reklama

Udělejte něco pro své duševní zdraví, adoptujte píšťalu jabloneckých varhan!

26. 7. 2018
Podílet se na obnově jedněch z nejvýznamnějších českých varhan je totiž nejen ušlechtilé, ale hned z několika důvodů opravdu povznášející. Přinejmenším proto, že si určitě budete chtít své adoptivní dítko poslechnout a takový zážitek se s televizní estrádou ani s reprodukcí do sluchátek nedá srovávnat.
Kostelu Nejsvětějšího Srdce Ješíšova v Jablonci nad Nisou (MAPA) jsme již před časem věnovali jeden z dílů našeho projektu VĚŽE SEVERU. V té obrazové reportáži je podrobná historie stavby, takže jen připomenu, že kostel byl po mnoha odkladech postaven mezi lety 1930 a 1932 podle návrhu architekta Josefa Zascheho (1871 - 1957)

Varhany, na jejichž záchraně se nyní pracuje, jsou stejně staré jako kostel a stejně jako peníze na chrám byly i ony získány darem. Nástroj věnovali továrníci bratři Jägerové. Jejich zaměstnanci to ostatně měli do nového kostela blízko. Komplex budov, který dnes patří koncernu Preciosa, se nachází ve Větrné ulici ústící téměř naproti kostelu a vily obou pánů si můžete prohlédnout v sousední ulici 28. října (viz. ZDE). Varhany poprvé hrály při slavnostním předání firmou dne 9. dubna 1932 za účasti dárců varhan a vedení firmy.
Foto Mad

Foto Mad

I letmý pohled napoví, že tento královský nástroj po vizuální stránce navrhl rovněž architekt Zasche, a to přesně k obrazu kostela.
Foto Mad

Varhany postavila krnovská firma Rieger, ve své době patřící mezi absolutní světovou špičku. Mají přes 2 500 píšťal, 3 manuály, pedál a skoro pět desítek rejstříků. Pro ilustraci, oblouk, ve kterém je nástroj umístěný, má průměr 8 m. Vše o nástroji naleznete ZDE.
Foto Mad

U takovýchto varhan se předpokládá velká oprava po padesáti letech provozu. Zde se bohužel nic takového neodehrálo. Za víc jak 85 let činnosti proběhlo jen pár oprav malých a pochopitelně ladění. To se bohužel na nástroji podepsalo. Varhany jsou na tom navíc špatně nejen díky přirozenému opotřebení, ale například i kvůli řádění červotočů, jak ukazuje foto z archivu NFJV. Z technické zprávy vyplývá, že ačkoliv nástroj ještě hraje, hrozí jeho úplná zkáza, nedojde-li v nejbližší době k zásadní rekonstrukci.
Foto archiv NFJV

Naše video obsahuje pár ukázek zvuku varhan pořízených na úterním koncertu a především rozhovor s varhaníkem Drahoslavem Gricem, který vám potvrdí, že hrát na takový nástroj může být napínavé dobrodružství. (Nezobrazuje-li se vám video zde, použijte přímý prolink https://youtu.be/26JNrKsWVz8)


Celý nástroj včetně píšťalového fondu je dosud původní, bez jakýchkoli úprav. Cenu rekonstrukce zvyšuje skutečnost, že jde o unikátní, státem chráněnou památku. Tím pádem není například možné dřevěné díly prostě vyměnit, ale musí být ošetřeny radiací. (Foto: archiv NFJV)
Foto archiv NFJV

Věci se daly do pohybu zhruba před rokem, kdy vznikla myšlenka založit na záchranu varhan nadační fond Jablonecké varhany.
Tak se také stalo a letos v lednu byla vyhlášena sbírka a byl založen transparentní účet. Píšťaly si můžete adoptovat od dubna. K tomu mi poskytl krátký rozhovor Jiří Kreisel, tiskový mluvčí nadačního fondu:

Sbírka v podstatě běží necelé čtyři měsíce. Kolik peněz se zatím vybralo?
Jiří Kreisel: Od prvního dubna, kdy jsme spustili adopci píšťal, jsme získali asi 630 tisíc korun. Celková předpokládaná cena za rekonstrukci je šest milionů a varhanáři, které jsme oslovili, se pustí do práce, když budeme mít pohromadě alespoň polovinu, protože celkovou dobu rekonstrukce odhadují na rok a půl až dva roky.

Nechci srážet váš entuziasmus, ale domnívám se, že těch šest milionů dáte těžko dohromady jen díky příspěvkům jednotlivců. V jakém stádiu jsou jednání s institucemi a firmami?
Jiří Kreisel: Ano, máte pravdu, ale my na to šli takovým způsobem, že jsme chtěli začít s drobnými dárci. V okamžiku, kdy máte na účtu takovouto podle mě docela pěknou částku od malých dárců, tak už můžete oslovit město, kraj a další instituce. Oni, když vidí, že lidé o to mají zájem a jsou schopni do nadačního fondu investovat, tak to je pro ně motivace tam něco, třeba i větší částku, přidat.

Já měl na mysli především velké firmy...
Jiří Kreisel: Tak teď jsou všichni na dovolené, ale od září určitě začneme oslovovat velké sponzory.

Dnes jsme se tu setkali u příležitosti koncertu v rámci projektu Jablonecké kostely otevřeny 2018. Jakou mají koncerty zatím návštěvnost?
Jiří Kreisel: Kostely jsou většinou hodně naplněné, překvapilo mě to například ve Mšeně, kde jsme měli na programu gotickou hudbu, takže téma pro laika dost těžké, a přišlo asi 120 lidí. Ale  ten kostel je velmi malý, bylo zcela plno.

Foto Mad

Na stránkách nadace píšete, že koncerty se v kostele budou konat i po ty dva roky rekonstrukce, jak to hodláte provést?
Jiří Kreisel: Tak to bude pochopitelně nouzovka, ale my máme v Jablonci obrovské štěstí, že tu pracují takoví lidé jako Tomáš Pospíšil, šéf dětského sboru Iuventus Gaude. On tu na varhany hraje nejčastěji a dokáže se zdejším prostorem krásně pracovat.  Věřím, že to nějak vymyslí a obrovská hudební úroveň i třeba mší bude zachována.


Prospekt, tedy píšťaly, které jsou přímo vidět, čítá 94 píšťal. Jejich adopce je nejprestižnější, cena se pohybuje od dvaceti do sta tisíc korun, viz. ZDE. Skryté píšťaly jsou levnější, například tóny z prvního manuálu, o které je největší zájem, lze adoptovat již od 500 Kč do 8 000 Kč. Vše o adopci obecně pak naleznete ZDE.
Foto Mad

Rekonstrukci ovšem potřebuje celý kostel. Snad na ni také dojde, chrám má fantastický genius loci.
Foto Mad

Pan Kreisel své odhady návštěvnosti vůbec nepřehání, v úterý o páté byl jablonecký kostel Nejsvětějšího Srdce Ježíšova prakticky plný.
Foto Mad

Drahoslav Gric, varhaník, který zde koncertoval spolu s hobojistkou Dorotheou Chudou. Na programu měli díla francouzských romantiků.
Foto Mad

Hobojistka Dorothea Chudá je kostelem nadšená: "Akustika je nádherná, ale je to opravdu hodně velký prostor a člověk se na to musí připravit a musí hrát naprosto naplno, úplně se do toho opřít. To je samozřejmě nejtěžší, naplnit celý prostor kostela. Ačkoliv hoboj disponuje velkou dynamickou škálou, tak nemůže dosáhnout na varhany, varhany jsou tak bohatý nástroj na barvy, že hoboj je jen jedna z barev."
Foto Mad

Poslední tóny dozněly, protagonisté jsou vítáni nadšeným potleskem. Zcela oprávněně.
Foto Mad

Foto Mad

Významná část posluchačů navštěvuje koncerty pravidelně. Je dobře, že program je vytištěný na kvalitním papíře, někteří návštěvníci si ho totiž nechávají od umělců podepsat.
Foto Mad

Závěrem dejme ještě jednou slovo Jiřímu Kreiselovi: "Já to beru tak, že sbírka je takové poselství, poselství, že tento kostel neslouží jen církvi, ale že tento nádherný prostor setkávání je úžasným místem, kam lidé chodí třeba na koncerty, jak ostatně vidíte sám. Jablonec by to, že má takovýto mimořádný koncertní nástroj, měl vzít za své. Stejně jako kdysi, vždyť celý tento kostel byl postavený z darů, varhany věnovala firma Jäger, tedy dnešní Preciosa. Byli bychom rádi, kdyby se na obnově varhan celý Jablonec sjednotil, ukažme, že nejsme jen sportovci, ale že máme i kulturní hodnoty."

A já dodávám, že cyklus Jablonecké kostely otevřeny 2018 poběží až do konce prázdnin. Tak nezapomeňte, každé úterý jsou jablonecké kostely otevřené, přičemž v jednom z nich se od 17 hodin koná koncert.

Text a foto (není-li uvedeno jinak) Mad
silnice
19. 2. 2019 08:05 Silnice v Libereckém kraji jsou sjízdné, mohou ale namrzat. Pozor by si měli dát motoristé i na hlavním tahu na Prahu u Hodkovic a Rádelského Mlýna.
knihovna
19. 2. 2019 06:36 Dnes v 17 hodin se koná v liberecké knihovně pravidelná exkurze Znáte naši knihovnu?, spojená s výkladem, jak vyhledávat v elektronickém on-line katalogu.
zloděj
19. 2. 2019 06:28 S pečivem v košíku zamířil 33letý recidivista k pokladně. Že má v batohu další nákup v hodnotě 1200 Kč, vyšlo najevo ve chvíli, kdy ho zadržela ostraha. Teď mu hrozí až 3 roky vězení.
jablonec
18. 2. 2019 18:05 Jablonec nad Nisou chce letos zrekonstruovat 20 městských bytů, z rozpočtu na to dá deset mil.Kč. V obnově fondu chce pokračovat i v dalších letech.
reklama
Kalendář
po
út
st
čt
so
ne
1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28
únor
2019
reklama
GENUS PLUS TÝDEN (www.genusplus.cz) nebo (www.tydenvlk.cz) – společný zpravodajský a publicistický server. Provozuje GENUS TV a.s., Rumunská 655/9, 460 01 Liberec, IČ: 48291927. Společnost je zapsána v OR vedeném Krajským soudem v Ústí nad Labem, odd. B, vložka 439. Kontakt: net@genusplus.cz. U nevyžádaných příspěvků považujeme jejich zaslání za souhlas k případnému bezplatnému zveřejnění včetně dodané obrazové informace (foto, video apod.).