reklama

Katedra designu Fakulty textilní TUL jde s kůží na trh

29. 1. 2018
Naše pozvánka tentokrát není ani víkendová, ani nezve do přírody, ale do Jablonce nad Nisou do univerzitní galerie N. Síň funguje již víc jak deset let, ale stále nepronikla do povědomí širší veřejnosti, ačkoliv akce zde pořádané jsou přinejmenším zajímavé.
Ten rituál studenti škol uměleckého zaměření dobře znají, výsledky školní činnosti je třeba pravidelně představovat veřejnosti. Studenti mají jednak možnost se předvést, ale především si udělat obrázek, co si o jejich uměleckých výbojích myslí ostatní. K těmto účelům slouží katedře designu Fakulty textilní Technické univerzity v Liberci výstavní síň N jabloneckého detašovaného pracoviště. Velmi zajímavých výstav zde již proběhla celá řada, my přinesli obrazovou reportáž například z oslav čtvrtstoletí existence bakalářského oboru Textilní a oděvní návrhářství a patnácti let oboru Návrhářství skla a šperku. Galerie N rovněž hostila studentskou sekci jabloneckého Trienále skla a bižuterie.
Tentokrát máte možnost prohlédnout si nápady studentů druhých a třetích ročníků. Vedoucí katedry Renata Štorová to upřesňuje: "Jsou zde semestrální práce studentů oborů Textilní a oděvní návrhářství a Návrhářství skla a šperků. Každý obor navštěvuje kolem patnácti studentů."

Galerie byla plná dlouho před zahájením. Sympatické je, že podle mého zjištění nedorazili jen studenti, pedagogové, kamarádi a kamarádi kamarádů a rodiče, ale i příznivci zdejších mladých výstav.
Foto Mad

Přišly se podívat i figuríny, čekající, až budou po přehlídce oblečeny.
Foto Mad

Jakpak je to asi udělané? Tématem semestrálních prací druhého ročníku textilního a oděvního návrhářství byla Voda. Voda nejen jako živel, ale i v přeneseném smyslu. Studenti si procvičili výrobu tapisérie na ručním tkalcovském stavu, což je práce náročná na představivost, zvláště uvážíme-li, že vzhledem k tomu, že dílo přibývá řádek po řádku, vrátit se zpět znamená vše rozebrat až k chybě.
Foto Mad

Vedoucí ateliéru, docent Svatoslav Krotký, doporučuje věnovat pozornost zejména posledním pracem třetího ročníku, tedy tématu Barva hmota inovace: "To jsou studenti, kteří již mají zkušenosti se zpracováním materiálu, a ve svých pracech experimentují s novými materiály a s novými pohledy na technologie. A to je podstata našeho sdělení, uplatnit technické a technologické vymoženosti v experimentech, které se dají ve spolupráci s ostatními katedrami vytvořit."
Foto Mad

Foto Mad

Začíná přehlídka a my máme možnost ověřit si, co doc. Krotký myslel slovy: "Velmi si vážím například provedení monumentálních oděvů s distanční pleteninou, které jsou zajímavé jednak tímto materiálem samým a rovněž inovativními postupy, kterými byly ozdobeny, jako je například vypalování laserem."
Foto Mad

Foto Mad

Foto Mad

Zvláště některé modely byly velmi zajímavé, ale po pravdě řečeno, jejich prezentace byla tak trochu punková. Možnosti prostoru nevyužili ani pořadatelé, ani diváci. Modelky přicházely zeshora, přičemž obkroužily horní galerii. K mému úžasu diváci vůbec nevyužili příležitost prohlédnout si detaily šatů a šperků z bezprostřední blízkosti, asi se nechtěli pořád otáčet, a tak slečny polovinu cesty defilovaly před zástupem zadnic. Druhou chybou bylo stropní osvětlení mířící na tapiserie a nikoliv na prezentovanou módu. Ta světla by přece neměl být problém během pár minut přestavit tam a zase zpátky!
Foto Mad

Drobným zádrhelem rovněž bylo, že díla předváděly evidentně neškolené studentky, instruované maximálně o tom, kudy mají jít, a tak možnost pořídit takovouto fotku byla spíše výjimkou. Možná by se někdo mohl ujmout plného využití dispozic galerie N. Určitě by z toho byla pěkná semestrálka nebo dokonce i bakalářská práce.
Foto Mad

Foto Mad

Na řadu přicházejí šperky. Druhý ročník tvořil na téma Data ve smyslu řetězení a Cena pro..., což byly návrhy různých ocenění. Třetí ročník se vybouřil na Středu a střetu, případně na námětu Tři tvoří společnost.
Foto Mad

Tak toto budou nějaká chaotická data, vpravo pak teče téma Voda v různých podobách.
Foto Mad

Sluneční soustava vyvedená na téma Střed a střet v rokajlu. Fakt pěkně a hravě to vymyslela Nikol Mužinic.
Foto Mad

Hana Váchalová předvádí své pojetí řetězení dat. Ty polokouličky mají představovat červené krvinky.
Foto Mad

Marcela Shánělová, řetěz na téma Data.
Foto Mad

Je po všem, nahé plastové modelky jsou zahaleny, takže můžeme přidat ještě pár fotek.
Foto Mad

Na galeri N si určitě čas najděte, ať již teď, nebo v budoucnu. Vnor do myšlenkových pochodů mladých kreativců je nesmírně zajímavý už jen z úhlu jejich tušeného dalšího vývoje, Docent Krotký to charakterizuje: "Víno zraje a studenti zrají, je velký rozdíl mezi prvním a třetím ročníkem. Odborník zraje do jisté míry pomalu, je to proces, proto je trochu škoda, že toto studium je jen tříleté. Kdybychom měli ještě ročník čtvrtý, výsledky by byly ještě diamerálně odlišné. Studenti od nás odcházejí ve chvíli, kdy začínají chápat podstatu věci, a je to škoda. Mívali jsme studium třiapůlleté a už ten půrok byl na pracích poznat."
Foto Mad

Foto Mad

Závěrem dejme ještě jednou slovo docentu Krotkému: "Úkolem výtvarných oborů obecně je dát studentům příležitost rozvinout svoji invenci, kterou praxe často v té míře, jak je to třeba u nás, rozvíjet neumožňuje. Na druhou stranu klademe důraz na to, aby to, co student navrhne, dokázal i sám vyrobit, to je jako příprava na praxi nesmírně důležité."
Foto Mad

A pro pořádek: Galerie N, Jehlářská 14/520, Jablonec nad Nisou, otevírací doba: úterý až pátek 13 až 17 hodin, proto není naše pozvánka víkendová. Současnou výstavu můžete navštívit do 26. února.
Foto Mad


Text a foto Mad
knihovna
19. 2. 2019 06:36 Dnes v 17 hodin se koná v liberecké knihovně pravidelná exkurze Znáte naši knihovnu?, spojená s výkladem, jak vyhledávat v elektronickém on-line katalogu.
zloděj
19. 2. 2019 06:28 S pečivem v košíku zamířil 33letý recidivista k pokladně. Že má v batohu další nákup v hodnotě 1200 Kč, vyšlo najevo ve chvíli, kdy ho zadržela ostraha. Teď mu hrozí až 3 roky vězení.
masopust
18. 2. 2019 16:05 K tradičnímu pojetí masopustu pro severovýchodní Čechy se letos vrátí Dlaskův statek v Dolánkách u Turnova. Závěrečným obřadem bude soud s masopustem.
technoparty
18. 2. 2019 13:01 V Libereckém kraji se zřejmě na přelom dubna a května připravuje další obří technoparty. Zájem projevilo 12.000 lidí. Liberec chystá novou vyhlášku.
reklama
Kalendář
po
út
st
čt
so
ne
1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28
únor
2019
reklama
GENUS PLUS TÝDEN (www.genusplus.cz) nebo (www.tydenvlk.cz) – společný zpravodajský a publicistický server. Provozuje GENUS TV a.s., Rumunská 655/9, 460 01 Liberec, IČ: 48291927. Společnost je zapsána v OR vedeném Krajským soudem v Ústí nad Labem, odd. B, vložka 439. Kontakt: net@genusplus.cz. U nevyžádaných příspěvků považujeme jejich zaslání za souhlas k případnému bezplatnému zveřejnění včetně dodané obrazové informace (foto, video apod.).