reklama

Bílý kostel sv. Mikuláše v Bílém Kostele nad Nisou

2. 8. 2017
U řady měst a obcí se jen dohadujeme, proč že se jmenují tak, jak se jmenují. U Bílého Kostela nad Nisou máte jasno, jakmile se před vámi po přejezdu hřebene vesnice předvede v celé své kráse. Sněhobílý kostel ční jako prst v jejím středu.
Bílý Kostel nad Nisou je stará obec, poprvé doložená v seznamu farností na Pražském hradu již roku 1352 jako Alba Ecclesia. Je ale velmi pravděpodobné, že je ještě starší, protože král Přemysl Otakar pozval Němce, aby osídlili české pohraničí, již o sto let dříve. V některých záznamech se objevují i různé varianty pojmenování Heinrichsdorf podle údajného zakladatele Jindřicha I. z Donína. Kostel, korektněji řečeno předchůdce dnešního kostela, byl postaven již kolem roku 1360. Původně byl zasvěcený Všem svatým a název obce dokládá, že s dnešním kostelem sv. Mikuláše měl společnou bílou barvu.
Velmi interesantní je pověst o založení kostela, podle které měl kostel dokonce stát dříve než vesnice, která kolem poutního místa posléze vznikla. Když se pánovi z Donína, usídlenému na Grabštejně, narodil syn, měl takovou radost, že má dědice, že se rozhodl postavit kostel. Jako vhodné místo si vybral kopec nad Panenskou Hůrkou. Jenomže se ukázalo, že to není dobrý nápad, co bylo do večera postaveno, kdosi (pověst praví, že pekelné síly) do rána zboural a rozmetal po okolí. Když tu skázu uviděla manželka pána z Donína, sundala si šátek, zvedla jej vysoko nad hlavu a pustila po větru, aby vítr ukázal, kde má kostel stát. Šátek letěl a letěl a letěl, až se zachytil v šípkovém keři na břehu Nisy.

Věž kostela není veřejnosti přístupná, ale o panorámu Bílého Kostela nepřijdete. Když se skála nad Nisou začala rozpadat a bylo ji třeba zpevnit, obec pozemek vykoupila a skálu nejen zpevnila, ale asi před čtyřmi lety nahoře zbudovala pěknou vyhlídku i s lavičkami. Jiří Formánek, starosta Bílého Kostela, který má i lví podíl na záchraně kostela, doplňuje: "Jinde mají rozhledny za miliony, naše vyhlídka byla skoro zadarmo." Les v pozadí za kostelem je onen vrch, kde údajně o půlnoci řádí pekelníci, kteří zmařili plány na stavbu kostela na prvním místě.
Foto Mad

Víla Nisa byla pod vyhlídku instalována letos začátkem léta.
Foto Mad

Bílý kostel sv. Mikuláše dnes patří Bílému Kostelu. Pan starosta vysvětluje, proč obec chátrající stavbu převzala: "Jsme obec Bílý Kostel a ten kostel nebyl v dobrém stavu. O naši dominantu jsme nechtěli přijít. V roce 2008 jsme proto podepsali s římskokatolickou církví darovací smlouvu. Postupně jsme získali nějaké dotace a kostel jsme dali dohromady. Začali jsme interiérem, například podlahu jsme snížili o víc jak půl metru. Když jsme dodělali interiér, naši práci z části odnesla povodeň. Od té doby chápu přísloví, že má práce jako na kostele. Chceme, aby náš kostel žil. Na další zvelebení děláme sbírky při akcích."
Foto Mad

Kostel byl několikrát přestavován, věž pochází z roku 1679, kdy proběhla největší přestavba. Dnešní barokní podobu kostel získal až v roce 1732.
Foto Mad

Chátrající fara patří dosud církvi, ale obec by i ji ráda získala. Starosta Formánek nám vysvětluje proč: "Chceme dát do pořádku komplex jako celek. Církvi jsme i nabízeli nějakou formu spoluúčasti na opravách. Když tam udělají nějaké centrum setkávání, budeme jedině rádi, jde nám o jedno a totéž, aby se lidé sešli a potkali se. Nechceme, aby se z Bílého Kostela stala jen noclehárna." Mimochodem, kolem kostela byl kdysi hřbitov. Poté, co povodeň roku 1897 vyzvedla rakve z hrobů, byl hřbitov přemístěn (1907) výše (leží hned vedle dnešní nové silnice na Žitavu).
Foto Mad

Za vstupem vás vítají tabulky vzpomínající nechvalně proslavené povodně. Je paradoxní, že ve druhé polovině 20. století zde měla litoměřická diecéze sklad knih a posléze kostel k témuž účelu využívala Krajská vědecká knihovna. Problém s občas nezkrotnou Nisou byl řešený tak, že podlaha byla zvednuta o 60 cm oproti dnešku a police s knihami měly vysoké nohy.
Foto Mad

V čele nevisí kříž, ale znak Bílého Kostela, protože jak říká starosta Formánek: "Kostel byl odsvěcený již v šedesátých letech minulého století a dávno neplní náboženskou funkci. Nechtěli jsme se k tomu vracet, protože dnes to je náš společenský prostor, který využíváme na světské akce."
Kostel dnes funguje jako kulturní sál, který obci leckde závidí. Koná se zde řada významných akcí, například tu již tradičně každý rok o Vánocích vystupuje pan Vele a probíhají zde i školní akademie a vítání prvňáčků.  
Foto Mad

Foto Mad

Obyvatelé, kteří v Bílém Kostele žili v devatenáctém a na počátku dvacátého století, by dnes svůj kostel možná ani nepoznali. Interiér se totiž radikálně změnil. Zmizely například postranní galerie.
Foto Mad

Pro vaši představu, interiér býval údajně podobný například tomuto kostelu sv. Maxmiliána v Křižanech.
Foto Mad

Nový je i kůr, který rovněž ten historický nijak ortodoxně nekopíruje. Varhany chybí, byly odvezeny již v šedesátých letech minulého století. Přesto, když v roce 2007 podél Nisy proběhl varhanní maraton, byla zde účast posluchačů největší, ačkoliv si pan Tůma, mistr varhanník, musel dovézt svoje varhany.
Foto Mad

Jdeme na věž. Odsud to vypadá, že výstup bude celkem bezproblémový, a člověk se diví, proč věž není přístupná.
Foto Mad

Po zdolání prvních schodů se velmi rychle divit přestáváme.
Foto Mad

Ano, musíme až tam do tmy nahoru. Podíváte-li se pozorně, odhalíte letopočet 1899 a podpis tesaře.
Foto Mad

Odměnou je nám kruhové panorama údolí Nisy. V pozadí vykukuje dálniční nájezd na Žitavu.
Foto Mad

A toto je pohled přes řeku na vyhlídku, na které jsme naši dnešní exkurzi začínali.
Foto Mad

Společenské prostranství před kostelem, kde kdysi býval velký hostinec.
Foto Mad

A takto vypadá z ptačí perspektivy železobetonový most přes Nisu.
Foto Mad

Když byl kostel opravován, historici se těšili, co naleznou v makovici věže. Překvapení se nekonalo, ve schránce byly uloženy dokumenty z doby předchozí opravy za socialismu. Věž má ale poklad mnohem cennější. Historický hodinový stroj, který slouží dodnes. Byly provedeny jen úpravy. Například v pozadí jsou odložená původní kamenná závaží, protože dnes mají hodiny automatické natahování...
Foto Mad

...a jejich srdce dostalo atomový stimulátor.
Foto Mad

Stroj ukazuje čas do širokého okolí díky obětavé péči Josefa Hrdého, který jej v květnu 1994 zprovoznil. Cesta mistra Hrdého k hodinařině nebyla přímočará, protože je původní profesí silnoproudař. S novou prací se přeškolil na elektronika NC strojů a odsud již byl k jemné hodinářské práci jen krůček.
Foto Mad

Když se s námi pan starosta Formánek loučil, věnoval nám na cestu výpravnou publikaci o historii a současnosti Bílého Kostela nad Nisou, která vyšla před pěti lety. Je to velmi zajímavé počtení, které zaujme nejen místní obyvatele. Zapůjčit si ji můžete v knihovně a investice do nákupu se vyplatí. Kniha obsahuje nejen pozoruhodné obrazové materiály, ale především svědectví, jak bohatý životopis může mít vesnice s necelou tisícovkou obyvatel.

Text a foto Mad
voda
16. 3. 2018 16:56

Prameny vody v turnovských studánkách byly dne 13. března podrobeny pravidelné kontrole. Voda v obou studánkách, pod Valdštejnem i Boží voda, je i nadále pitná.

sestry
16. 3. 2018 16:51 O nové středoškolské zdravotní obory v České Lípě je zájem. Škola má 51 přihlášek, přijmout může až 60 studentů. Zájem je hlavně o zdravotní sestry.
grip
16. 3. 2018 16:50 Chřipkových onemocnění v Libereckém kraji opět ubylo, epidemie ale trvá. Na 100.000 obyvatel je 2046 případů, před týdnem jich bylo o 16,6 pct více.
machač
16. 3. 2018 11:13 Na hlavní pláži Máchova jezera v Doksech na Českolipsku v noci shořel stánek s občerstvením. Škoda byla majitelem předběžně odhadnuta na 5 mil. Kč.
reklama
Kalendář
po
út
st
čt
so
ne
1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31
březen
2018
reklama
GENUS PLUS TÝDEN (www.genusplus.cz) nebo (www.tydenvlk.cz) – společný zpravodajský a publicistický server. Provozuje GENUS TV a.s., Rumunská 655/9, 460 01 Liberec, IČ: 48291927. Společnost je zapsána v OR vedeném Krajským soudem v Ústí nad Labem, odd. B, vložka 439. Kontakt: net@genusplus.cz. U nevyžádaných příspěvků považujeme jejich zaslání za souhlas k případnému bezplatnému zveřejnění včetně dodané obrazové informace (foto, video apod.).