reklama

Prohlídka libereckého zámku jako volební agitace za dvacku

24. 9. 2018
Strany lákají voliče nejen na program, ale i na různé požitky, jako je guláš, koblihy, propisky, vystoupení straně nakloněných umělců a tak dále. Změna pro Liberec teď přišla se změnou v pravdě revoluční, za volební masáž spojenou s prohlídkou zámku jste naopak vy zaplatili dvacet korun!
Jestli jste si mysleli, že nápady koupit si něco, pro co nemám využití, jsou doménou filmových manželek či milenek multimilionářů, jste na omylu, ZPL, potažmo její lídr Jan Korytář, se snaží již několik let nalepit na liberecký zámek inventářní štítek města Liberce, ať to stojí, co to stojí, a bez ohledu na to, co to pak dál bude stát. Kdyby nešlo o peníze nás daňových poplatníků, bylo by zábavné sledovat bubliny nápadů, čím že by se měly ty nevyužité prostory zaplnit. Občas odborník žasne, laik se diví, zejména tehdy, když se ukáže, že nějaké ideje prezentované v médiích vůbec nebyly konzultovány s profíky, kterých by se realizace měla týkat, viz. například můj článek ZDE.
Prohlídky zámku jsou tedy letitou součástí volební strategie ZPL. Letos přibyla atrakce v podobě zpřístupnění dosud nepřístupných prostor. Normálně nenavštěvuji volební akce žádné strany, ale toto mě začalo zajímat, v bývalé vzorkovně Skloexportu jsem již léta nebyl a pak, čekal jsem, že konečně uslyším rozumné argumenty, budu seznámený s byznysplánem, dozvím se, kolik bude stát provoz a tak dále. Nebudu vás napínat, žádné Budiž světlo se nekonalo, ba naopak, můj postoj ke zbrklému nákupu této budovy, jak ho Jan Korytář prosazuje otázkou plánovaného referenda (nákup do konce roku za 96 mega), je ještě negativnější.
Exkurze proběhly 15. a 16. září. My se do zámku vypravili v neděli na jedenáctou. Že nás přivítá výzdoba ZPL, jsme čekali, ale sortiment reklamních leporel byl širší než u jiných stran, a kdyby šlo o jídlo, byla by to opulentní hostina. Z nabídky vysoko vyčníval Náš sen o lepším Liberci, stotřicetistránková kniha vytištěná na křídovém papíře, zřejmě inspirovaná sněním jiného našeho politika. Tedy kniha, spíš jde o fotobook modelky Změny, informační hodnota odpovídá asi třem stranám A4, takové plýtvání papírem a energií na výrobu je u ekologů na pováženou.

Co jsme ale vůbec nečekali, byl stůl, u kterého se za prohlídku dosud nepřístupných prostor platilo 20 Kč na osobu. Na můj dotaz, na jakou charitu přispíváme, mi bylo řečeno, že na pronájem, který si Změna musela zaplatit. Jenomže to pak během prohlídky bylo přinejmenším zpochybněno, nehledě na to, že prohlídka byla prošpikovaná volební agitací, ale nepředbíhejme. Platím 40 Kč a dostávám dvě kartičky s logem Změny, pořadovými čísly 47 a 48 a časem prohlídky. Cena není uvedená, vstupenka nemá razítko. Co by na to řekl daňový poradce?
Foto Mad

Že by se vstupným snažila ZPL potencionálním účastníkům plánovaného referenda naznačit, že jejich souhlas s kontroverzním nákupem zámku může být za všechny prachy? No nic, jdeme dovnitř. Příznivci nákupu zámku si často myslí, že když se to zámek jmenuje, tak i uvnitř to musí jako na zámku vypadat, a argumentují, že by byl hřích to nezpřístupnit. První nakouknutí pohádkovou představu podporuje.
Foto Mad

Vystřízlivění přichází brzy, většinu prostor totiž tvoří dlouhé holé chodby s vysokými stropy, tlusté zdi a spousta kanclů. To není zámek, to je energetické peklíčko.
Foto Mad

Provází nás Jindřich Felcman. Předseda místní organizace strany Zelených tentokrát kope v dresu ZPL s číslem sedm. Absolvujeme první volební změnařské valení klínů do hlavy. Ke cti pana Felcmana musím říct, že je odděleno reklamními předěly od zbytku přednášky :-) Následuje letem světem historie zámku. Výklad je místy až hrubě zjednodušený, marně jsem například čekal na informaci, že zámek již od poloviny 19. století fungoval jako úřední budova (viz. naše reportáž) a definitivní přerod na baštu pánů s klotovými rukávy proběhl s pozemkovou reformou před 85 lety (roku 1933). To je totiž podle mě důležitá informace pro ty, kteří půjdou pro koupi zámku hlasovat s vidinou, že Liberec získá Karlštejn.
Foto Mad

Náš průvodce vyzývá obecenstvo ke kladení dotazů, ale po první otázce další zvědavce odráží slovy, že je čas vyrazit, přišli jsme si přece prohlédnout zámek, ptát se můžeme cestou. Procházíme mnoho místností zajímavých objemem, vysokými stropy a někde i historizujícím vybavením za hranou kýče. O funkci většiny z nich nemá sedmička kandidátky Změny tušení. Jedna paní útočí neoblomně, chce vědět, k čemu jednotlivé sály sloužily. Dostává se jí odpovědi "Prostě to je nějaká místnost, běžte si ji prohlédnout".
Foto Mad

Zajímavé jsou intarzované parkety, ale nedokážeme se shodnout, z jaké doby pocházejí, zda jde o historický originál, nebo o repliku z konce 20. století. Vzhledem k tomu, že Změna neví ani tak zásadní věci, jako kolik bude město stát provoz zámku, je toto prkotina. Pana Felcmana se totiž ptám na základní údržbu a provoz a je mi řečeno, že to se bude řešit, až zámek získají. Oponuji, že nechci přesné číslo, ale alespoň rámcová představa být musí. Přece když kupuji ojeté auto, jednak alespoň tuším, kam s ním hodlám jezdit, a hlavně potřebuji vědět, kolik mě budou stát nutné opravy, abych vůbec vyjel na silnici. Ne, v tomto případě to neplatí, čísla budou, až přijdeme na to, co se zámkem uděláme.
Foto Mad

V jiné místnosti triumfuje zastánkyně koupě zámku coby historického exponátu: "Vidíte, a to že tu není co ukazovat!" Její nadšení mizí, když je ujištěná, že jde o napodobeniny sloužící jako rekvizity obchodních jednání. Byly pořízené za poslední rekonstrukce v polovině osmdesátých let minuléto století.
Foto Mad

Vzpomínka na zlaté časy Skloexportu, poznáváte?
Foto Mad

Další patro je zajímavější, místnosti tentokrát nejsou průchozí a tvoří separátní národní salónky velmi různorodé úrovně. Z historického hlediska jsou významné tím, že dokládají, že podnikatelské baroko existovalo již za socialismu. Fotka zachycuje salonek anglický, patřící k těm povedenějším. Byl dovezený přímo z Velké Británie. Patro salónků má svoji vlastní přípravnu jídla.
Foto Mad

V podkroví je hotel pro zákazníky. Jsou tu malé pokoje i apartmány, všechny mají koupelnu a WC.
Foto Mad

Foto Mad

Letmý pohled z okna (neděle 16.9.2018 kolem 11:30) dokládá, že většina návštěvníků přišla na placenou prohlídku a ostatní atrakce moc netáhnou. Soubor Matylda a Tylda poslouchá jen patnáct až dvacet diváků. Kdo ví, jestli nečekají na další prohlídku.
Foto Mad

Přichází zlatý hřeb exkurze, sály, které obývala legendární vzorkovna. Je čas zmínit další perly výkladu. Kdosi se ptá, jak se Změně podařilo majitele přesvědčit, aby zde Změna udělala den otevřených dveří. Jindřich Felcman vysvětluje, že když chce majitel zámek prodat, musí přece potencionálnímu kupci umožnit prohlídku. Polichocen tím, že jsem byl pasován do role potencionálního kupce zámku, se odhodlávám připomenout, že já byl informován, že Změna si zámek pronajala. Felcman s tím nesouhlasí, podle něj má vstupné uhradit výdaje za nutný úklid. Tak jak to tedy je???
Foto Mad

Stylové schodiště z konce éry reálného socialismu. Jeden z dokladů "citlivého" přístupu upravovatelů historické budovy. To, že zde byla vzorkovna, asi zplodilo nápad vytvořit zde nové muzeum skla. Připomínám, že v kraji máme nejméně šest reprezentativních expozic skla. Tou nejbližší se chlubí Severočeské muzeum a nevím nic o tom, že by se jí chtělo vzdát. A hlavně, v Jablonci n. Nisou se nachází Muzeum skla a bižuterie, instituce se světovým renomé a skvělým know-how, která právě přistavuje novou budovu. Ještě myslíte, že další muzeum skla na zámku je dobrý nápad? A podobně neslavně to vypadá i s dalšími výplody z kadlubu ZPL.
Foto Mad

Prohlídka končí, ale neodcházejte, přichází čas na volební filmík ZPL. My nemusíme mít všechno, odcházíme. Rekapituluji si některé věty, které cestou rovněž padly. Například na otázku, zda nejsou smysluplnější věci, do kterých by město mělo vrazit peníze, bylo reagováno další otázkou, a to, co je důležitějšího, než vrazit peníze do zámku? Soukromník nedokáže provoz dotovat, město ano. Město prý navíc dosáhne na dotace. A pozor, Změna je při chuti, v úvodem zmíněném Našem snu o lepším Liberci (str. 18) již plánuje koupit například kostel sv. Máří Magdalény, Libereckou Výšinu, některé vybydlené a opuštěné domy, pozemky... i se zámkem se cifra blíží ke třem stovkám milionů korun.
Foto Mad

Myslím, že kdo zámek 15. nebo 16. září navštívil, udělal dobře. Exkurze jasně ukázala, že stavba kromě kaple neskrývá žádné historické bomby a disponuje minimálně čtyřmi velmi různými typy prostor potencionálně vhodnými pro tři až čtyři rozdílné účely. Vzhledem k tomu, jaké nápady padaly během posledního volebního období, nevěřím, že by mrtvé zdi této úřednické budovy v dohledné době ožily. A jestli nové náplně činnosti budou vybrány, bude muset následovat poměrně nákladná revitalizace, aby spolu mohly koexistovat. Takže jít k referendu a říci koupi zámku ano, navíc do konce roku 2018 a za 96,5 milionu korun, to je, no, jak to vyjádřit decentně? Už to mám, bylo by to nerozumné.

Text a foto Mad
silnice
19. 2. 2019 08:05 Silnice v Libereckém kraji jsou sjízdné, mohou ale namrzat. Pozor by si měli dát motoristé i na hlavním tahu na Prahu u Hodkovic a Rádelského Mlýna.
knihovna
19. 2. 2019 06:36 Dnes v 17 hodin se koná v liberecké knihovně pravidelná exkurze Znáte naši knihovnu?, spojená s výkladem, jak vyhledávat v elektronickém on-line katalogu.
zloděj
19. 2. 2019 06:28 S pečivem v košíku zamířil 33letý recidivista k pokladně. Že má v batohu další nákup v hodnotě 1200 Kč, vyšlo najevo ve chvíli, kdy ho zadržela ostraha. Teď mu hrozí až 3 roky vězení.
jablonec
18. 2. 2019 18:05 Jablonec nad Nisou chce letos zrekonstruovat 20 městských bytů, z rozpočtu na to dá deset mil.Kč. V obnově fondu chce pokračovat i v dalších letech.
reklama
Kalendář
po
út
st
čt
so
ne
1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28
únor
2019
reklama
GENUS PLUS TÝDEN (www.genusplus.cz) nebo (www.tydenvlk.cz) – společný zpravodajský a publicistický server. Provozuje GENUS TV a.s., Rumunská 655/9, 460 01 Liberec, IČ: 48291927. Společnost je zapsána v OR vedeném Krajským soudem v Ústí nad Labem, odd. B, vložka 439. Kontakt: net@genusplus.cz. U nevyžádaných příspěvků považujeme jejich zaslání za souhlas k případnému bezplatnému zveřejnění včetně dodané obrazové informace (foto, video apod.).