reklama

Raspenavský ohňový polygon pokřtil hejtman i matka příroda

9. 6. 2017
Hasičský záchranný sbor Libereckého kraje slavnostně představil ohňový kontejner, výsledek první etapy budování raspenavského ohňového polygonu. Uvedení do provozu okořenila průtrž mračen. Zatímco na dobrovolníky uvnitř kontejneru útočily plameny, diváci venku dostali ledovou sprchu.
Ohňový polygon je pro hasiče stejně důležitý jako pro pilota letecký simulátor. Jenomže hasiči potřebují získat zkušenosti a dovednosti, které nelze předat teoreticky ani virtuálně. Na rozdíl od simulátoru letadla, ve kterém pilot čelí krizovým situacím generovaným počítačem, na hasiče útočí opravdové plameny a teploty dosahující hodnot několika set stupňů jako u reálného požáru. V ohňových polygonech lze přímo pozorovat dynamické jevy u požáru jako rollover - žíhavé plameny, flashover - celkové vzplanutí v uzavřeném prostoru či backdraft - výbušné hoření. To jsou reálné hrozby při požárech uvnitř objektu, jako jsou například sklepní prostory, byty a garáže. Laikovi možná přijde zvláštní, že hasič se musí naučit poznat například zdánlivě tak triviální věc, jako je okamžik, kdy se má nechat vystřídat, protože účinky žáru stíněné ochranným oděvem se chvíli neprojevují a pak dojde k rychlé ztrátě tepelného komfortu a to je jedna ze základních věcí, které si záchranáři v ohnivém tunelu vyzkouší. Asi není třeba zdůrazňovat, že nácvik bezpečného pohybu v zakouřeném prostředí a volba správné taktiky může v exponované chvíli hasiči zachránit život.
Příslušníci Hasičského záchranného sboru Libereckého kraje se dosud jezdili školit na polygony ve Vysokém Mýtě a ve Zbirohu. Díky novému výcvikovému zařízení v Raspenavě bude možné přípravu jednak zintenzivnit a hlavně ji poskytnout i jednotkám sborů dobrovolných hasičů obcí, kterým byly profesionální polygony těžko dostupné. Plánovaná roční prostupnost zařízení při výcviku je odhadována na 384 hasičů, tj. minimálně 32 výcviků za kalendářní rok. Kromě hasičů bude polygon sloužit i příslušníkům Policie ČR a zaměstnancům ZZS Libereckého kraje.


Podívejme se, jak probíhalo slavnostní zahájení provozu. Nejprve pro vás máme obvyklé souhrnné video, které nepotřebuje komentář:


Místo děje, raspenavská výcviková základna Hasičského záchranného sboru Libereckého kraje. Je úterý 6. června, ale počasí je již typicky prázdninové, slunce praží, mraky se kupí, meteorologové vydali varování před prudkými bouřkami doprovázenými kroupami velikosti fazolí. (Foto: Mad)
Foto Mad

V roce 2016 proběhla první etapa budování raspenavského polygonu. Byl pořízen základní modul a letos byly úpraveny plochy a oplocení. Stavbu za necelých 1.450.000 Kč realizoval HZS Libereckého kraje z účelové investiční dotace Libereckého kraje. Proto zde hejtman Martin Půta není zdaleka jen jako čestný host. Má zpoždění, ale okamžitě se vrhá do akce, která tentokrát nebude jen o dekorování oceněných hasičů a přestřihávání pásky. (Foto: Mad)
Foto Mad

Tribuna výcvikového polygonu je připravená. Bomby se vzduchem a dýchací přístroje naznačují, že nepůjde o tenis ani o plážový volejbal. (Foto: Mad)
Foto Mad

Navzdory hejtmanovu razantnímu vstupu na scénu se slavnostní shromáždění poněkud vleče. Napadá mě, jak bylo vedení Libereckého kraje před časem kritizováno za "rozhazování peněz" za kurzy mediální komunikace pro své vrcholné představitele. Omyl, byla to dobrá volba a o těchto kurzech by mělo uvažovat i vedení Hasičského záchranného sboru. Nic ve zlém, ale deklamování obsahu powerpointové prezentace pozornost publika nepřitáhne. (Foto: Mad)
Foto Mad

Konečně nadchází čas vyrazit na polygon a ohněm slavnostně pokřtít ohňový kontejner. Stále panuje atmosféra vzrušeného očekávání, že se odehraje něco unikátního. Zapálení pro věc neochlazuje ani to, že během oficialit teplota klesla skoro o deset stupňů a olověné mraky těhotné deštěm hledají místo ke slehnutí. (Foto: Mad)
Foto Mad

"Tak chlapi, odkud tu hromadu rozebereme?" Ohňových simulátorů je více druhů, tento je krmený dřevem, momentálně dřevem vyřazených palet. (Foto: Mad)
Foto Mad

Jádrem je velká pec. Pro vaši lepší představu její velikost demonstruje jablonecký primátor Petr Beitl. (Foto: bLeCha)
Foto bLeCha

Na pec navazuje horizontální komín, ve kterém probíhá výcvik. I když je každý reálný požár jiný, tak při správném rozpálení pece jsou plameny schopné poměrně věrně nasimulovat situace, ke kterým dochází v hořících prostorách. (Foto: Mad)
Foto Mad

Konečně začíná plnění trenažeru, mraky se ženou jako ve zrychleném filmu. (Foto: Mad)
Foto Mad

Ač se bouře rychle blíží, nezdá se, že by někdo chtěl něco urychlovat. U trenažeru se zatím střídají exkurze... (Foto: Mad)
Foto Mad

Chlapi nakládají palety do pece, početně zastoupená vizuální média dokumentují každý krok. (Foto: Mad)
Foto Mad

"Kde tu je nejbližší banka?" Slavnostní křest ohněm si užijí nejen vybraní hasiči, ale i politici. Poznáte hejtmana? (Foto: Mad)
Foto Mad

Ano, hejtman je maskovaný muž uprostřed. Vpravo se usmívá Josef Horinka, starosta Hrádku nad Nisou. (Foto: Mad)
Foto Mad

Ještě společné foto a jdeme zachránit kraj, Česko a zeměkouli! (Foto: Mad)
Foto Mad

"Pane hejtmane, všechny systémy pracují normálně, teď vám ukážu, co musíte udělat, když se vám nebude dostávat kyslíku..." (Foto: bLeCha)
Foto bLeCha

Ohňové peklo si jde vyzkoušet i Zdenka Štrauchová, tisková mluvčí HZS LK. Je to pro ni jakýsi dárek na rozloučenou, protože od sboru odchází. Změna je život. (Foto: Mad)
Foto Mad
(Foto: bLeCha)
Foto bLeCha

Leje již všude kolem, jen výcvikové zařízení Raspenava zůstává ostrůvkem klidu. (Foto: bLeCha)
Foto bLeCha

Konečně je podpáleno. "Dobrá práce, pane hejtmane!"  Technická poznámka, oranžové pláštěnky na helmách nemají pánové pro ozdobu. Uvnitř kontejneru panují teploty, při kterých trpí i speciální oděvy a natavují se helmy. Hasiči, aby si výstroj při výcviku nepoškodili, používají speciální převlečníky přes helmy i přes oděv. (Foto: bLeCha)
Foto bLeCha

O malou chvíli později se nebesa otevírají a předvádějí, kdo toho umí pokropit víc. (Foto: bLeCha)
Foto bLeCha

Ti, co mají tu čest vyzkoušet si ohňový kontejner na vlastní kůži, mizí v dýmu a vedru uvnitř. (Foto: Mad)
Foto Mad

Těžko říct, kdo je na tom hůř. (Foto: bLeCha)
Foto bLeCha

Promočení a promrzlí dokumentaristé marně vyhlížejí slibovaný rollover. (Foto: Mad)
Foto Mad

Konečně jsme svědky několika hrozivě vypadajících zážehů hustého dýmu, ale to je zatím asi tak všechno. (Foto: Mad)
Foto Mad

Účastníci slavnostního zahoření vycházejí ven, je vidět, že některým se ulevilo, že mají křest ohněm, nebo spíš kouřem, za sebou. (Foto: bLeCha)
Foto bLeCha

Profík není fotograf, kterému kolem krku visí výbava za půl mega, ale fotograf, který dokáže trpělivě počkat na onen rozhodující okamžik, na svůj snímek, bez ohledu na průtrž mračen. (Foto: Mad)
Foto Mad

Dřevo konečně pořádně hoří a odměna za čekání v zimě a dešti přichází! (Tato a další fotografie do konce reportáže: bLeCha)
Foto bLeCha

Foto bLeCha

Závěrem hasiči předvádějí ukázku nácviku praktického zásahu.
Foto bLeCha

Foto bLeCha

Ohňový kontejner, který od tohoto týdne funguje v Raspenavě, je jen první etapou budování moderního výcvikového zařízení. V etapě druhé přibyde patro, aby šlo nacvičovat zásahy v objektech typu dům (byt, patro, schodiště). V rámci etapy třetí pak hasiči dostanou důstojné zázemí pro svoji obětavou práci (učebna, špinavé a čisté šatny, sociální zázemí, garážové stání pro techniku a vybavení potřebné k výcviku). Zajímavá demonstrace nových možností, kterou jsme viděli, tedy určitě nebyla poslední.

Text a video Mad, foto viz. popisky
ogl
16. 1. 2018 14:05 Vzácné barokní grafiky s motivy třicetileté války vystaví od čtvrtka galerie v Liberci. Zachycují třeba bitvu na Bílé hoře či zavraždění Valdštejna.
archa
16. 1. 2018 14:03 Liberecká záchranná stanice Archa loni přijala neobvykle velký počet puštíků obecných. Za rok se běžně postará o pár jednotlivců, loni to bylo 13 sov.
sedlo
16. 1. 2018 11:21 V Libereckém kraji je kvůli sněhu pro nákladní auta nad 3,5 tuny neprůjezdná silnice přes Oldřichovské sedlo na Raspenavu. Řidiči musí přes Frýdlant.
počasí
16. 1. 2018 09:25 Silný vítr a sněžení komplikují dopravu v Libereckém kraji. Problémy mají kamiony, spadlý strom zastavil provoz na trati z Liberce na Českou Lípu.
reklama
Kalendář
po
út
st
čt
so
ne
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31
leden
2018
reklama
GENUS PLUS TÝDEN (www.genusplus.cz) nebo (www.tydenvlk.cz) – společný zpravodajský a publicistický server. Provozuje GENUS TV a.s., Rumunská 655/9, 460 01 Liberec, IČ: 48291927. Společnost je zapsána v OR vedeném Krajským soudem v Ústí nad Labem, odd. B, vložka 439. Kontakt: net@genusplus.cz. U nevyžádaných příspěvků považujeme jejich zaslání za souhlas k případnému bezplatnému zveřejnění včetně dodané obrazové informace (foto, video apod.).