. Model pánové komentují slovy: "To jsme si dělali domácí úkol, zkusili jsme si to říznout, abychom věděli, čeho se vyvarovat, abychom tady netápali. Všiměte si, že celá levá ruka je přilepená. Rozhodně to neberte přímo jako vzor, například Josef nebude žehnat, bude mít v ruce hůl."
Foto Mad

Chlapi jsou tři, ale pil se ani nemůžu dopočítat. Každý z řezbářů si jich přivezl hned několik. Každá je na trochu jinou práci, každá má jinou lištu, jiný řetěz, jiný výkon. Detaily se dotváří malými pilami s menším rádiusem a úplně poslední operace budou příležitostí pro elektrické pilníky, flexy, frézky a dláta.
Foto Mad

Pavel Černík pracuje na Marii, za ním se z víc jak tunu vážícího kusu kmene vylupuje Josef.
Foto Mad

Foto Mad

Symbol X dává tušit, že tento špalek se má zásluhou Josefa Jiráska do neděle proměnit v jesličky s miminem. Někteří jedinci v hloučku diváků hlasitě pochybují, zda budou chlapi do nedělního odpoledne hotovi. Já jim věřím, světla mají připravená, takže jejich pracovní doba není omezená západem slunce a večer se můžeme těšit na zajímavou show.
Foto Mad

Petr Barták (vpravo) konzultuje další postup práce na Josefovi s Pavlem Černíkem a Josefem Jiráskem (vlevo). Liberec bude mít jejich třetí betlém, jeden již je v Hlinsku, druhý v Holicích.
Foto Mad

Petr Barták se se mnou loučí se slovy: "My tu práci milujeme, sice jsme tady za peníze, ale my tím žijeme. Dřevo je krásný materiál, je na co koukat. Naši práci někdy prokládáme i hodinovou ukázkou speed carvingu. To si vezmete špalek a během šedesáti minut něco vyřežete. Pak se předměty draží mezi publikem. Věc, která je vydražená nejvýše, vítězí." Speed carving sice centrum neobjednalo a zájemců o dražbu díky malé propagaci zatím též moc není, ale vedle stanu se válejí další dva špalky, tak nás třeba chlapi ještě překvapí nejen zárodkem budoucího betlému v životní velikosti. 
Foto Mad


AKTUALIZOVÁNO 17. 11. v 17 hodin.
Foto Mad

Nejblíže finální podobě je pravděpodobně Marie.
Foto Mad

Pavel Černík vyměnil motorovou pilu za jemnější nástroje.
Foto Mad

Hrubé kontury již získal i Ješíšek zatím spinkající v závějích pilin.
Foto Mad

Josef Jirásek, otec sochy Jezulátka, totiž dohání své kolegy, až třísky létají. Na dotaz, co bude dělat, zhorší-li se zítra počasí (podle některých prognóz má být kolem nuly a možná bude sněžit), odpovídá: "Špatné počasí neexistuje, existuje jen špatné oblečení a já jsem připravený."
Foto Mad

Petra Bartáka jsem zastihl při dokončování Josefovy hole.
Foto Mad

Zítra bude fascinující sledovat, jakou světec získá tvář.
Foto Mad


AKTUALIZOVÁNO 18. 11. v 17 hodin.
Foto Mad

Foto Mad

Foto Mad

Foto Mad


Text a foto Mad
divadlo
11. 12. 2018 17:01 Společnou premiéru budou mít v Liberci v pátek dvě jednoaktové Rachmaninovy opery Francesca da Rimini a Lakomý rytíř. Tím bude představení unikátní.
bike
11. 12. 2018 16:05 Bikepark na Tanvaldském Špičáku v Jizerských horách v letošní premiérové sezoně využilo skoro 20.000 lidí. K dispozici tam je 8 km sjezdových tratí.
ski
11. 12. 2018 14:05 V největším skiareálu Jizerských hor na Tanvaldském Špičáku začne o víkendu zimní sezona. V provozu bude červená sjezdovka, je na ní půl metru sněhu.
nadace
11. 12. 2018 11:04 Nadace Euronisa bude před Vánoci sbírat peníze na pomoc potřebným. Sbírku "Pozvedněte slabé!" obnovila po dvou letech, v létě se vybralo 79.000 Kč.
reklama
Kalendář
po
út
st
čt
so
ne
1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31
prosinec
2018
reklama
GENUS PLUS TÝDEN (www.genusplus.cz) nebo (www.tydenvlk.cz) – společný zpravodajský a publicistický server. Provozuje GENUS TV a.s., Rumunská 655/9, 460 01 Liberec, IČ: 48291927. Společnost je zapsána v OR vedeném Krajským soudem v Ústí nad Labem, odd. B, vložka 439. Kontakt: net@genusplus.cz. U nevyžádaných příspěvků považujeme jejich zaslání za souhlas k případnému bezplatnému zveřejnění včetně dodané obrazové informace (foto, video apod.).