reklama

TECHNO: Muzeum historické hasičské techniky v Chrastavě

10. 8. 2017
Chrastavské hasičské muzeum je špičková expozice mající mezinárodní renomé. O tom, že je zde co obdivovat, svědčí i velký zájem německých fandů hasičské techniky. Zanedlouho pravděpodobně dojde na rozšíření expozic. REPORTÁŽ OBSAHUJE ROZHOVOR S M. CANOVEM na toto téma.
Prostory muzea jsou krásné, sbírka je utříděná, ale problém spočívá v tom, že asi 80% exponátů je zapůjčených, a ty mají při vystavování pochopitelně přednost. Muzeum přitom má poměrně rozsáhlý depozitář další zajímavé techniky, která je již buďto zrestaurovaná, nebo na uvedení do vystavitelného stavu čeká, leč není ji kam umístit. Takže zpráva o reálných úvahách na rozšíření by byla pěkným dárkem k dvacátým narozeninám. Oslavám dvacetin muzea jsme již věnovali velký obrazový report ZDE. Takže je na čase, abychom se šli podívat dovnitř, jak jsme slíbili.
Je fakt, že Chrastavákům patří opravdu obdiv, protože v roce 1988, kdy idea zřídit muzeum vznikla, asi málokdo tušil, jak úspěšné muzeum vznikne, stejně tak jako jen lidé s opravdu rozvinutou fantazií si uměli představit, jak starý kravín, který hasiči po poměrně složitém hledání vhodného místa nakonec získali. Celou historii muzea naleznete na hasicske-muzeum-chrastava2.webnode.cz/ včetně fotogalerie budovy v původním stavu. Zakoupit si můžete i publikaci, která vyšla právě k dvacátému výročí.

Muzeum najdete na okraji parku zhruba tři sta metrů od náměstí (MAPA). Před muzeem se nachází pozoruhodný památník na povodně 2010, kdy byly zdevastovány části Chrastavy ležící u vody. Pomník je postavený z kamenných bloků starého mostu, který smetla velká voda. Autorem je Zdeněk Urbánek, tehdy student architektury TUL.
Foto Mad


Miroslav Pivoňka, vedoucí muzea a emeritní velitel chrastavských hasičů, vám na videu prozradí, co si opravdu nesmíte v expozici nechat ujít, a řeč přijde i na potřebné rozšíření. V zápětí se nám podařilo získat i reakci Michaela Canova, senátora a chrastavského starosty v jedné osobě.


Expozice je umístěna v rozlehlých prostorech bývalého kravína panského dvora starého minimálně dvě stovky let, protože je doloženo, že se před ním 26. srpna 1813 odehrála tragická šarvátka mezi francouzskými a rakouskými bojovníky. Budova je až po půdu zcela zaplněna hasičskou technikou.
Foto Mad

Foto Mad

Kromě nejrůznějších strojů muzeum obsahuje i sbírku minimaxů, hubic stříkaček a rozsáhlou kolekci hasičských helem od těch historických až po různé kuriozity typu památeční helma vyrobená novoborskými skláři z křišťálu.
Foto Mad

Nejcennější moderní exponát sbírky, přilba darovaná muzeu záchranářem Thomasem Colemanem, který 11. září 2001 zachraňoval lidi z newyorských dvojčat.
Foto Mad

Velmi zajímavá je i výstava reprodukcí hasičských standart. Pozor výstava Prapory hasičských sborů je dočasná a prohlédnout si ji můžete jen do konce roku 2017!
Foto Mad

Návrháři expozice mysleli na malé návštěvníky. Zatímco si dospělí prohlížejí helmy nebo standarty, ve spodních policích jsou umístěny modely hasičské techniky, které učitě zaujmou děti více.
Foto Mad

Vybrat alespoň pár ukázek ze stovek exponátů je nevděčný úkol. Každý fanda techniky má svoje priority. Přesto jsme zariskovali a sestavili malou ochutnávku. Například toto je pravděpodobně nejstarší exponát muzea, ruční stříkačka z roku 1778.
Foto Mad

Tento hasičský žebřík je také pořádně starý.
Foto Mad

Parní královna "Knaustka" z roku 1889, stroj jako vystřižený ze steampunkového filmu, že?
Foto Mad

Foto Mad

Foto Mad

Tato ruční stříkačka je z roku 1906, ale my, jako regionální patrioti, ji nemůžeme pominout z jiného důvodu. Vyrobil ji Liberečák Christian Linser.
Foto Mad

Co dělá dělo v hasičské expozici? Nenechte se mýlit, tento exponát sem určitě patří. Než byly vynalezeny sirény, používala se k vyhlašování poplachu i takováto hasičská děla.
Foto Mad

A toto je již opravdu exponát spíše z kategorie Cimrmanových vynálezů. Hasicí vozík pro hasiče seniory, který vyrobil přímo pan Pivoňka, inspirován podobným vozíkem, vystaveným v hasičském muzeu v Heralticích na Třebíčsku.
Foto Mad

Muzeum nemá honosnou recepci s prodejnou suvenýrů, zato je jeho součástí hasičská hospoda U Soptíka. A až se exponátů nabažíte, zajděte se občerstvit. Třeba narazíte na opravdové hasiče a budete s nimi moci poklábosit o jejich profesi.
Foto Mad

Další díly našeho volného cyklu TECHNO.

Text a obraz Mad, rozhovory Darka
kanalizace
22. 7. 2018 14:05 Na stavbu kanalizace v jablonecké čtvrti Kokonín získala SVS dotaci z fondů EU. Napojí ji na čistírnu v Rychnově. Náklady se odhadují na 140 mil.Kč.
obyvatelstvo
22. 7. 2018 11:05 Počet obyvatel v Liberci roste, ještě rychleji lidí přibývá obcím v okolí. Nejrychleji se rozrůstají Šimonovice. Obec s 1200 obyvateli nemá ani školku.
fotbal
21. 7. 2018 19:05 Fotbalová liga: Liberec - Karviná 1:0 (85. Pázler). Vítězný debut v české nejvyšší soutěži prožil slovenský trenér Liberce Zsolt Hornyák.
galerie
21. 7. 2018 15:05 Liberecká galerie opět láká na výstavu Karouška. V roce 2015 prezentovala díla sochaře Valeriana, nyní má v expozici obrazy jeho bratra Ladislava.
reklama
Kalendář
po
út
st
čt
so
ne
1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31
červenec
2018
reklama
GENUS PLUS TÝDEN (www.genusplus.cz) nebo (www.tydenvlk.cz) – společný zpravodajský a publicistický server. Provozuje GENUS TV a.s., Rumunská 655/9, 460 01 Liberec, IČ: 48291927. Společnost je zapsána v OR vedeném Krajským soudem v Ústí nad Labem, odd. B, vložka 439. Kontakt: net@genusplus.cz. U nevyžádaných příspěvků považujeme jejich zaslání za souhlas k případnému bezplatnému zveřejnění včetně dodané obrazové informace (foto, video apod.).