Svijany Cup 2017 přilákal do Smržovky nadšence i legendy českého sáňkování

2. 3. 2017
Přírodní sáňkařská dráha Černá Studnice - Smržovka završila mimořádně úspěšnou sezónu kvalitně obsazeným otevřeným závodem, na kterém se sešli amatéři, závodníci i nestoři tohoto atraktivního, dnes veřejností znovuobjevovaného sportu.
Svijany Cup 2017 přilákal do Smržovky  nadšence i  legendy českého sáňkování
Foto a video Mad
Této přírodní sáňkařské dráze, která je letos otevřena teprve druhým rokem (přičemž loňská sezóna byla zkušební), jsme v lednu věnovali obsáhlou obrazovou reportáž ZDE. Takže jen dodejme, že díky perfektní údržbě trati a příznivému počasí rodinná sáňkařská dráha bezpečně vedená z vrcholu Černé Studnice dolů do Smržovky k vleku Filip (MAPA) zaznamenala nebývalý zájem veřejnosti. Konkrétně hned o víkendu po vyjití naší obrazové reportáže se svezlo přes 1 500 lidí a návštěvnost překonávala tisícovku i o dalších sobotách a nedělích! Měřeno zájmem návštěvníků serveru www.mapy.cz se dráha stala nejvyhledávanější atrakcí svého druhu (viz. ZDROJ).
Premiérového otevřeného závodu Svijany CUP 2017 se zúčastnilo přes 60 závodníků, přičemž startovní pole tvořili amatéři asi z jedné poloviny a z druhé poloviny pak závodníci věnující se tomuto sportu systematicky i závodníci, kteří Česko reprezentují na závodech na klopených chlazených drahách. Dorazili například borci, kteří ještě předchozí den reprezentovali Česko v Altenbergu.
A co je úžasné, přišli se podívat i reprezentanti bývalí, takže svah byl plný sáňkařských celebrit. Jak uvidíte dále v naší obrazové reportáži, lovci autogramů si přišli na své. Není divu, Smržovka je sáňkařskou velmocí, viz. historie například ZDE. Zajímavá byla i zdaleka nejen symbolická účast politiků. Petr Beitl, primátor Jablonce nad Nisou, sice skončil hluboko v poli poražených a na našem videu uvidíte, že část trati běžel :-), ale Marek Hotovec, pro věc zapálený starosta Smržovky, získal v kategorii amatérských saní zlato a starosta Hejnic Jaroslav Demčák stříbro!

Závody se odehrávaly na posledním úseku přírodní dráhy Černá Studnice - Smržovka s tím, že končily na sjezdovce areálu lyžařského vleku Filip. Organizátoři mají pro příští sezónu ambiciozní plán startovat přímo z Černé Studnice. Tím by Svijany Cup získal další rozměr, neboť závodníci by museli uplatnit i své běžecké vlohy, protože na trati je několik rovných úseků.
Foto Mad

Závod byl otevřený, rozdělený na kategorie muži a ženy. A dále na závodní plus sportovní saně a turistické saně plus rohačky, takže jsme na startu mohli vidět pestrou přehlídku sportovního náčiní. Všiměte si, jaké masivní skluznice mají legendární ještědky.
Foto Mad

Foto Mad

Miloš Morávek, nestor československého sáňkování a duchovní otec myšlenky přírodní sáňkařské dráhy i Svijany Cupu, debatuje s mladými závodníky.
Foto Mad

Dva pamětníci pohromadě, vlevo Ladislav Vlček, bývalý reprezentant, který aktivně sáňkoval 23 let, a uprostřed olympionik Vladimír Resl.
Foto Mad

Pana Resla jsme vyzpovídali na kameru:

Jen o pár metrů výše jsme narazili na další legendy československého a českého sáňkování. Usměvavá dáma vlevo je Martina Lukešová, československá reprezentantka. Vedle ní stojí František Bím, juniorský mistr Evropy 1981.
Foto Mad

Byla zde ale celá řada dalších osobností. Miloš Morávek, sám bývalý sáňkař reprezentant, vypočítává: "...například olympionik (ZOH 1964) Jan Hamřík, bývalá reprezentantka a olympionička Jitka Verešová Chroustovská a Dana Beldová Spálenská, juniorská mistryně z roku 1969, třetí na MS 1975 a dvojnásobná olympionička v jízdě na saních (šestá na olympiádě v Innsbrucku 1976)."  Posledně jmenovaná ve startovním poli poznala pár tváří, které později připravovala jako ternérka.
Profíci i amatéři bez rozdílu s napětím sledovali odvážné muže a ženy na saních. Divácky atraktivní bylo zejména nejnebezpečnější místo na trati. Tato pravotočivá zatáčka před nájezdem na sjezdovku měla opačný sklon...
Foto Mad

...a mnoha závodníkům pořádně zatopila...
Foto Mad
Foto Mad

...některým se stala i osudnou.
Foto Mad

Pár dalších momentek z trati. Kristýna Hodanová, jedna z favoritek, skončila druhá.
Foto Mad

Tak toto je o překousnutý jazyk!
Foto Mad

Kateřina Mizerová a její bratr Tomáš byli dalšími horkými favority, ale na bednu to tentokrát nestačilo.
Foto Mad

Kvůli bezpečnosti byl věk závodníků omezený zdola na 15 a shora na 80 let. Napřesrok možná bude vytyčena i trať pro děti. Letos to někteří rodiče vyřešili tak, že potomky vzali s sebou jako spolujezdce. Svoji vnučku prý svezl i Petr Urban, olympionik a sedmnáctinásobný mistr republiky v jízdě na saních.
Foto Mad

Jedním z mála problémů, které bude dobré do příštího ročníku vyřešit, bylo občasné dojíždění pomalých závodníků rychlejšími soupeři. Své kolegy dohnali zpravidla v nejkritičtějším místě trati.
Foto Mad

Trať připravili a během závodu svědomitě udržovali členové smržovského sboru dobrovolných hasičů a další fandové sáňkování. Na obzoru se tyčí Tanvaldský Špičák, ze kterého do Tanvaldu kdysi vedla sáňkařská a bobová dráha. Poslední velkou akcí, kterou hostila, bylo mistrovství republiky na saních konané v roce 1976. Pak bohužel její sláva pohasla a dráha zanikla.
Foto Mad

Na umělých ledových drahách obsahujících klopené zatáčky se závodníci řítí rychlostí kolem 120 km/hod. Zde, na přírodní trati, se maximálka pohybovala kolem 70 km/hod. Přesto museli závodníci za cílem razantně brzdit, aby neskončili ve stánku občerstvení ověnčeni grilovanými klobásami.
Foto Mad

Kdo se umístil na bedně, jsme již částečně naznačili, zde jsou kompletní výsledky: