reklama

Naši regionální výrobci vyrazili s kůží na trh do Lužice

2. 6. 2017
Do hornolužického Obercunnersdorfu jsme vyrazili na Den otevřených podstávkových domů. Na místě nás kromě perel dřevěné architektury zaujal trh, kterému vévodily stánky s logy regionálních produktů Libereckého kraje. Většina z nich zde prodávala poprvé.
Naši regionální výrobci vyrazili s kůží na trh do Lužice
Foto: MAD
V Obercunnersdorfu (MAPA) vystavující certifikovaní výrobci využili servisu Libereckého kraje, přesněji řečeno paní Evy Hornové, vedoucí oddělení cestovního ruchu Krajského úřadu Libereckého kraje. Proto jsem požádal o vysvětlení přímo ji a první, co mě překvapilo, bylo to, že nešlo o výsledek nějaké nalinkované politické dohody. "Plodem let vzájemných přeshraničních styků je velmi dobrá spolupráce mezi turistickými regiony a toto je jeden z výstupů. (Poznámka: Jako jsou na naší straně čtyři turistické regiony, kde fungují destinační managementy, tak u nich je marketingová společnost Horní Lužice a dvě oblasti, TTG Neisseland a TTG Zittauer Gebirge.) Konkrétně tato spolupráce začala zhruba před rokem, kdy se na mě obrátili někteří němečtí organizátoři akcí, zda nemáme české výrobce, kteří by se chtěli zúčastnit. Takže to nejde po žádné oficiální mezivládní nebo meziregionální úrovni. Je to o osobním zájmu a já vycházím z našeho seznamu certifikovaných regionálních výrobců. Těm posílám informace o nabídkách, které mi přijdou. Pakliže se výrobci rozhodnou tam jet, je již na nich, aby se zkontaktovali s organizátory. Já jim jen nabízím pomocnou ruku v případě nějakých problémů. Těší mě, že zájem je, teď nejaktuálnější bude Historik Mobil na Oybině 5. a 6. srpna, kam se hlásí dvanáct výrobců z našeho kraje, a například již vím, že do Obercunnersdorfu pojedou certifikovaní regionální výrobci prodávat opět v září na Bramborový svátek."
Že prodávat na trzích v německém pohraničí může být pro regionální výrobce zajímavé, potvrzuje i výrobkyně perníků paní Karla Srbová, která do Německa jezdí se svojí produkcí již několik let: "Vezměte si, že například tady v Obercunnersdorfu platíme 3 eura za m2 a v Žitavě 5 euro za stánek na celý den. V Ebersbachu to je podobné, ale navíc jsme pod střechou a máme veškré sociální zázemí. Proto je nám velmi smutno, když přijedeme prodávat na vánoční trhy do Žitavy a z certifikovaných regionálních producentů Libereckého kraje tam jsme jediní."

Naši trhovci byli rozmístěni kolem infocentra v Obercunnersdorfu, které je rovněž podstávkovým stavením.
Foto Mad

Uvnitř je muzejní expozice a celé horní patro zabírá místní knihovna.
Foto Mad

Foto Mad

Součástí nabídky nejsou jen turistické informace. Za příjemná čtyři eura si dopřáváme dvě kávy plus dva domácí zákusky...
Foto Mad

...a vyrážíme do terénu sbírat názory reprezentantů našeho regionu.

Karla Srbová (vlevo) a její maminka jsou zkušené trhovkyně. Jako jediné měly stánek důsledně v němčině a i jinak byly perfektně připravené na německou klientelu, což se odrazilo v prodeji, jen během našeho rozhovoru obsloužily několik zákazníků. Své zkušenosti s prodejem v Německu shrnuje paní Karla takto: "Perníky peču od roku 2014 a na získání certifikátu Regionální producent jsem se připravovala rok. Od začátku prodávám v Sasku kolem Žitavy.  Zdá se mi, že Němci mají podmínky pro regionální producenty nastavené lépe než my. Jsou k nám velmi vstřícní bez ohledu na státní příslušnost. U nás jde každému organizátorovi primárně jen o nájem z místa, nikoliv o atmosféru a sortiment. Pak se děje to, co vidíte, na akcích prodávají hlavně různí překupníci, kteří na nájem mají. Já jsem to vyřešila přesunem do Saska a je mi tady dobře. Prodáváme pravé medové perníky, originální jsme tvarem. U nás si to lidi omakají, máme ochutnávku, někdy i zdobíme na místě a vozíme s sebou pec."
Foto Mad

Ostatní Češi oslovení paní Hornovou prodávali v Německu poprvé.
JM Koral Bratříkov zastupovala Andrea Macháčková (vlevo), jednatelka firmy, a její šikovná kolegyně Lída Dutá, autorka vystavovaných výtvorů ze skleněných perlí: "Řekly jsme si, že je to zajímavá nabídka, kterou vyzkoušíme. Lidi se zatím spíš dívají, ale obchodní úspěšnost budeme hodnotit až večer. Již jsme přihlášené i na akci Historik Mobil 5. a 6. srpna, tam to bude větší."
Foto Mad

Alice Tomášková z Valteřic na Děčínsku, původní profesí výtvarná pedagožka, je na začátku svého podnikání. Keramiku sice dělá od svých deseti let, ale mezitím vystudovala dvě vysoké školy a porodila čtyři děti. Na trhu je poprvé, nejen v Německu, ale vůbec. Tip jí nedala paní Hornová, ale kamarád. Za hodinu, co jsou podstávkové domy otevřené, neprodala nic, ale Alice je optimistka: "Lidé se zastavují a do večera je přece ještě daleko, slyšela sem, že hlavní vlna návštěvníků přijde po obědě."
Foto Mad

Jiří Štágl, spolumajitel ekofarmy Sad u Ořechového háje, byl dosud zvyklý na to, že lidé si jezdí pro med a sušené plody za nimi na farmu. Toto je pro něj nová zkušenost. První kroky k zákazníkům podnikli teprve nedávno v Praze u Karlova mostu. O jeho stánek, postrádající popisy v němčině, příliš velký zájem není, ale příště to třeba již bude lepší, protože pan Štágl situaci hodnotí realisticky: "Jde o to, jestli to já umím dobře udělat. Asi bych měl naši produkci více nabízet, problém mám třeba s tím, že neumím německy. Abych to shrnul: Zboží je kvalitní, prodejní místo a množství lidí je velmi dobré, takže jako slabý článek zbývám já."
Foto Mad

Květuše Strunová má galerii Keramika Strunovi s dílnou a obchodem v Bílém Potoce: "Tip nám dala paní Hornová, tak jsme se přihlásili, máme to sem hodinu cesty, tak proč bychom nepřijeli. Keramika nás živí 27 let a tady jsme na zkušené, problém s jazykem nemáme, příště již třeba přijedeme sami. Je krásný den a to je hlavní. Víme, že nás tu mají rádi, myslím, co se týče profese." 
Foto Mad

Není možné se nezeptat, jak to funguje obráceně, na českých akcích jsme Němce zatím moc často neviděli. Jednou z výjimek byl stánek nabízející v Liberci během Noci Muzeí speciální žitavské bratwursty vyrobené podle receptury z 18. století. Paní Hornová to vysvětluje takto: "My to Němcům zatím nenabízíme, já teď čekám na ohlasy od našich regionálních výrobců. V případě zájmu můžu tyto výměny nabízet i v našem kraji, ale Liberecký kraj většinou není pořadatelem těch akcí. Takže já můžu fungovat jen jako prostředník. Můžu naše organizátory oslovit, zda by neměli zájem o německé regionální prodejce, a v případě jejich zájmu pak zkontaktuji příslušné destinačky v Německu."Letos se do Dne otevřených podstávkových domků za Čechy přihlásily jen Merboltice a Brtníky. Je to velká škoda, protože například v Polsku se připojilo 15 měst a obcí a v Německu dokonce 35! Počet přístupných objektů byl přitom podstatně vyšší, například jen zde, v Obercunnersdorfu, jste mohli nahlédnout celkem do osmnácti podstávkových domů! K tématu této originální architektury se určitě vrátíme v létě v jednom z našich víkendových výletních tipů, teď jsme vybrali alespoň typické ukázky toho, s čím se můžete během prohlídky podstávkových domů setkat.

Příklad první - můj dům, moje muzeum. Takovým příkladem by mohlo být i infocentrum zmíněné úvodem. Zajímavé ale je, že velmi stylově zařizují své domy i někteří soukromí majitelé. Návštěvy těchto domů bývají nejatraktivnější, protože skrývají často neuvěřitelné věci, loutkovými divadly a pokojíčky pro panenky počínaje a obrovskými parními mandly konče.
Foto Mad

Foto Mad

Foto Mad

Příklad druhý - tady prostě bydlím já. Majitelé těchto domů mají vnitřek vybavený zcela běžným způsobem, takže nezajímá-li vás vyloženě vnitřní architektonické řešení a způsob ošetření trámoví proti dřevokazům, můžete porovnávat, má-li majitel před vpádem cizích zvědavců uklizeno lépe než vy před vpádem přátel na narozeninový večírek. Mimochodem, když se podíváte pozorně, zjistíte, že dům je na prodej, což není nijak výjimečné. Podstávkových domů, které jsou k mání, jsme během naší procházky Obercunnersdorfem napočítali asi pět.
Foto Mad

Foto Mad

Foto Mad

Případ třetí - Pojďte se podívat, jak vybydlené jsem to koupil! Konkrétně tento dům koupil nový majitel v dosti zoufalém stavu nedávno. Vnitřní zdi jsou uvnitř na některých místech doslova vytapetovány dřevomorkou. Protože dotace na uvedení lidové architektury do původního stavu jsou v Německu nepoměrně štědřejší než u nás, tak věříme, že za pár let se ruina přesune do kategorie následující.
Foto Mad

Foto Mad

Případ čtvrtý - Pojďte se podívat, jak jsem tu ruinu zvelebil!  Tyto exkurze jsou zajímavé zejména ze studijních důvodů, to nám ostatně potvrzuje i Petra Rydygrová, jedna z českých návštěvníků, které jsme zde potkali: "Rok máme podstávkový dům v Lužických horách, architektura nás zajímá a tady hledáme inspiraci. Je třeba zajímavé, jak Němci pracují s barvami. Projekt Dne otevřených podstávkových domů se nám líbí, a kdyby bylo něco podobného u nás, s našim domem bychom se rádi účastnili."
Foto Mad

Foto Mad

Při vstupu do zadního traktu usedlosti, kde nový majitel nahradil stěny sklem, nám přestává být jasné, jak to s těmi dotacemi na rekonstrukci do původního stavu chodí :-)
Foto Mad

Případ pátý - podstávkové domy, které můžete navštívit nejen o Dni otevřených podstávkových domů. Tak takovýchto domů je, vážení, poměrně dost, jen v Obercunnersdorfu jsou podle nás minimálně tři, kromě v úvodu zmíněného infocentra například tato kavárna s módním butikem.
Foto Mad

Foto Mad

Ačkoliv na podstávkové domy je bohatý i český sever, letos to na rozdíl od minulých let nějak nedopadlo. Ale chystá se jiná akce, Liberecký kraj letos podpoří Dny lidové architektury 8. a 9. července. Přístupno, většinou s doprovodným programem, bude asi devět objektů po celém Libereckém kraji. Tak se máme na co těšit!

Text Mad, rozhovory Darka
voda
22. 5. 2018 07:05 Obyvatelé Libereckého kraje mají nejdražší vodu v Česku. Za metr krychlový platili loni na vodném a stočném 84,90 Kč. Celostátní průměr je 70 korun.
šerm
22. 5. 2018 06:38 Kordista Jiří Beran se stal posedmé českým mistrem a s klubem SC Praha získal v Liberci titul v družstvech. Mezi kordistkami uspěla Kateřina Došková.
jn
22. 5. 2018 06:35 Jablonec nad Nisou připravuje opravu stoletého mostu v Lidické ulici. Práce za 13 milionů korun zkomplikují v létě přístup do domů v sousedství.
ralsko
21. 5. 2018 17:05 Liberecká univerzita zpracuje pro Liberecký kraj studii rozvoje a dalšího využití bývalého vojenského prostoru Ralsko. Hotova by měla být do podzimu.
reklama
Kalendář
po
út
st
čt
so
ne
1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31
květen
2018
reklama
GENUS PLUS TÝDEN (www.genusplus.cz) nebo (www.tydenvlk.cz) – společný zpravodajský a publicistický server. Provozuje GENUS TV a.s., Rumunská 655/9, 460 01 Liberec, IČ: 48291927. Společnost je zapsána v OR vedeném Krajským soudem v Ústí nad Labem, odd. B, vložka 439. Kontakt: net@genusplus.cz. U nevyžádaných příspěvků považujeme jejich zaslání za souhlas k případnému bezplatnému zveřejnění včetně dodané obrazové informace (foto, video apod.).