reklama

Svatý Hubert s Dianou a početnou družinou opět táhl Hejnicemi

5. 11. 2018
Tradice Svatohubertské slavnosti, pořádané v Hejnicích Střední školou hospodářskou a lesnickou Frýdlant, sahá někam do 90. let 20. století, takže je stará asi čtvrt století. Nápad obohatit ji o mši je spojen se jménem pátera Miloše Rabana, zachránce hejnické baziliky.
Přitom Střední škola hospodářská a lesnická Frýdlant je relativně mladá instituce, zapsaná 1. 4. 2007. Zdání ale klame, tradice školy je mnohem delší, protože vznikla sloučením Střední školy hospodářské Frýdlant a Střední školy lesnické Hejnice. O tom, o jak velkou instituci jde, si uděláte obrázek z toho, že její kapacita je dnes 1 200 žáků, kteří se vzdělávají na celkem pěti pracovištích v Hejnicích a ve Frýdlantu, kde je i školní statek. Škola poskytuje vzdělání v zemědělských, lesnických, potravinářských a ekologických oborech i ve službách a technických a ekonomických oborech se zaměřením na oblast zemědělství a lesnictví. Nahlédneme-li do kalendáře akcí, zjistíme, že život školy je velmi bohatý. K vrcholným společenským událostem, které jsou zároveň skvělou propagací školy, patří právě Svatohubertské slavnosti, mající již tradičně tři části, slavnostní jízdu, mši v hejnické bazilice Navštívení Panny Marie spojenou s pasováním nových myslivců a večerní zábavu.

Nezúčastněného pozorovatele čeká šok dávno před zahájením průvodu. Po příjezdu vlaku se od nádražíčka valí dav převážně mladých lidí. Jan Vachel, zástupce ředitelky a vedoucí pracoviště Hejnice, mi vysvětluje: "Nedíval jsem se přesně, ale letošní ročník odhaduji na dvacátý šestý. Za tu dobu si slavnost vybudovala velmi dobré renomé. My některé školy přímo zveme, ale srdečně je zván každý, kdo má rád přírodu, lesnictví a tradice." A jeho slova mi potvrzuje paní Petra, milovnice přírody z Raspenavy: "Jsem tu počtvrté, každý rok se mi to líbí víc, mají to stále lépe zrežírované. Na těch koních, co tu dnes uvidíte, já rekreačně jezdím, tak jsem se i přišla podívat, jak si povedou."
Foto Mad

V areálu školy vrcholí přípravy. Vít, Eliška a Kuba, žáci prvního ročníku, si od profesionálního sokolníka Milana Straky přebírají dravce. Škola své dravce nemá, ale základy práce s nimi se vyučují stejně jako kynologie. Jan Vachel vysvětluje: "Máme předmět myslivost. Předmět je rozložený do dvou ročníků a celkově má 99 hodin."
Foto Mad

Další pohled do zákulisí. Hubert se zatím moc nadšeně netváří a Diana ještě nedorazila, dívky na koních jsou členky její družiny. Později se dozvídám, že na roli hlavních protagonistů průvodu se překvapivě žádný konkurs nekoná. Jiří a Karolína, letošní představitelé mytologické dvojice, mi vysvětlují, že Dianu a Huberta většinou představují žáci čtvrtého ročníku, přičemž by měli umět jezdit na koni. A Diana Karolína dodává: "Já nejsem typická Diana, já už studuju nástavbu."
Foto Mad

Konečně, lesní rohy zahajují slavnost.
Foto Mad

Slavnost si nenechala ujít řada vysoce postavených představitelů kraje a některých institucí, například Jitka Volfová, statutární náměstkyně hejtmana Libereckého kraje, Jiří Loffelmann, člen rady Libereckého kraje, René Havlík, ředitel krajského úřadu Libereckého kraje, Milan Drechsler, statutární zástupce ředitelky školy, Jan Vachel, zástupce ředitelky a vedoucí pracoviště Hejnice, Jan Blažek z Vojenských lesů a statků Mimoň, krajský ředitel podniku Lesy ČR Ludvík Řičář a další.
Foto Mad

Milan Drechsler, statutární zástupce ředitelky školy, předal Hubertovi nejen symbolické klíče od ústavu, ale přidal i něco pro zahřátí na cestu.
Foto Mad

Družina vyráží na spanilou jízdu městem. Po pravdě řečeno, řazení průvodu mi zůstalo utajeno. Proti vší logice nejprve vyjely vozíky tažené poníky a teprve za nimi vyrazili vlajkonoši, herald, Hubert s Dianou a její dívčí družina. Čelo průvodu uzavíraly vozy s ulovenými trofejemi a vzácní hosté, kteří vlastně uváděli průvod civilů.
Foto Mad

První zastavení u nádraží ukázalo, jak velký je o slavnost zájem.
Foto Mad

Foto Mad

Další zastavení spojené s projevy se koná u radnice. Kdo by si nechal ujít starostu Jaroslava Demčáka v divadelním kostýmu?
Foto Mad

Vodopád slov přetíná narušitel na kole.
Foto Mad


A pozor, ani pan starosta není skrblík. Ovšem Hubert se z Myslivecké raduje opravdu jen pár sekund a musí lahev ke všeobecnému pobavení opět odevzdat do depotu.Foto Mad

Táhneme dál Hejnicemi. Tak mě napadá, že například jezdce na koních jsem viděl i na některých krajských akcích. Jiří Loffelmann, člen rady Libereckého kraje, mi to potvrzuje: "Tato škola je krajské zařízení, a tak se snažíme o co největší spolupráci a využíváme toho, co umějí, i při našich propagačních akcích, je to oboustranně přínosné. Ale já tyto akce především vnímám jako oslavu všech, kteří se o zemědělství, lesy a přírodu starají, a beru to jako velké poděkování jejich práci."
Foto Mad

Předposlední zastavení před bazilikou tentokrát nepatří projevům...
Foto Mad

...ale sokolníkovi Milanu Strakovi, který předvedl pár ukázek svého řemesla.
Foto Mad

První ukázka proběhla včetně chycení na vábničku naprosto perfektně. Zato Laura, káně Harrisovo, si odlétla na sousední střechu a dále se předvádět odmítla.
Foto Mad

Pan Straka vábí Lauru na kuřecí hnátu a Hubert s Dianou a její družinou pokračují k bazilice.
Foto Mad

Průvod je očekáván arcijáhnem Michalem Olekšákem, který bude mít letos na tomto místě premiérové kázání, a farářem Pavlem Andršem. Všimněte si, že farář má na ornátu motiv sv. Huberta, pro tuto příležitost vyšitý řádovými sestrami. Na rozdíl od jiných kostelů v Hejnicích takovéto velké mše nejsou žádnou raritou, jsou období, kdy se pořádají i čtyři do měsíce.
Foto Mad

Foto Mad

Pořadí účastníků průvodu se obrací, nejprve vstupují diváci.
Foto Mad

Teprve když jsou všichni na místech, za slavnostních fanfár přichází průvod.
Foto Mad

Hubertův herald, Hubert a Diana mají čestná místa a jako jediní z družiny sedí. Mše je vedená v překvapivě vtipném duchu a je evidentně postavená se zřetelem na to, že většina zde přítomných do kostela nechodí.
Foto Mad

O vynikající hudební doprovod se postaral sbor Antonín Dvořák z Turnova a mši obohatil o menší koncert.
Foto Mad

Obřad jde do finále, jsou přineseny a posléze požehnány lovecké trofeje.
Foto Mad

Do stavu mysliveckého je letos pasován jediný uchazeč, Norbert Ebert.
Foto Mad

Dopolední část slavnosti končí. Jan Vachel, ředitel školního pracoviště Hejnice, se s námi loučí myšlenkou, že když vidí nadšení a sounáležitost všech lidí spojených s vyučovanými obory, přál by si jediné, aby tradice ještě dlouho vydržela. Slavnostně naladěni odjíždíme i my, domů si vezeme vůni kadidla, kterým pánové během obřadu opravdu nešetřili. Je důvod nejet přímo do Liberce, ve Frýdlantu mají skvělou kačenu s červeným zelím a domácími knedlíky. Tak reportáž završíme stylově.

Text a foto Mad
lyže
20. 1. 2019 18:07 V Libereckém kraji vyrazily o víkendu lyžovat tisíce lyžařů. Podmínky pro lyžování jsou ve většině středisek ideální. Sněhu je dostatek.
cl
20. 1. 2019 14:32 V České Lípě plánují pro letošní rok investice za více než 300 mil.Kč, je to třetina rozpočtu. Největší akcí bude rekonstrukce penzionu pro seniory.
fot jn
20. 1. 2019 13:05 Fotbalový reprezentant Michal Trávník si při tréninku lehce poranil koleno a bude Jablonci chybět v úvodu jarní části sezony.
ralsko
20. 1. 2019 13:04 Největší armádní areál v Libereckém kraji - bývalý vojenský prostor Ralsko na své využití stále čeká, zatím se tam bourá. V dalších areálech to žije.
reklama
Kalendář
po
út
st
čt
so
ne
1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31
leden
2019
reklama
GENUS PLUS TÝDEN (www.genusplus.cz) nebo (www.tydenvlk.cz) – společný zpravodajský a publicistický server. Provozuje GENUS TV a.s., Rumunská 655/9, 460 01 Liberec, IČ: 48291927. Společnost je zapsána v OR vedeném Krajským soudem v Ústí nad Labem, odd. B, vložka 439. Kontakt: net@genusplus.cz. U nevyžádaných příspěvků považujeme jejich zaslání za souhlas k případnému bezplatnému zveřejnění včetně dodané obrazové informace (foto, video apod.).