reklama

Magický Himálaj aneb Šangri-la uprostřed Liberce

6. 5. 2018
Expozice Magický Himálaj je označována za největší evropský výstavní projekt jednotlivce a není důvod o tomto tvrzení pochybovat. Ostatně, přesvědčit se o tom můžete od osmého května i vy. Šangri-la cestovatele a dobrodruha Rudy Švaříčka doputovala do Liberce a bude zde k vidění celý rok.
Dobrodruh, cestovatel, spisovatel, fotograf a zakladatel CK Livingstone Rudolf Švaříček je autorem několika takovýchto projektů. Tomuto svému dílu (viz. blíže http://magickyhimalaj.cz/projekt/) dal podtitul "výstava zážitků", a pakliže se o podobnou tematiku zajímáte, nebude pro vás výstava žádnou novinkou. Premiéru měla v Bratislavě již roku 2009. Po famózním úspěchu, kdy návštěvností 57 tisíc lidí vytvořila slovenský rekord, se pod různými názvy (Magický Himálaj, Šangri-la...) vydala na pouť po Česku. A velký zájem publika ji doprovázel prakticky všude. Například při loňské zastávce v Brně, kde byla dokonce podruhé, se v technickém muzeu stala po dinosaurech druhou historicky nejúspěšnější expozicí.
Liberec je devátým zastavením této virtuální expedice za krajinami a lidmi Tibetu, Nepálu, Bhútánu a Indie. Velkoplošné fotografie, videa, zvukové záznamy a především nespočet autentických artefaktů od těch bizarních až po kusy velmi cenné, od předmětů velikosti prstýnku až po několikametrové oltáře, obsadilo jeden z bývalých pavilonů Libereckých výstavních trhů (MAPA).

Magický Himálaj, instalace výstavy #theta360 - Spherical Image - RICOH THETA

Měli jsme možnost si výstavu dvakrát projít. Poprvé v polovině dubna, když byla jedním velkým fascinujícím staveništěm, a pak o týden později, když se již začaly rýsovat finální kontury. Domníváme se, že naše procházka staveništěm pro vás bude jako upoutávka na hotové dílo mnohem zajímavější, než kdybychom zde publikovali pár fotografií zachycujících expozici tak, jak ji uvidíte vy, až ji navštívíte.
Foto Mad

Za práce odpovídá pan Bedřich Nerad, rovněž cestovatel. Pod sebou má osm pracantů, se kterými musí vše do začátku května stihnout. Na otázku, zda se na takovéto projekty specializují, odpovídá: "On se Švaříček specializuje spíš na nás, protože my už víme, co chce. Podívejte se, toto jsou výkresy, podle kterých stavíme. Pro Švaříčka momentálně stavíme celkem tři výstavy. Tuto Tajemnou Himálaj, v tropickém skleníku v Olomouci budujeme Indonésii a pak děláme Živou Afriku, ale ta je zatím stále v bednách, protože máme kvůli předpisům problémy s kostma a se skelety. Povolení na vystavení takových věcí jsou komplikovaná."
Foto Mad

Vcházíme do pavilonu a přemýšlíme, zda je v lidských silách uvést to, co vidíme, během tří týdnů do stavu, jaký známe z fotodokumentace předchozích zastavení výstavy. Ale pan Nerad je klidný: "Teď jsme před finálníma dokončovacíma pracema, asi 70% máme hotovo. Tady to stavíme dva měsíce, ale když se spěchá, tak jsme hotovi za čtyři týdny. Nejnáročnější jsou manipulace. Vezměte si, že nám rukama projde kolem osmdesáti tun materiálu!"
Magický Himálaj, budování expozice #theta360 - Spherical Image - RICOH THETA

Tyto kulisy zaplní originály dovezené převážně z Tibetu, Nepálu, Bhútánu a z Indie. Exponátů tu jsou čtyři kamiony po šestnácti tunách. Materiál na stavební konstrukce přivezl další kamion, 450 tabulí dřevotřísek, 25 000 šroubků.
Foto Mad

Tak zde například bude část expozice na plánku označená jako Peklo. Pan Nerad slibuje, že vzadu ve vitrině budou i ženské vibrátory a dřevěná skládačka genitálií. Někde prý museli před tuto výstavku dát upozornění, že je nepřístupná do osmnácti let.
Foto Mad

Prohlídku s námi absolvuje i Tomáš Kysela, náměstek primátora pro technickou správu majetku města Liberce. Vzpomíná, jak výstava do Liberce vlastně doputovala: "Říkal jsem si, ježíšmarjá, zase chce někdo něco dělat s výstavištěm. A přijedu sem, tady seděl z mého pohledu takovej trempík, kraťasy, dlouhý vlasy. Představil se, já jsem nějakej Ruda Švaříček a v Liberci bych chtěl udělat výstavu. Vytáhl nějaký fotky a já povídám, to je Nová Guinea, fotky Heinricha Harrera z knihy Přicházím z doby kamenné. A on na to, vy ho znáte? To jsou moje fotky a Heinrich je můj kamarád. No a tak jsme si padli do oka. Ruda mě loni pozval na tuto výstavu, když probíhala v brněnském technickém muzeu. Tam byly bohužel exponáty roztroušené po třech patrech a to společně s vystavovanou technikou, která tam je normálně. Já věřím, že tady to bude pěkně pohromadě a že lidé sem přijdou i víckrát, protože na té expozici je stále co objevovat i poněkolikáté."

Foto Mad

Himálajské trouby jsou vlastně jakési skládací didgeridoo. Roztahují se podobně jako anténa na zhruba pětinásobnou délku, což vyzývá k tomu si nástroj vyzkoušet na vlastní ústa...
Foto Mad

Foto Mad

Foto Mad

Necháváme pana náměstka dotroubit a ptáme se, jak to je s finanční podporou projektu: "Podpora ještě není schválená. Město se zavázalo sehnat asi půl milionu korun. Liberec bude spolupracovat s krajem. Ale protože tu bude výstava rok, tak peníze nemusí být sehnány do otevření."
Zcela jasná stále není ani představa, co s pavilonem bude, až výstava skončí: "Původně tu měl být projekt Dílenská akademie, ale to zatím nedopadlo. Takže do budoucna chceme tento pavilon věnovat tematickým výstavám. Jako další by tu mohla být právě třeba výstava o Indonesii. Kdybychom dosáhli na dotační tituly, které jsme původně plánovali, rádi bychom pavilon zrevitalizovali zejména kvůli ekonomice provozu."

Foto Mad

V pozadí bude jeden z vrcholů expozice. Hora Kailás je jediná, na kterou ještě žádný horolezec nevylezl. Důvodem není obtížnost, ale posvátnost tohoto jehlanu. Pro hinduisty i buddhisty je totiž mytickým středem světa a osou vesmíru. Hinduisté Kailás někdy ztotožňují s mytickou horou Méru. Na vrcholu Kailase je nebeský trůn Šivy, který zde přebývá se svojí manželkou Párvatí. Pro buddhisty tu je od 13. století poutní cesta, dnes zároveň velká turistická atrakce.
Foto Mad

Magický Himálaj byl na některých místech uváděn pod názvem Šangri-la. Šangri-la má být tajemné údolí, nacházející se na západním konci pohoří Kchun-lun-šan, které je vedeno klášterem lámů. Šangri-la se stalo synonymem pro ráj na zemi, ale jedná se také o mytickou himálajskou utopii, zemi žijící v neustálém míru a štěstí, izolovanou od okolního světa. Toto slovo také připomíná snění o exotickém Orientu, který je pro mnohé obyvatele tzv. západního světa místem záhad a tajemství, viz. blíže Wikipedia.

Předmět vlevo je opravdu dětský houpací koník, dřevěná hračka z Bhútánu.
Foto Mad

Vlevo je gigantický modlicí mlýnek.
Foto Mad

Tygřice je zapůjčená z Vyškova, živá prý byla velký mazel. Liberecký Magický Himálaj oživují jen vycpaniny, ale pan Nerad nám vysvětluje, že vždy tomu tak nebylo: "Když byla výstava v Ostravě, měli jsme v expozici živá zvířata. Ale byly problémy s předpisy, s dalšími a dalšími podmínkami CITESu (Úmluva o mezinárodním obchodu s ohroženými druhy volně žijících živočichů a planě rostoucích rostlin), takže tady jsme to zrušili."
Foto Mad

Na odchodu stále trochu nevěřícně vrtíme hlavami. Pan Nerad se s námi loučí slovy: "Jestli chcete, přijďte příští pátek a uvidíte ten rozdíl!"Je pátek 27. dubna a my přicházíme na druhou návštěvu. Postup prací je viditelný i zvenčí. Pavilon ozdobil billboard výstavy a lokomotiva Adolf získala mlčenlivého kamaráda. Pánové právě instalují malou stupu s modlicími mlýnky.
Foto Mad

Jasné kontury získává i koncepce výstavy. Tygr na nás již nehledí skrz štafle, ale z jakési mechové jeskyně. Co z toho nakonec bude? Nechme se překvapit!
Foto Mad

Téměř hotová je i scéna s nomádským stanem pod horou Kailás.
Foto Mad

Magický Himálaj 27.4.2018 #theta360 - Spherical Image - RICOH THETA

Jsou zde i exponáty, které dovezl slavný horolezec Reinhold Messner. Mezi ně patří i tento Buddha, jeden z nejcennějších kousků výstavy. Původně měl být zabalený až do slavnostního otevření.
Foto Mad

Téměř hotová je i expozice Peklo se slibovaným dřevěným modelem ženských a mužských genitálií. Fotku jsem se rozhodl zde nepublikovat, neměli byste se na co těšit.
Foto Mad

Místo toho nabízím jako ochutnávku boty, které Rudovi Švaříčkovi věnoval král Bhútánu výměnou za jeho dřevěnou kravatu.
Foto Mad

Tady naše exkurze zrodem výstavy Magický Himálaj končí. Děkujeme jejím tvůrcům, že nám dvakrát umožnili nahlédnout pod pokličku tohoto vzrušujícího projektu - příběhu. Vám přejeme, aby se vám expozice líbila a aby vás inspirovala k prožití nějakého autentického příběhu vašeho. Slavnostní zahájení proběhne zítra, 7. května.
Foto Mad


Text a foto Mad
výluka
15. 2. 2019 17:15 V sobotu 16.2. od 07:00 do 17:00 hod. bude výluka na lince č. 11 v úseku Vratislavice – Jablonec. Výstupní a nástupní zastávka v Jablonci n. N. bude. na kolejích v ulici Budovatelů.
grip
15. 2. 2019 15:09 V Libereckém kraji pokračuje chřipková epidemie. Za poslední týden výrazně stoupla nemocnost na Semilsku, v dalších částech kraje mírně poklesla.
varna
15. 2. 2019 13:17 Policie zadržela dva z hlavních dodavatelů pervitinu na Semilsku. Obvinila muže ve věku 27 a 29 let. Při zásahu zajistila tři varny pervitinu.
tul
15. 2. 2019 11:35 Technická univerzita v Liberci nabízí nový bakalářský obor Mechatronika. Na rozdíl od jiných oborů bude součástí i praxe v průmyslových podnicích.
reklama
Kalendář
po
út
st
čt
so
ne
1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28
únor
2019
reklama
GENUS PLUS TÝDEN (www.genusplus.cz) nebo (www.tydenvlk.cz) – společný zpravodajský a publicistický server. Provozuje GENUS TV a.s., Rumunská 655/9, 460 01 Liberec, IČ: 48291927. Společnost je zapsána v OR vedeném Krajským soudem v Ústí nad Labem, odd. B, vložka 439. Kontakt: net@genusplus.cz. U nevyžádaných příspěvků považujeme jejich zaslání za souhlas k případnému bezplatnému zveřejnění včetně dodané obrazové informace (foto, video apod.).